راه اندازی پایگاه واکسیناسیون در پنج فرهنگ سرای شهر تهران

راه اندازی پایگاه واکسیناسیون در پنج فرهنگ سرای شهر تهران

به گزارش سلامت باشی پنج فرهنگ سرای ملل، اشراق، خاوران، بهاران و رسانه بعنوان پایگاه واکسیناسیون کرونا مشغول خدمات رسانی به شهروندان هستند و تا کنون بیشتر از ۱۵۰ هزار دُز واکسن در این مراکز تزریق شده است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از آغاز شیوع کرونا در ایران در اسفندماه ۱۳۹۸، بخش قابل توجهی از فعالیتهای فرهنگی هنری خویش را به فضای مجازی منتقل کرد و علاوه بر آن، با گسترش فعالیتهای جهادی و مردمی، زمینه را جهت کمک به کادر درمان و مدافعان سلامت فراهم نمود. راه اندازی قرارگاه جهادی حضرت زینب(س) در فرهنگ سرای خاوران یکی از این اقدامات بود که نیروهای داوطلب در آن به تولید ماسک و گان پزشکی پرداختند. به مرور قرارگاه چهارده معصوم(ع) فرهنگ سرای رضوان، قرارگاه شهید عبادی فرهنگ سرای اشراق و پردیس سینمایی رازی هم کارگاه هایی برای تولید ماسک و گان راه اندازی کردند.
آغاز از دارالشهدای تهران
پس از آغاز واکسیناسیون کادر درمان در بهمن ۱۳۹۹، واکسیناسیون عمومی مردم هم از اوایل سال ۱۴۰۰ شروع شد. با افزایش تعداد پایگاه های واکسیناسیون، سازمان فرهنگی هنری هم برای در اختیار قرار دادن مراکز فرهنگی شهر تهران اعلام آمادگی کرد. فرهنگ سرای سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اولین مرکز این سازمان بود که در روز ۲۷ اردیبهشت ماه با تزریق واکسن به پدران و مادران بالای ۷۵ سال شهدا فعالیتش را در زمینه واکسیناسیون شروع کرد. این پایگاه واکسیناسیون در مرکز همایش های سینما بهاران در جنوب غربی پایتخت واقع شده و هر روز از ساعت ۸ تا ۱۴ آماده تزریق واکسن به شهروندانی است که شرایط سنی اعلام شده توسط وزارت بهداشت را دارا باشند. این مرکز ۱۲ ایستگاه تزریق واکسن دارد و واکسن های سینوفارم و آسترازنکا در آن موجود است. روزانه حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ دُز واکسن در پایگاه واکسیناسیون بهاران تزریق می شود و با تأمین تعداد بیشتر واکسن، این مرکز تا دو هزار دُز ظرفیت و آمادگی دارد.
تزریق بیشتر از ۸۰ هزار دُز واکسن در دو فرهنگ سرا
فرهنگ سرای ملل در منطقه ۱ تهران دومین مرکز سازمان فرهنگی هنری بود که فعالیت خویش را بعنوان پایگاه واکسیناسیون کرونا شروع کرد. این پایگاه در روز ۱۲ تیرماه شروع به کار کرد و هم اکنون از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۳: ۳۰ پذیرای شهروندان است. پایگاه واکسیناسیون فرهنگ سرای ملل روزانه حدود هزار دُز واکسن تزریق می کند و هر سه واکسن سینوفارم، آسترازنکا و برکت در آن موجود است. تزریق واکسن در این مرکز هم بر مبنای نوبت دهی سامانه وزارت بهداشت انجام می شود و تا کنون حدود ۶۰ هزار دُز واکسن کرونا در آن تزریق شده است. فرهنگ سرای اشراق در شرق تهران دیگر مرکزی بود که در ۱۶ مردادماه واکسیناسیون کرونا را شروع کرد. این پایگاه واکسیناسیون شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸: ۳۰ تا ۱۷ و جمعه ها از ساعت ۸: ۳۰ تا ۱۲ فعالیت می کند و دو واکسن سینوفارم و برکت در آن تزریق می شود. افرادی که در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کرده اند، شرایط سنی تزریق واکسن را دارند و یا دانشجوی علوم پزشکی یا بیمار خاص هستند، می توانند برای واکسیناسیون به این مرکز رجوع کنند. همینطور پیش از این برخی از فرهنگیان و کارمندان بانکها با هماهنگی منابع انسانی در این مرکز واکسن دریافت کرده اند. بیشترین رقم تزریق واکسن روزانه در فرهنگ سرای اشراق هزار و ۸۰۰ دُز بوده و تا ۱۲ شهریورماه در مجموع ۲۳ هزار و ۹۹۳ دُز واکسن در این مرکز تزریق شده است.
پیوستن بزرگ ترین فرهنگ سرای پایتخت به واکسیناسیون کرونا
فرهنگ سرای خاوران در جنوب شرقی تهران یکی از مراکزی است که تزریق واکسن در آن اخیرا و در دوم شهریورماه شروع شده است. شهروندانی که در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام کرده اند، هر روز از ساعت ۸ تا ۱۴ می توانند با رفتن به این مرکز واکسن سینوفارم یا آسترازنکا را دریافت نمایند. میزان تزریق روزانه در این مرکز حدود ۴۰۰ دُز است و تا کنون حدود پنج هزار دُز واکسن در آن تزریق شده است. فرهنگ سرای رسانه در منطقه ۳ تهران هم چند روزی است که به پایگاه های واکسیناسیون اضافه شده است. این مرکز شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۴ فعالیت می کند و در آن تا کنون روزانه ۲۰۰ دُز واکسن به کارکنان آموزش و پرورش تزریق شده است. پایگاه واکسیناسیون فرهنگ سرای رسانه که در سالن ورزشی چندمنظوره واقع شده، ۱۰ باجه برای تزریق واکسن در اختیار دارد و در صورت تأمین واکسن، ظرفیت تزریق بیشتر از هزار دُز واکسن در روز را داراست. واکسیناسیون فرهنگیان منطقه ۳ در روز سه شنبه ۱۶ شهریورماه تمام می شود و بعد از آن واکسیناسیون عمومی شهروندان بر مبنای نوبت دهی سامانه وزارت بهداشت شروع می شود.


منبع:

1400/06/15
20:17:15
5.0 / 5
889
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد