معاون اسبق وزارت بهداشت:

نظام پزشكی اطلاعات پزشكان را به شركتها فروخته است

نظام پزشكی اطلاعات پزشكان را به شركتها فروخته است

به گزارش سلامت باشی معاون اسبق وزارت بهداشت اظهار داشت: متاسفانه سازمان نظام پزشکی حافظ و امانت دار اطلاعات پزشکان نبوده و این اطلاعات را به نهادها و شرکتهای مختلف فروخته است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، سید موید علویان در یک نشست خبری که در محل انجمن اسلامی پزشکان ایران برگزار شد، عنوان کرد: ساختارهای فعلی سازمان نظام پزشکی را کارآمد نمی دانیم. متأسفانه شاهد این هستیم که اطلاعات پزشکان که به امانت در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار دارد، به ثمن بخس به نهادها و شرکتهای مختلف فروخته شده است اما ما اجازه چنین کاری را نخواهیم داد. هر روز پیامک هایی در زمینه فروش زمین و خودرو و تور مسافرتی تایلند و یونان و … برای بنده و همکاران می آید. خب مشخص است که اطلاعات ما به جاهایی فروخته شده است درحالی که نظام پزشکی باید حافظ اطلاعات پزشکان باشد.

علویان اظهار داشت: قانون حبس پزشکان سبب خدشه دار شدن وجهه پزشکان شده است و ما برای اصلاح این مورد تلاش خواهیم کرد. ایجاد خانه پزشک، باشگاه پزشکان ایرانی سراسر جهان و پیگیری اقتدار پزشکی و دیپلماسی پزشکی ایران را در منطقه دنبال خواهیم کرد. فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و مؤسس شبکه هپاتیت ایران اظهار داشت: ما تلاش خواهیم کرد تا با مجلس و نمایندگان پزشک آن هم تعامل خوبی را در جهت احقاق حقوق پزشکان برقرار نماییم.

وی درباره افزایش تعداد مداخله گران حوزه بهداشت و درمان و ضعف و انفعال سازمان نظام پزشکی در مقابل این افراد و این که برنامه شما در این عرصه در صورت پیروزی در انتخابات چیست؟ توضیح داد: شما می توانید بررسی کنید که در سال ۱۳۸۵ چه کسی که در کشور حتی بعضی از مسؤولان را انرژی درمانی می کرد و چه کسی ریشه وی را خشکاند. اعضای این ائتلاف افرادی شفاف هستند و اگر در انتخابات پیروز و وارد نظام پزشکی شوند، با کسانی که بدون صلاحیت در زمینه سلامت و درمان مردم ورود می کنند با هر اسم مقدس و غیرمقدس شدیداً برخورد خواهند کرد و اصلاً در زمینه سلامت مردم با کسی تعارف نداریم و از اختیارات خودمان در زمینه برخورد با این افراد عقب نشینی نخواهیم کرد، حتی اگر به جایی وصل باشند. اقتدار سازمان نظام پزشکی در این حوزه باید برگردد. متأسفانه هم اکنون هم که بنده در کمیسیون های پزشکی قانونی حضور دارم و در جلسات شرکت می کنم، مثلا فرد متخلفی را داریم که ده ها پرونده دارد اما برای پاسخگویی حاضر نمی گردد درحالی که پزشکان برای پاسخگویی در مورد یک پرونده باید ده ها بار در مجامع مختلف حاضر شوند.

معاون اسبق وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر ما در انتخابات پیروز شویم دوران خوشی و بخور بخور و آزادی های بی قید و بند افراد بی صلاحیت در حوزه سلامت و درمان مردم تمام خواهد شد و حتی اگر در انتخابات پیروز هم نشویم این مورد را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: بیمارستان ها و مراکز درمانی زیادی در منطقه داریم که من با همه آنها آشنا هستم و می توانیم با آنها ارتباط برقرار نماییم. همینطور با پزشکان ایرانی خارج از کشور حتی با دیدگاه های سیاسی مخالف می توانیم ارتباط برقرار می نماییم. چون بحث مشترک همه ما حوزه سلامت است نه مسائل دیگر. من به جامعه مدنی اعتقاد دارم و آدم روشن فکری هستم و دید از بالا به پایین ندارم. خوب نیست مدام از جایی به ما بگویند که چکار نماییم اما متأسفانه هم اکنون سازمان نظام پزشکی دقیقاً وضعیتی برعکس دارد. علویان همینطور ضمن اشاره به چالش های پیش روی اجرای برنامه پزشکی خانواده، نسبت به سرگردانی پزشکان عمومی انتقاد نمود و اظهار داشت: وضعیت حوزه سلامت کشور خوب نیست و مسؤولان مربوطه باید به فکر باشند. عدم توجه به نقش و جایگاه پزشکی خانواده سبب شده تا پزشکان عمومی ما سرگردان باشند. وی با انتقاد از از کم رنگ شدن نقش سازمان نظام پزشکی در تصمیم گیری های حوزه سلامت اظهار نمود: نبود نماینده ای از سازمان نظام پزشکی در ستاد ملی مقابله با کرونا جای انتقاد دارد.

با انتقاد از نگاه ارباب رعیتی در قسمت هایی از حوزه سلامت تصریح کرد: یکی دیگر از چالش های جامعه پزشکی کشور، تشدید فاصله طبقاتی در میان اقشار پزشکی است. از طرفی شأن جامعه پزشکی باید در رسانه ملی و فضای مجازی حفظ شود و رسانه ها فرصت خوبی برای این کار هستند. ضمن این که یکی از برنامه های سازمان نظام پزشکی، جلب اعتماد مردم است و اگر این اتفاق رخ ندهد، مشکلات جامعه پزشکی حل نخواهد شد.


منبع:

1400/04/24
11:50:29
5.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد