وزیر بهداشت اعلام كرد

ضرورت ایجاد اردوگاه برای آوارگان افغانستان در مرز

ضرورت ایجاد اردوگاه برای آوارگان افغانستان در مرز

به گزارش سلامت باشی وزیر بهداشت ضمن اشاره به آوارگانی که از کشور افغانستان وارد کشور می شوند، اظهار داشت: ما مجبوریم که اردوگاه هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه ها زمین گیر نماییم. این مورد هم به فعالیتهایی که قبلا در کنار هم داشتیم خواهد پیوست.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور و فرماندهان سپاه استانهای سراسر کشور که با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: در مراکز 16 ساعته کرونا طبق روال کار را ادامه خواهیم داد. مراکز درمان بستر موقت که بیماران رجوع می کنند و داروی ضد ویروس خویش را دریافت می کنند تا فشار ما بر تخت های بیمارستانی کاهش پیدا کند، اقدام خوبی بود. این تجربه در پیک چهارم به ما نشان داد که یکی از موفق ترین تجربه های مدیریت کووید19 در طول روزهایی است که ما گرفتار بودیم.
وی اضافه کرد: پیک چهارم با لطف خدا و با همت همه عزیزان در کنار هم علیرغم موارد بیشتر نسبت به پیک سوم، مرگ و میرهایی حدود نصف پیک سوم را بر ما تحمیل کرد. گرچه حتی یک مرگ هم برای ما غم انگیز و سوزناک خواهد بود. کمک های مومنانه هم که عزیزان بسیج در کنار ما انجام می دادند و بعد پیگیری افرادی که در منزل بستری و نگهداری می شوند و قرنطینه ها و مراقبت از سیستم قرنطینه ای که ما نیازمندیم را ان شاءالله بتوانیم در کنار هم دنبال نماییم.
نمکی افزود: نکته ای که در این مرحله ما و عزیزان بسیج باید به شدت مورد توجه قرار دهیم، این است که برخی از آوارگان و سرگردانانی که از کشور افغانستان دارند وارد کشور می شوند، برگرداندن آنها کار راحتی نیست. ما مجبوریم که اردوگاه هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه ها زمین گیر نماییم. این مورد هم به فعالیتهایی که قبلا در کنار هم داشتیم خواهد پیوست.
وی تصریح کرد: باید تلاش نماییم که افراد آواره و سرگردانی که در این ناملایمات و ناهنجاری های سیاسی و نظامی افغانستان به مرزهای ما پناه می آورند، آن طرف مرز یا این طرف مرز برای آنها اردوگاه هایی را تدارک ببینیم. از سازمان های جهانی هم خیلی انتظار کمک نداریم. کمااینکه تا امروز کمک درخشانی ندیده ایم. به هر حال این موردی است که باید بتوانیم مهربانانه اداره نماییم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ما بیشتر از 250 هزار اتباع کشور افغانستان را در طول کووید با سخت ترین شکل بیماری، به صورت مجانی مداوا کردیم و هیچ سازمان بین المللی دیناری از این رابطه به ما کمک کرد. هم اکنون هم انتظار نداریم که خیلی کمک بگیریم، بلکه امروز باید در کنار هم بعنوان اقدامی بشردوستانه این کار را هم در کنار نیروهای بسیج و نیروهای مسلح مدیریت نماییم.
نمکی افزود: از سوی دیگر عزیزان و کل نیروهای مسلح باید کمک کنند تا بتوانیم در زمینه مدیریت مرزها و عدم ورود افراد غیر مجاز به شدت مراقبت نماییم. مرزهای غرب و شمال غرب به شدت قابل کنترل هستند، اما در مرزهای جنوب شرق و شرق به علت گستردگی و به این علت که آن طرف ما مرزبان نداریم، نه ما بلکه کشور همسایه هم بسیار آشفته است و مرزهایش به صورت ضربدری و شطرنجی در اختیار خودش نیست و بنابراین تمام بار بر دوش ماست که این هم مساعدتی است که عزیزان نیروهای مسلح و نیروی زمینی سپاه و بسیج و عزیزان ارتش، ناجا و مرزبانی باید به ما کمک کنند.
وی اظهار داشت: اگر این دروازه بانی را خوب انجام ندهیم، از بیمارانی که نه تنها آلوده به کرونا هستند، بلکه آلوده به التور، بیماری های روده ای که در روزهای گرمسیر تابستان می تواند شعله ور شود و سایر بیماری های را بتوانیم مراقبت نماییم.
منبع:

1400/04/20
22:45:12
5.0 / 5
980
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد