رییس دانشگاه علوم پزشكی ایران:

روند افزایشی كرونا نشان میدهد كه با نوع جهش یافته هندی مواجه هستیم

روند افزایشی كرونا نشان میدهد كه با نوع جهش یافته هندی مواجه هستیم

سلامت باشی: رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن برشماری دلیلهای افزایشی شدن روند کرونا در استان تهران در عین حال بر لزوم جلوگیری از ازدحام و رعایت پروتکلهای بهداشتی تاکید نمود.


دکتر جلیل کوهپایه زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در استان تهران، اظهار داشت: مراجعات بیماران و بستری ها نسبت به هفته های قبل با شیب خفیف درحال افزایش است ولی امیدواریم مردم با رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک کمک کنند تا با این روند افزایشی مقابله مناسبی شود.
وی با اعلان اینکه در سطح ملی هم استانهای بیشتری درحال تجربه روند افزایشی بیماری هستند، اظهار نمود: این روند افزایشی نشان میدهد با سوش جهش یافته هندی مواجه هستیم. البته اطلاعات دقیق تر با سکوئنسینگ ویروس مشخص می شود اما به احتمال زیاد علایم فعلی و سرایت بالای ویروس، رفتار نوع جهش یافته کرونا است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره علل افزایشی شدن روند کرونا در کشور و پایتخت، اشاره کرد: عامل اول نوع ویروس است؛ می دانیم نوع جهش یافته ماندگاری بالاتری دارد و قدرت پاسخ دهی جمعیت نسبت به آن کمتر است و از سویی بروز این جهش احیانا در استان هایی رخ داده است که کمتر پروتکل ها را رعایت می کنند.
وی اشاره کرد: باید با رعایت پروتکل ها و تعطیلی برخی ادارات و سازمان ها جلوی ازدحام جمعیتی گرفته شود و بتوان وضعیت را کنترل کرد. نمی توان به این امید ماند که با ویروس راحتی روبرو می باشیم.
ایشان سپس اشاره کرد: باید به شکل پیشگیرانه طرح شهید سلیمانی و رعایت پروتکل ها را جدی بگیریم و روند واکسیناسیون را به قدرت پیش ببریم. اصولا وقتی ویروس در جامعه ای گسترش یابد گرفتار جهش می شود و همین جهش سبب ادامه حضورش در جوامع خواهد شد، پس هرچقدر قدرت انتقال ویروس را کاهش دهیم از جهش ها جلوگیری می شود و از سیکل معیوب خارج می شویم.
کوهپایه زاده درباره روند واکسیناسیون در استان تهران، اظهار داشت: حالا بعد از چند روزی که میزان تزریق ها کم شد، وضعیت بهتری داریم و جلوی ازدحام هایی که در بعضی ساعات روز اتفاق می افتاد گرفته شد؛ با تصمیم ستاد استانی قرار شد تا نوبت دهی الکترونیک با دقت بالاتری صورت گیرد و فاصله زمانی در ابتدای بامداد را هم برای مراجعات حضوری در نظر بگیرند.
منبع:

1400/04/13
12:24:58
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد