مدیرعامل سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر:

ادامه توزیع بدون محدودیت انسولین

ادامه توزیع بدون محدودیت انسولین

سلامت باشی: مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه توزیع انسولین بدون محدودیت ادامه دارد، از تامین و توزیع داروهای در رابطه با کرونا در داروخانه های هلال احمر آگاهی داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، علیرضا عسکری درباب واردات دارو به کشور اظهار داشت: باتوجه به اعلام نیاز سازمان غذا و دارو جهت واردات داروهای فوریتی و تک نسخه ای، بعد از ستاندن مجوز از این سازمان، بصورت مستقیم و غیرمستقیم از تولیدکنندگان و عمده فروشان دارو استعلام قیمت و خریداری می شود.
وی ادامه داد: شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران هم اکنون انواع صافی های دیالیز، انواع سرنگ، سرنگ انسولین، سرسوزن دندانپزشکی، ست دیالیز، سوزن فیستولای وریدی و شریانی، ست تالاسمی، آنژیوکت، سوبگ، بی بگ، محلول دیالیز، محلول ضد عفونی کننده دست و ماسک سه لایه را در دست تولید دارد. به لحاظ وجود تحریم در راه خرید فلزات و فولاد، خصوصاً استیل، واردات تسمه استیل جهت تولید تیوب کانولا توسط تامین کنندگان مواد اولیه سرسوزن با مشکل مواجه می باشد.


دشواری در راه انتقال ارز

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر اشاره کرد: در تولید فیلتر دیالیز و تامین مواد اولیه آن مشکلی در رابطه با تحریم ها نداریم. آن چه مطرح است تنها بحث تامین و تخصیص ارز مربوطه و انتقال آن از کانال های مختلف به فروشنده است. در رابطه با تولید سرنگ باتوجه به اینکه اهم مواد اولیه آن در داخل تولید می شود مشکلی وجود ندارد، تنها قسمتی از سرسوزن های مورد نیاز بصورت وارداتی است که بسادگی بوسیله کشورهای شرق آسیا تامین می شود.
عسکری افزود: پاره ای از شرکت های اروپایی باتوجه به ترس و واهمه ای که از وضع جرایم آمریکایی بر کسب وکار و تجارت خارجی خود دارند حاضر نیستند مواد اولیه ای را که قبلا به فروش می رساندند اینک عرضه کنند. اغلب شرکت های خارجی که تا حالا هیچ نوع ارتباطی با ما نداشته اند و تجارتی هم با ایشان صورت نگرفته بود هم اینک که جهت پروژه های جدید شرکت نیاز به مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات داریم هیچ نوع پاسخی به ما نمی دهند. با وجود این که مکررا استعلام های خودرا انجام می دهیم.
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اشاره کرد: با تحریم های ظالمانه آمریکا مقابل ایران، انتقال ارز جهت خرید دارو در نظام بانکی و انتقال کالا در سیستم حمل و نقل با مشکلات بسیاری مواجه می باشد که گاهی از کانال های متفاوتی برای انتقال ارز و حمل و نقل کالا استفاده می شود که هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد.

تحریم های آمریکا مانع واردات محصولات پزشکی

وی ادامه داد: تحریم های آمریکا سبب شده که خیلی از تامین کننده گان ماده اولیه و محصولات نهایی علاقه ای به فروش به ایران نداشته و در معدود مواردی که برای فروش همکاری می کنند، نگرانی های زیادی در حوزه انتقال ارز دارند پس باوجود وجود مشکلات عدیده تحریم در تامین و واردات داروهای مورد نیاز کشور، این شرکت همچنان با بهره مندی از کانال صلیب سرخ در تلاش جهت تامین داروی بیماران است.
عسکری درباب خرید واکسن کرونا اظهار داشت: امروز شرکت تجاری سها کیش که ذیل جمعیت هلال احمر فعالیت می کند، با همکاری مشترک صلیب سرخ چین و سفارت ایران در چین، واکسن کرونا خریداری نموده و قسمتی از آنرا وارد و ترخیص کرده است.

مشکلاتی در تامین داروهای ضدسرطان وجود دارد

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به معضلات تامین داروهای بیماران خاص اظهار نمود: در حوزه تامین انسولین قلمی مورد نیاز بیماران دیابتی در سال ۹۹ با کمبود های مقطعی مواجه بودیم. داروخانه هلال احمر با تمهیدات اندیشیده شده و مدیریت صحیح اهتمام کرده تا در سخت ترین شرایط نیز انسولین مصرف کنندگان تامین شود. امروز در تامین داروهای وارداتی مثل برخی از داروهای ضد سرطان مانند آدریامایسین و اندوکسان مشکلاتی وجود دارد.
مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اشاره کرد: از شروع سال جاری نیز با همکاری سازمان غذا و دارو هیچ کدام از اقلام گرفتار کمبود نبوده و توزیع انسولین بدون محدودیت ادامه دارد که با قطعیت می توان گفت درصورت ادامه تامین سهمیه داروخانه، در ماه های آتی نیز با کمبود مواجه نخواهیم شد. هم اکنون بیش از ۱۰ نوع انسولین موجود است و این ۱۰ نوع انسولین درحال پخش در داروخانه های جمعیت هلال احمر است.


توزیع داروهای مقابله با کرونا در داروخانه های هلال احمر

وی ادامه داد: تمام اقلام دارویی مورد استفاده در کرونا در داروخانه هلال احمر تامین و توزیع شده و از این نظر داروخانه های هلال احمر بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت داشته به صورتی که مرکز ارجاع بیماران کرونا بوده اند. هم در بخش سرپایی پروسه آماده سازی و هم در بخش بستری تهیه و تدارک و توزیع داروهای مورد استفاده در کرونا را انجام داده ایم.
بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ عسکری در آخر اظهار داشت: کلترا و ریباویرین و هیدروکسی کلروکین از اسفند ۹۸ تامین و در سال ۹۹ نیز داروهای Ivermectin، IVIG، پیرفنیدون، فاویپیراویر و رمدسیویر در داروخانه های هلال احمر توزیع شده است.
منبع:

1400/04/09
18:46:54
5.0 / 5
1238
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد