در گفت وگو با سلامت باشی اعلام شد

ورود تهران به موج پنجم كرونا

ورود تهران به موج پنجم كرونا

به گزارش سلامت باشی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن اشاره به افزایش بار بیماری کرونا در پایتخت، اظهار داشت: اگر روند افزایشی به همین شکل تا هفته آینده ادامه داشته باشد، تهران قرمز خواهد شد.


دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت بیماری کرونا در استان تهران، اظهار داشت: تا قبل از هفته اخیر روند سینوسی و ثابتی داشتیم اما در طول یک هفته اخیر ۱۰ درصد افزایش موارد بستری و سرپایی را شاهد می باشیم و البته مرگ و میر به صورت تاخیری تغییر خواهد نمود. با این اوصاف میتوان رسما اعلام نمود که یک هفته است که وارد موج پنجم کرونا شده ایم.
وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت قبل حدود ۱۰۰۰ بستری و ۶۴۰۰ رجوع سرپایی کرونایی داشتیم و در مجموع ۴۴۰۰ بیمار بستری در تهران داریم.
توکلی در پاسخ به این سؤال که آیا مشخص است مراجعان فعلی به بیمارستان ها مبتلا به کدام گونه جهش یافته کرونا هستند یا خیر؟، اظهار نمود: ما سکوئنس ژنی بیماری از بیمار نمی گیریم چونکه این کار برای همه بیماران منطقی نیست اما رفتاری که مشاهده می نماییم در ارتباط با انواع جهش یافته است.
وی ادامه داد: خود مرکز تهران هنوز نارنجی است اما چند شهرستان اطراف تهران قرمز شدند. اگر روند افزایشی به همین شکل تا هفته آینده ادامه داشته باشد، خود تهران هم قرمز خواهد شد.
معاون درمان ستاد کرونا استان تهران درباره علت افزایش بار بیماری در تهران، خاطرنشان کرد: بخشی به دلیل رفتار ویروس جهش یافته و بخش دیگر به علت عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی است؛ چونکه در فصل گرما قرار داریم و رعایت نکات بهداشتی همچون ماسک زدن و رعایت تهویه صحیح برای افراد سخت تر می شود و این موارد خود عاملی برای افزایش بار بیماری است.
وی ضمن اشاره به برگزاری کنکور سراسری در ایام پیش رو، بیان نمود: طبیعتا پروتکلهای لازم برای این مهم اندیشیده شده است و حتی شرایط برای داوطلبان مبتلا به کرونا و افراد بستری در بیمارستان ها درنظر گرفته شده است و بعید است در این حوزه مشکل خاصی به وجود آید.
وی درباره وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان تهران، اظهار داشت: روند واکسیناسیون در حال اجرا می باشد. البته هنوز شلوغی هایی داریم اما روند واکسیناسیون همچنان به قوت خود باقی است. نکته مهم این است که بعضی از سالمندان از تزریق واکسن خودداری می کنند و بر مبنای آماری که داریم و بررسی های به عمل آمده بر ۱۲۰۰ سالمند مبتلا به کرونای بستری بالای ۷۰ سال، مشخص شد که ۱۱۵۰ نفر از آنها واکسن نزدند و این یعنی بالای ۹۵ درصد مبتلایان بالای ۷۰ سال در تهران واکسن نزدند و این نشان داده است که تأثیر واکسیناسیون تا چه حد است و چقدر می تواند جلوی مرگ و میر را بگیرد.
وی با اشاره به اینکه پیشبینی ها از وضعیت کرونا در تهران افزایشی است، تصریح کرد: یک هفته دیگر صبر می نماییم اما اگر روند افزایشی همچنان ادامه داشته باشد، به سمت افزایش تخت های بستری می رویم.
توکلی تصریح کرد: وضعیت رعایت پروتکل ها در استان تهران حدود ۷۰ تا ۷۲ درصد است که چندان قابل قبول نیست و باید بیشتر از ۸۰ درصد باشد.
منبع:

1400/04/09
10:10:02
5.0 / 5
1091
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد