نكاتی كه در تزریق واكسن كرونا باید رعایت شود

نكاتی كه در تزریق واكسن كرونا باید رعایت شود

سلامت باشی: واکسیناسیون کرونا در کشور همچنان در گروه سالمندان ادامه دارد و به همین دلیل هم باید اطلاعات کافی درباره علایم احتمالی و اقدامات لازم پس از تزریق واکسن اطلاعات کافی وجود داشته باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در وهله اول توجه داشته باشید که تا پیش از تماس مرکز بهداشت محل سکونت تان، هیچ مراجعه حضوری به مراکز نداشته باشید. در عین حال توجه داشته باشید که سایت Salamat.gov.ir برای ثبت نام گروه های سنی اعلام شده فعال است.

سعی کنید که با سالمندان بصورت علمی و شفاف درباره واکسن صحبت کنید و با زبان قابل فهم فواید واکسن را برایشان توضیح دهید. کسی را برای واکسیناسیون اجبار نکنید، بلکه با رضایت و سفارش درست، او را راهنمایی کنید.

همچنین حین مراجعه به مراکز بهداشتی حتما اصول بهداشتی را جدی بگیرید؛ یعنی تجمع نکنید و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. عجله نکنید و اجازه دهید تا پروسه واکسیناسیون به درستی صورت گیرد. لباس گشاد و مناسب بپوشید تا واکسیناسیون به آسانی صورت گیرد. پیش از تزریق واکسن تمام سابقه پزشکی، حساسیت، بیماریهای همراه و... را به مراقب سلامت و پزشک مستقر در محل بازگو کنید. اگر سفارش کردند که واکسن نزنید، به حرف شان اعتماد کنید.

در عین حال قبل و پس از تزریق واکسن برای کاهش علایم نیاز به مصرف هیچ دارویی نیست. بدین سبب هیچ دارویی را بدون سفارش پزشک یا مراقب سلامت مصرف نکنید. حتما فردی سالمندان را تا پس از دریافت واکسن همراهی کند.

بعد از تزریق حتما ۲۰ دقیقه در فضای مناسب تخصیص داده شده بمانید و اگر علایم زود هنگامی داشتید به نیروهای بهداشتی گزارش دهید. در مورد مراقبت های بعد از تزریق هم اگر سوالی دارید از کارشناس محل واکسیناسیون بپرسید.

باید توجه کرد که پس از تزریق واکسن گرفتار علایم شدید، به سفارش پزشک یا مراقب سلامت محل تزریق واکسن، می توانید از تب بُرها و مسکن های ساده استفاده کنید. علایم ممکن پس از دریافت واکسن، شامل تب، درد محل تزریق، بدن درد، سردرد، لرز، درد چشم، تهوع و کوفتگی بدن است که البته طی ۴۸ ساعت رفع می شود. بدین سبب نگران نباشید. در صورت بروز علایم حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

باید بدانیم که فرد دریافت کننده واکسن کرونا پس از تزریق واکسن، ناقل بیماری نبوده و نیازی به قرنطینه ندارد. با این وجود به هیچ عنوان پس از تزریق واکسن کرونا، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، ماسک زدن و دوری از دورهمی ها را فراموش نکنید. باید توجه کرد که پس از تزریق دوم واکسن، برای ایجاد ایمنی زمان نیاز است.

اگر پس از تزریق واکسن، محل تزریق درد دارد با گذاشتن پارچه تمیز و خنک بر روی محل درد می توانید از مقدار درد آن بکاهید. اگر هم علایم شدید و نگران کننده حس کردید و زمان زیادی طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید. هر چند که بروز این علایم نادر است.

بنابر اعلام جمعیت هلال احمر، در عین حال بدانید که بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است. فعلا زمان مقایسه واکسن ها با یکدیگر نیست. همین طور واکسن های موجود مورد تایید است و فواید آن بسیار بالاتر از عوارض احتمالی نادر است. به اطلاعات غیر از نیروهای بهداشتی و پزشک توجه نکنید و اگر واجد شرایط تزریق واکسن هستید، اهتمام کنید حتما واکسن را دریافت کنید.

منبع:

1400/04/03
14:32:10
5.0 / 5
1089
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد