سرپرست اداره كل بیمه سلامت استان تهران اعلام كرد

بستری در بیمارستانها فقط با كد ملی

بستری در بیمارستانها فقط با كد ملی

سلامت باشی: سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به زمانبندی صورت گرفته در توقف چاپ دفترچه های بیمه که از فروردین امسال آغاز شد و تیرماه نیز بصورت کامل در تمام پنج صندوق بیمه ای این سازمان بیمه گر، حذف می شود، در عین حال پروسه دریافت خدمات بصورت الکترونیکی در بخش سرپایی و بستری را تشریح نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، سیده مریم حسینی در نشست خبری شورای اطلاع رسانی با تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: مسئله اساسی این روزها مربوط به نسخه نویسی الکترونیک است. نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک برمبنای قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ باید انجام می شد و تمام مراکز درمانی مکلف به اجرا هستند و نقش نهادهای یاریگر سلامت در این زمینه مشخص است و ان شاءلله تا اختتام آبان در تمام مراکز نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک اجرائی می شود.
وی اضافه کرد: از دو سال قبل سازمان بیمه سلامت این کار را آغاز نموده است و الان خدمات بستری در کل کشور فقط با ارائه کد ملی و بدون دفترچه بیمه انجام می شود. ولی در بخش سرپایی در بخش دولتی و خصوصی هم این کار شروع شده اما چون وسعت تعداد خدمات بالا است هنوز کار ادامه دارد و تا اختتام آبان ماه تمام مراکز به این امر خواهند پیوست.
وی در ادامه اظهار نمود: حدف دفترچه در سازمان بیمه سلامت رقم خورد و چون سازمان دارای ۵ صندوق است و ۷۲ درصد بیمه شدگان ما در صندوق رایگان قرار گرفتند که شامل بیمه همگانی و بیمه روستاییان است و از اول اردیبهشت صندوق بیمه سلامت همگانی توقف چاپ دقترچه داشت و از اول خرداد صندوق روستایی توقف چاپ دفترچه داشت و از اول تیرماه هم ۲۸ درصد جمعیت تحت پوشش استان تهران شامل صندوق هایی با دریافت سرانه مستقیم شامل کارمندان دولت با ۲۲ درصد جمعیت و ۶ درصد مابقی یعنی ۳ درصد صندوق ایرانیان و ۳ درصد سایر اقشار شامل بنیاد شهید، دانشجویان و... از اول تیر ماه چاپ دفترچه آنها متوقف می شود.
وی اضافه کرد: از ۲ سال قبل نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیک شروع شده است و باتوجه به برنامه توقف چاپ دفترچه از فرودین ۱۴۰۰ نسخه نویسی پیشرفت خوبی داشت و راه جایگزین آن ابزار الکترونیک بود و این ابزارها در بخش بستری کامل شده بود. الان و در بخش سرپایی با ارائه کد ملی خدمات باید ارائه شود و با توقف چاپ دفترچه رشد شایان توجهی در ارائه خدمات الکترونیک به خصوص در بخش خصوصی داشتیم.
وی افزود: در سال گذشته، ۱۴۰۰ پزشک طرف قراداد داشتیم که الکترونیک خدمت ارائه می دهند و در درمانگاه های طرف قرارداد ۵۰۰۰ پزشک خدمت ارائه می دهند و با ارائه کد ملی خدمت می دهند. استان تهران شرایط متفاوتی دارد و این تفاوت به خاطر پزشکانی است که با ما قرارداد ندارند و باید دسترسی داشته باشد و نسخه الکترونیک بنویسند؛ پس در استان تهران شماره همراه پزشکان دریافت شد و گروه هایی با پزشکان تماس گرفتند و حدود ۴۰۰۰ پزشکی که با ما قرارداد مستفیم ندارند، ثبت نام شدند که دسترسی برایشان ایجاد شود و نسخه الکترونیک بنویسند. خط قرمز ما ارائه خدمت به بیمه شده است و نباید خدمت متوقف شود.
حسینی اظهار داشت: قبلا پزشک غیر طرف قرارداد نسخه را در دفترچه می نوشته و بیمار ویزیت پرداخت می کرده، اما الان با حذف دفترچه پزشک غیرطرف قرارداد هم باید وارد فضای الکترونیک شده تا بیمه شده بتواند دارو و خدمت را بصورت بیمه ای دریافت کند؛ پس باید همه پزشکان سراسر کشور وارد این فضا شوند. کار در تهران مشکل تر است چون پزشکان بیشتر هستند. حالا ۴۰۰۰ پژشک ثبت نام کردند و حدود ۲۵۰۰ نفر آموزش دیدند. حدود ۱۰۰۰ تراکت تهیه کردیم تا پزشکان در مطب نصب کنند و مشخص شود که این فرد چگونه خدمات ارائه می دهند و بیمه شده متضرر نشود. سامانه ۱۶۶۶ اطلاع رسانی می کند و ما ۲۴ ساعته پاسخگو هستیم.
وی در ادامه اشاره کرد: برای پزشکان مشوق هایی در نظر گرفته شده و مطالبات اردیبهشت ماه پزشکانی که الکترونیک نسخه می نویسند پرداخت شده است. مشوق دیگر این که امسال دو ستون برای تعرفه مشخص شد که یکی تعرفه الکترونیک است و ۲۰ درصد اضافه مربوط به تجویز الکترونیک است.
حسینی افزود: هم اکنون کار در بخش خصوصی دارد خوب پیش می رود و اگر زیرساختی در مرکزی نباشد، می شود با سربرگ مرکز خدمت با درج تاریخ ویزیت و مشخصات بیمار خدمت بصورت الکترونیک در مراکز پاراکلینیک یا داروخانه دریافت نمایند. خط قرمز ما ارائه خدمات بصورت کامل است و این یک راه فرعی است.
وی اظهار داشت: از فروردین ماه ۱۴۰۰ در کل کشور پیشرفت شایان توجهی در نسخه نویسی الکترونیک رخ داده که استان تهران هم به همین شیوه پیش رفته است. مسئله اصلی این است که دو صندوق ما یعنی ۷۲ درصد، بیمه شدگان رایگان هستند. اگر دانشگاه ها همکاری بیشتری با ما داشته باشند ان شاءلله درباب بخش دولتی دانشگاهی سرعت ما بالاتر می رود و میخواهیم تا HIS بیمارستان ها زیرساخت لازم را دریافت کند بوسیله پنل سازمان بیمه گر با ما همکاری کنند و خدمت الکترونیک عرضه کنند تا پرداخت های سریعتری هم داشته باشند.
حسینی اضافه کرد: در بخش خصوصی تعدادی از شهرستان های استان تهران مانند پاکدشت، ورامین، اسلامشهر، دماوند و فیروزکوه نسخه نویسی کاغذی متوقف شده است اما در بخش دولتی دانشگاهی هنوز جای کار باقی است و ما همزمان با آماده شدن زیرساختها طرح را پیش می بریم.
حسینی با اشاره به فعالیت سامانه شهروندی غیرحضوری اظهار داشت: بیمه شده می تواند با کد ملی و شماره همراه وارد سامانه شود و احراز هویت شود و عکس تغییر دهد، اعتبار دفترچه را تامین کند و... و ان شاءلله متعاقبا بوسیله اپلیکیشن موبایل هم خواهند توانست این اقدام را انجام دهند. بدین سان کلیه خدمات سرپایی را می توانند رصد کنند. حتی برای بیمه های تکمیلی هم می توانند از این سامانه استفاده کنند. همین طور یک سامانه ثبت شکایات نیز وجود دارد که ما تقاضای مطالبه گری از شهروندان و بیمه شدگان داریم.
وی اضافه کرد: برخی خدمات گرانقیمت هم فقط شرط تجویز الکترونیک دارد و از اول تیرماه مثلا داروی هرمون رشد را فقط پزشکان غدد و داخلی می توانند تجویز کنند و باید به شکل الکترونیک تجویز شود. این امر پیرو یک تفاهم نامه با نظام پزشکی، معاونت درمان وزارت بهداشت و ۳ سازمان بیمه گر است. پس خدمات و داروها هم دارند شرط الکترونیک پیدا می کنند و حذف دفترچه هم دارد اتفاق می افتد. انسولین هنوز در این داروها نیست. با انجمن های علمی نشست داشتیم تا پزشکان را برای تجو داروها توجیه کنند.
وی درباره تکمیل زیرساخت برای بسط نسخه نویسی الکترونیک، افزود: زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری داریم که موسسه باید آماده کند ولی کمک هایی برای خرید کامپیوتر بوسیله بانک عامل داده شده و بین ۴۰ تا ۴۰۰ میلیون می توانند وام بگیرند و استفاده کنند. سازمان بیمه سلامت پنل خودرا دارد و می توانند استفاده کنند.
حسینی درباره قطعی برق و تاثیر آن در ارائه خدمات به شکل الکترونیک، اظهار داشت: موضوع قطعی برق مربوط به خیلی چیزها است و فقط در مورد نسخه نویسی نیست و به مراکز گفتیم می توانند بوسیله موبایل اعتبار دفترچه را احراز کند. از طرفی با سربرگ موسسات هم می توانند نسخه را بپذیرند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره پرداخت های بیمه سلامت به پزشکان و موسسات طرف قرارداد، اظهار داشت: سال قبل به سرعت دارد پرداخت میشود. دانشگاه های علوم پزشکی آذر ماه را دریافت می کنند و بخش بیمارستان خصوصی دی ماه پرداخت شده است. پزشکانی که نسخه الکترونیک می نوشتند اردیبهشت ماه را دریافت نمودند. داروخانه ها هم تا آذر ماه پرداختی داشتند.
حسینی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره هزینه های درمان کرونا پرداخت شده از طرف بیمه سلامت استان تهران، اظهار نمود: ۲۰ هزار پرونده کرونائی در سال ۹۹ داشتیم که میانگین هزینه آن ۷ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان بود و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان در ۴۳ ببیمارستان هزینه بیماران کرونائی پرداخت کردیم.
حسینی افزود: تعداد نرم افزارهایی که در بازار وجود دارد لایسنس ما را گرفتند ۷۷ نرم افزار است که ۲۳ نرم افزار در زمینه مطب و ۲۴ شرکت در زمینه داروخانه پاراکلنیک ۳۰ شرکت مجوز گرفتند.
وی اضافه کرد: کرونا الان مسئله روز ایران و جهان است و سازمان های بیمه گر خدماتش را ارائه می دهند. درباب داروها داروی فاویپیراویر و رمدسیویر بیمارستانی هستند و در تعهد بیمه قرار دارند.
حسینی در ادامه اشاره کرد: حدود ۶۰۰۰ مرکز طرف قراداد داریم که ۲۶۰۰ تا داروخانه، ۱۱۸ بیمارستان، ۵۰۰ آزمایشگاه و... داریم. استان تهران بیشترین مراکز طرف قرارداد را دارد و در کنار اینها پزشکان هم هستند. محدودیت عقد قرارداد نداریم و اگر مستندات قانونی عرضه کنند محدودیتی در انعقاد قرارداد نداریم. از طرفی حدود ۳ میلیون و ۷۱۴ هزار و ۸۹۹ نفر جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در استان تهران هستند.1400/03/26
10:00:47
5.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد