در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری سازمان غذا و دارو با مناطق آزاد تجاری اعلام شد

نخستین محموله میلیونی واكسن ایرانی كرونا هفته جاری

نخستین محموله میلیونی واكسن ایرانی كرونا هفته جاری

به گزارش سلامت باشی رییس سازمان غذا و دارو درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان اظهار داشت: محموله جدید چند میلیونی واکسن فرا می رسد. اما همانطور که از ابتدا اعلام نموده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته نخستین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان غذا ودارو با مناطق آزاد تجاری، با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ظرفیت های بسیار خوبی را دارند و خیلی از محدودیت هایی که در سرزمین اصلی وجود دارد، در مناطق ویژه دیده نمی گردد و بنا بر این سرعت رشد هم از بعد اقتصادی و هم سرمایه گذاری در این مناطق بسیار بالاتر از سایر بخش ها است. خصوصا با سازوکار مدیریتی که در آن مناطق طبق قانون پیش بینی شده است، می تواند زمینه رشد و توسعه و سرمایه گذاری را هم در حوزه تامین اقلام سلامت محور و هم خصوصا در بحث تولید بوجود آورد.
وی اضافه کرد: باتوجه به شعار امسال هم که مقام معظم رهبری بحث تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها را مطرح نمودند، این ظرفیت ویژه خاص تر از گذشته مدنظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است. ان شاءلله در قالب تفاهم نامه ای که به امضا رسید، شاهد رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور باشیم و الگویی برای رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور شده و الگویی برای سایر بخش ها و حوزه های اداری باشد که بتوانند شعارهای اصلی و کلان اقتصادی کشور را محقق کنند.
وی درباره واردات واکسن کرونا بوسیله مناطق آزاد، اضافه کرد: ستاد ملی کرونا مصوبه ای دارد. باتوجه به محدودیت هایی که در سایر بخش ها وجود دارد و در مناطق ویژه اقتصادی نیست، می توانند در حوزه واردات واکسن در مناطق آزاد بصورت ویژه برنامه ریزی کنند. البته منبع یابی خارج از کشور و مناطق را خود عزیزان انجام داده و ما بعنوان سازمان غذا و دارو در تایید آن منابع حداکثر سرعت را به کار میبریم. این مساله در حد توافقی است که صحبت شده است.
شانه ساز درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان اظهار داشت: محموله جدید چند میلیونی فرا می رسد. منتها همانطور که از ابتدا اعلام نموده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته نخستین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت. همه تاییدیه ها و مدارک با نظارت مستقیم وزیر بهداشت مجوزها صادر می شود و اساسا از طرف مقام عالی وزارت هم برندها و هم میزانی که در اختیار قرار می گیرد و شرایط مصرفش اعلام می شود.
شانه ساز درباره کسانی که دوز اول را از نوع واکسن خارجی تزریق کردند، اظهار داشت: جایگزینی پلت فرم های مشترک واکسن که روش تولید یکسان دارند، هیچ منفی ندارد. در دنیا هم حدودا همه کشورها این اقدام را انجام داده اند. ما تا جایی که ظرفیتمان اجازه دهد و واردات واکسن را تامین می کند، اساسا از نمونه های وارداتی استفاده می نماییم. اگر بخشی گرفتار کمبود شود که تا حالا اتفاق نیفتاده است، طبق همان استانداردهای سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت های تولید داخلی برای دوز دوم استفاده می نماییم. در عین حال فقط واکسن روسی است که دوز اول و دومش متفاوت می باشد و بقیه واکسن ها دوز اول و دومشان فرق نمیکند.
وی اظهار داشت: پلت فرم و برند واکسن روسی در ایران از طرف بخش خصوصی به زودی تولید می شود و فکر میکنم در تیر ماه حتی برندی هم که با همکاری مشترک ایران و روسیه است، در ایران تولید نماییم.
شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن برکت و پاستور نیز اظهار داشت: به زودی مجوز اضطراری این واکسن ها طبق شرایطی که از طرف کمیته علمی واکسن وزارت بهداشت و کمیسیون قانونی ساخت و ورود دارو اعلام شده، این شرایط اعلام شده و شخص وزیر این مساله را اعلام می کنند که ان شاءلله اهتمام می نماییم این هفته صورت گیرد.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم نیز شانه ساز با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان غذا و دارو و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، اظهار داشت: امضای این تفاهم نامه در راهگشایی و تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری فرمودند و دستورات رئیس جمهور در برداشتن موانع و عملی شدن پشتیبانی ها بسیار موثر خواهد بود. با امضای این تفاهم نامه شاهد فعالیت بیشتر فعالان اقتصادی در مناطق آزاد هستیم و امیدواریم سایر بخش ها هم از اینگونه اقدامات الگوبرداری کنند و با سهولت و سرعت بیشتری بتوانیم از این پس عمل نماییم.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در ادامه نشست حمیدرضا مومنی - مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اظهار نمود: دولت محدودیت هایی دارد و دستگاه های اجرائی هم مسئولیت هایی دارند. باید توجه کرد که ماموریت های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حساسیت خاصی دارد، چونکه با سلامت مردم ارتباط دارد.
مومنی افزود: در زمینه غذا و دارو و سایر بخش های حوزه سلامت، خصوصاً کرونا از تمام مناطق آزاد خواستیم پای کار بیایند و تا جایی که در توان دارند در زمینه پشتیبانی به کمک وزارت بهداشت بیایند. ما در قشم بیش از ۱۵ میلیارد تومان در زمینه کرونا هزینه کردیم و ۴ ماه پیش برای خرید یک اکسیژن ساز در قشم اقدام کردیم که اگر این دستگاهها نبودند بیماران از دست می رفتند.
وی اظهار داشت: باید تفویض اختیار به مناطق آزاد صورت گیرد؛ چونکه مناطق آزاد منابع خوبی دارند و می توانند کمک کننده سازمان غذا و دارو و دستگاه های اجرائی شوند. مناطق آزاد در زمینه واردات انواع محصولات می توانند کمک کنند و حفظ استانداردها برای ورود به کشور اهمیت بالایی دارد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار نمود: باید ظرفیت های مناطق آزاد در قالب ماموریت های غذا و دارو قرار گیرد و آزمایشگاه هایی با استاندارد بالا ایجاد شود و خلأها در زمینه آموزش برطرف و سمینارها و نشست ها برای ارتقای آموزش اجرا شود.
مومنی اظهار نمود: ما علاقمند هستیم در زمینه محصولات حلال در مناطق آزاد فعالیت نماییم. معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است تا سقف ۸۰ میلیارد تومان دراین زمینه هزینه کنند و ما با تمام توان و تجهیزات آماده هستیم پای کار بیاییم و اقدامات در زمینه دارو و غذا می تواند الگویی برای مناطقی باشد که تبدیل به مناطق آزاد می شوند و در قالب تفاهم نامه سازو کار مناطق آزاد جدید شکل می گیرد. مناطق آزاد نسل سه باید در قالب های جدید اقدام نمایند.
مومنی با اشاره به ظرفیت واردات سه میلیون دوز واکسن در مناطق آزاد اظهار داشت: ما توان داریم ۳ میلیون دوز واکسن با تمام الزامات و چارچوب ها و مکانیزم های تعیین شده وارد نماییم و از این واکسن ها برای شهروندان و حتی گردشگران استفاده نمائیم. هم اکنون امارات برای واکسن ویزا می دهد و شرط تزریق واکسن اقامت ۱۵ روزه در هتل های گردشگری مناطق آزاد آنجا بوده است. لازم است این مبادرت به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد کلید بخورد و ما خودمان را مکلف می دانیم که هم افزایی ها را افزایش دهیم تا دراین زمینه موفق عمل نماییم.
مومنی در حاشیه این مراسم نیز اظهار داشت: ما قبل از این به مسئولان وزارت بهداشت و وزیر بهداشت مکتوب اعلام نموده ایم که مناطق آزاد باتوجه به اختیارات و وظایفی که دارند می توانند در زمان تحریم منشأ اثر در زمینه دارو و تامین مایحتاج کشور باشند و اعلام نموده ایم هر دارویی را با قیمت و استاندارهای تعیین شده در سازمان غذا و دارو، تامین کرده و تحویل وزارت بهداشت می دهیم.
منبع:

1400/03/23
22:34:00
5.0 / 5
1123
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد