افرادی كه واكسن كرونا تزریق كردند، می توانند خون اهدا كنند؟

افرادی كه واكسن كرونا تزریق كردند، می توانند خون اهدا كنند؟

تزریق واکسن کووید 19 منعی برای اهدای خون نیست و افرادی که در مقابل این بیماری واکسینه شده اند تنها برای مدتی کوتاه از اهدای خون معاف موقت می شوند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، میلیونها نفر در سراسر دنیا هم اکنون مقابل بیماری کووید19 واکسینه شده اند.
واکسیناسیون باعث شده است که افراد کم کم به زندگی عادی و انجام کارهای روزمره خود بدون دغدغه مبتلاشدن به این ویروس نزدیک شوند. این در حالیست که خیلی از افراد هنوز منتظر واکسن هستند و واکسیناسیون برایشان دیرتر اتفاق خواهد افتاد، ولی همچنان پرسش های بسیاری درباره نحوه واکسیناسیون و آنچه که در انتظارشان است، دارند. یکی از این پرسش ها این است که آیا در صورت تزریق واکسن می توان خون اهدا کرد؟
مصرف تعدادی از داروها و سابقه ابتلای داوطلب اهدای خون به برخی بیماریهای قلبی، عروقی، عفونی و... می تواند با معافیت همیشگی یا موقت اهدای خون همراه باشد. این معافیت ها می تواند بسته به نوع و دلیل آن از چند روز تا چند سال و یا همیشگی باشد.
واکسیناسیون یا ایمن سازی که با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت انجام می شود منعی برای اهدای خون نیست و خیلی از واکسن ها تنها داوطلب اهدای خون را برای مدت زمان کوتاهی از اهدای خون معاف می کنند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، تزریق واکسن کووید 19 هم بسته به نوع آن می تواند با دوره معافیت از اهدای خون همراه باشد. افرادی که تحت واکسیناسیون کووید 19 از نوع آسترازنکا و یا اسپوتنیک قرار گرفته اند، می توانند 28 روز بعد از دریافت واکسن جهت اهدای خون مراجعه کنند و این در حالیست که تزریق سایر انواع واکسن کووید 19 همچون بهارات، سینوواک، سینوفارم، فایزر، مدرنا و برکت منعی برای اهدای خون ندارد و داوطلبین اهدای خون می توانند بعد از بهبودی واکنش های اولیه به واکسن همچون تب، درد عضلانی ضعف و بیحالی، جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون سازمان انتقال خون ایران مراجعه کنند.1400/03/22
21:47:01
5.0 / 5
1235
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد