درج نشان اهدای عضو بر روی كارت های ملی با تصویب دولت

درج نشان اهدای عضو بر روی كارت های ملی با تصویب دولت

سلامت باشی: مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از پیگیری و تصویب درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» آگاهی داد.


دکتر نجفی زاده در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: متاسفانه در ایران حدود ۱۰ درصد بزرگسالانمان کارت اهدای عضو دارند، در حالیست که این آمار در آمریکا به ۵۶ درصد رسید و در انگلیس بیش از یک سوم بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند. برای اینکه در کشورهای غربی بر روی گواهی نامه درج می شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد.
وی اضافه کرد: در ایران هشت سال است که پیگیری کردیم که نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه درج شود، اما موفق نشده بودیم. حتی یکبار تا کمیسیون اجتماعی دولت رفت و رد شد. ما باردیگر بوسیله وزارت بهداشت، وزارت کشور و راهنمایی رانندگی اقدام کردیم و با پیگیری دکتر جهانگیری باردیگر موضوع در کمیسیون اجتماعی عنوان شد که ما را دعوت نمودند و دلیلهای مان را توضیح دادیم. خوشبختانه پذیرفتند و چند روز قبل در هیات دولت تصویب گردید. حتی به این صورت تصویب گردید که نه فقط کارت گواهی نامه، بلکه در اطلاعات کارت ملی ثبت گردد که فرد تمایل به اهدای عضو دارد. مقرر است طی روزهای آینده این مصوبه ابلاغ شود و بعد باید برای اجرای آنرا پیگیری نماییم.


کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو پس از کرونا

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در ادامه صحبت هایش درباره تاثیر کرونا بر روند اهدای عضو، اظهار داشت: متاسفانه کرونا موجب شد که آمار اهدای عضو در کل جهان کم شود. البته برخی کشورها پس از این اُفت، توانستند باردیگر اهدای عضوشان را به سطح اولیه یا دو سوم سطح اولیه بازگردانند. در ایران متاسفانه آمار اهدای عضو نصف شد و به حالت عادی هم برنگشته است. بر این اساس ما کاهش ۵۰ درصدی داشتیم. قبل از این محاسبه کرده بودیم که روزی هفت تا ۱۰ نفر به سبب نرسیدن عضو پیوندی در فهرست انتظار پیوند، فوت می کنند. حال تصور کنید که حالا چند نفر به سبب نرسیدن عضو فوت می کنند. علت هم فقط این نیست که تمام نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستانی برای کرونا به کار گرفته شده و در عین حال علت فقط این نیست که مشکل است ثابت کنید که یک اهدا کننده کرونا ندارد، بلکه در بعضی مناطق به بهانه کرونا آمارمان اُفت کرده است. البته باید توجه کرد که حتی یک ویروس کرونا می تواند فرد پیوندی را از بین ببرد. حدود هفت تا ۱۰ برابر کار تیم ها سخت تر شده است؛ چونکه باید مطمئن باشند که اهداکننده ویروس کرونا را در بدنش ندارد.
نجفی زاده با اعلان اینکه سالانه از ۳۰۰۰ مورد بالقوه مرگ مغزی مناسب فقط ۱۰۰۰ مورد اهدا می شود، اظهار داشت: در عین حال ۵۶ واحد اهدای عضو در کل کشور داریم. دوسال قبل ۱۰۷۸ مورد اهدا داشتیم که سال قبل حدود ۵۰۰ اهدا بود و نشان میدهد که آمار بسیار اُفت داشته است.

چگونه کارت اهدای عضو دریافت کنیم؟
وی اظهار داشت: مردم از هر طریقی که کارت اهدای عضو دریافت نمایند شامل دانشگاه های علوم پزشکی و... کاملا معتبر است. برای اینکه کارت اهدای عضو جنبه اطلاع رسانی به خانواده دارد. ما در انجمن سامانه مرکزی کارت اهدای عضو به آدرس ehdacenter.ir را راه انداختیم. در این سامانه که از تمام کشور قابل دسترس است، تمام اطلاعات ثبت می شود و مردم می توانند از تمام کشور به آن دسترسی داشته باشند. در عین حال برای آسان تر کردن فرآیند کاری کردیم که مردم می توانند کد ملی خودرا به شماره ۳۴۳۲ ارسال نمایند و در عرض ۳۰ ثانیه لینک کارت اهدای عضو برای افراد ارسال شده و اطلاعاتشان هم در سامانه مرکزی ثبت می شود. در عین حال از مردم می خواهیم که اگر از جاهای دیگر هم کارت گرفتند باز در سامانه مرکزی یا بوسیله ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ ثبت نام کنند تا اطلاعات شان بصورت سراسری ثبت گردد.
منبع:

1400/03/07
15:26:39
5.0 / 5
1280
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد