مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط بین مشكلات سلامت روان و بروز بیماریهای جسمی در آینده

ارتباط بین مشكلات سلامت روان و بروز بیماریهای جسمی در آینده

سلامت باشی: بگفته پژوهشگران، روند پیری همه افراد یکسان نیست. افرادی که در دوره جوانی، مشکلات سلامت روان را تجربه می کنند سریع تر پیر شده و مشکلات جسمی بیتشری در سنین بالاتر دارند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، در سرتاسر جهان، جمعیت در حال پیر شدن هستند. افزایش امید به زندگی در طول قرن گذشته، همراه با کاهش نرخ زاد و ولد به معنای افزایش نسبت افراد مسن در خیلی از کشورها است. پیش بینی ها نشان داده است که تا سال ۲۰۵۰، از هر پنج نفر در سرتاسر جهان یک نفر بالای ۶۰ سال سن دارد (این رقم در سال ۲۰۱۵، یک نفر از هر هشت نفر بوده است).
پیر شدن جمعیت چالش های مختلفی را به همراه دارد. با افزایش سن، بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان شایع تر می شوند. این بیماری ها دوره سلامت افراد را کوتاه می کنند، خانواده ها را متحمل لطمه می کنند و منابع بهداشتی را تخلیه می کنند. سیاست گذاران و متخصصان مراقبت های بهداشتی با یک سوال فوری مواجه هستند: چگونه می توان از بار بیماری های جسمی در افراد مسن کاست؟
تحقیقات جدید تیم پژوهشگران دانشگاه دوک کارولینای شمالی و دانشگاه میشیگان این پاسخ احتمالی را پیشنهاد می کند: «با درمان مشکلات بهداشت روانی در افراد جوان».
در این مطالعه، پژوهشگران ۲.۳ میلیون نیوزلندی که در ابتدا ۱۰ تا ۶۰ سال سن داشتند را مورد مطالعه قرار دادند. پژوهشگران طی سه دهه (از ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۸) آنها را تحت نظر داشتند تا بررسی نمایند آیا افرادی که دارای مشکلات روحی هستند در معرض خطر بیشتری برای بیماری های مزمن جسمی بعدی و مرگ و میر زودرس قرار دارند.
محققان دریافتند که در طول دوره ۳۰ ساله، افراد مبتلا به اختلالات روانی به احتمال زیاد به بیماری های جسمی بعدی مبتلا می شوند و آنها نیز زودتر از افراد فاقد اختلالات روانی می میرند. آنها همین طور بیشتر در بیمارستان بستری شدند، زمان بیشتری را برای درمان بیماری های جسمی در بیمارستانها گذراندند و هزینه های در ارتباط با مراقبت های بهداشتی بیشتری را نیز پرداخت کردند.
محققان همین طور پی بردند در سن ۴۵ سالگی، افرادی که مشکلات روحی و روانی بیشتری را تجربه کرده باشند، زودتر پیر می شوند. آنها با بررسی ۱۹ نشانگر زیستی مانند کلسترول، فشارخون و التهاب، سرعت پیری بیولوژیکی را اندازه گیری کردند. افرادی که بیشترین مشکلات روحی و روانی را تجربه کرده بودند در مقایسه با افراد دارای کمترین مشکلات، تقریباً ۵.۳ سال سریعتر در سنین ۲۶ تا ۴۵ سالگی پیر می شوند.


منبع:

1400/03/04
10:08:33
5.0 / 5
1119
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد