محققان هشدار می دهند؛

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

مصرف نوشیدنی های قندی و خطر افزایش دو برابری سرطان روده در زنان

سلامت باشی: با افزایش نرخ مبتلاشدن به سرطان روده در میان جوانان، نتایج مطالعه جدید نشان میدهد مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های حاوی قند عامل این روند صعودی، حداقل در زنان، است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، بگفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، بانوانی که روزانه دو بار یا بیشتر نوشیدنی های حاوی قند نظیر نوشابه گازدار، آبمیوه یا نوشابه های ورزشی و انرژی زا مصرف می کنند دو برابر با خطر سرطان روده پیش از ۵۰ سالگی روبرو هستند.
این مطالعه شامل بیش از ۹۵ هزار زن بود که از ۲۵ تا ۴۲ سالگی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی شأن را هر ۴ سال یکبار ارائه می کردند.
در طول ۲۴ سال پیگیری وضعیت این زنان، ۱۰۹ زن مبتلا به سرطان روده شده بودند.
محققان با بررسی اطلاعات تغذیه ای این زنان دریافتند نوشیدن زیاد نوشابه های حاوی قند در بزرگسالی با ریسک بالاتر بیماری مرتبط می باشد. حتی این احتمال در بانوانی که در ابتدای جوانی بیشتر نوشابه های قندی مصرف کرده بودند بیشتر بود.
این مطالعه نشان داد که مصرف روزانه این نوع نوشیدنی ها در بزرگسالی با ۱۶٪ خطر بالاتر ابتلاء به سرطان روده بزرگ ارتباط دارد، اما در زنان ۱۳ تا ۱۸ سال، هر نوشیدنی با ۳۲٪ افزایش ریسک ابتلاء به سرطان روده بزرگ پیش از ۵۰ سالگی ارتباط داشت.
نتایج این تحقیق نشان میدهد که جایگزینی نوشیدنی های حاوی قند با نوشیدنی های شیرین شده مصنوعی، قهوه یا شیر با کاهش ۱۷ تا ۳۶ درصدی خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ هم راه است.
«این کائو»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قند و مصرف سایر نوشیدنی های سالم، انتخاب بهتر و عاقلانه تری برای سلامتی در طولانی مدت است.»
به گفته پژوهشگران افرادی که نوشیدنی های حاوی قند مصرف می کنند به احتمال زیاد گرفتار اضافه وزن یا چاقی و دیابت نوع ۲ هستند که همگی می توانند خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ را بالا برند.


منبع:

1400/02/23
22:23:56
5.0 / 5
1193
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد