معاون وزیر بهداشت تشریح كرد

جزئیات گام پنجم بسیج ملی مقابله با كرونا

جزئیات گام پنجم بسیج ملی مقابله با كرونا

سلامت باشی: معاون بهداشت وزارت بهداشت با تشریح اهداف و برنامه های گام پنجم بسیج ملی مقابله با کرونا در قالب طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، در عین حال از شروع فاز چهارم و عمومی واکسیناسیون مقابل کرونا در کشور با جمعیتی حدود 40 میلیون نفر از مهرماه آگاهی داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و فرماندهان سپاه استانها که با حضور وزیر بهداشت و رئیس سازمان بسیج بصورت مجازی برگزار شد، اظهار نمود: در بیش از ۱۴ ماه گذشته همیشه شاهد همکاری وزارت بهداشت، سازمان بسیج و هلال احمر، بوده ایم و در آینده بیشتر در مورد مدیریت بیماری در ایران قضاوت خواهند کرد و خواهیم دید که ایران باتوجه به تحریم ها و شرایطی که داشته، از موفق ترین مدیریت های بیماری را داشته است.
وی ادامه داد: همیشه برای خیلی از کشورهای دیگر و برخی افراد که در داخل کشور هستند و اطلاعات درستی ندارند، این سوال وجود دارد که این موفقیت ها ناشی از اشکال در آمار است و مگر می شود که وضعیت ایران اینطور باشد، اما ثابت کردیم که خیلی از کارهایی که دیگران فکرش را هم نمی کنند، ما انجام می دهیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد: سایت های معتبری در دنیا وجود دارد که میزان مرگ و میر و مبتلاشدن به بیماری را باتوجه به جهش ویروس پیش بینی می کنند و سال قبل در آذرماه و دی ماه برمبنای مدل سازی هایی که در دنیا انجام شده بود، باید مرگ و میر بیشتر از هزار و ۲۰۰ مورد در روز داشتیم و اتفاقا در دی ماه، کمترین میزان مرگ و میر بیماران را در کشور داشتیم و به زیر ۱۰۰ نفر رسید. این اشتباه محاسباتی که همیشه کشورهای دیگر در همه زمینه ها در مورد ایران می کنند، در مورد بیماری هم صورت گرفت.
رییسی افزود: این موسسات و کشورها برمبنای فرمول های ریاضی و خشک، محاسبات می کنند، اما قدرت هم افزایی نیروهایی که در ایران در کنار همدیگر قرار می گیرند را در محاسباتشان، در نظر نمی گیرند. ما باتوجه به شبکه گسترده بهداشتی و همین طور نهادینه سازی همکاری بین بخشی که همیشه بسیج و سازمان های مردم نهاد در کنار ما بوده اند، قدرتی است که نمی گردد با محاسبات ریاضی آنها را در نظر گرفت و در فرمول قرار داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: در طول این مدت اقدامات بسیار خوبی با همکاری بسیج و وزارت بهداشت انجام شد و هنوز هم در حال انجام می باشد. اکنون هم طرح شهید سلیمانی در حال اجراست و هیچ گاه این طرح، متوقف نشده است و باید به استانها رفت و دید که چه جلوه هایی از مدیریت شکل می گیرد.
وی اظهار داشت: دکتر نمکی همیشه تاکید داشته که اگر موفقیتی در مدیریت بیماریها کسب شود، موفقیت نظام است و به تنهایی مربوط به وزارت بهداشت نیست، گرچه ما شاید نواقصی داشته ایم که بر عهده می گیریم، اما اگر موفقیتی حاصل می شود، موفقیت نظام است و اگر به رسانه های معاند و بیگانه نگاه کنید می بینید که زبان شان بند آمده و نمی دانند که چه بگویند. به یک باره یک مدت فضاسازی می کنند، اما بلافاصله منتفی می شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: تا حالا ۵ گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده ایم. این گام ها یک ابتدا و یک اختتام دارد، همانگونه که ابتدای هر گام را اعلام می نماییم، انتهای هر گام را نیز اعلام می نماییم. انتهای گام پنجم، اختتام شهریورماه امسال است و اول مهرماه نیز گام ششم شروع می شود.
وی افزود: گام پنجم با اهداف کلی همچون مدیریت و کنترل کووید۱۹ بوسیله بیماریابی فعال، رهگیری حداکثری و واکسیناسیون در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰، در حال اجراست و علاوه بر بیماریابی فعال و رهگیری و قرنطینه، هدف بزرگی که به گام پنجم اضافه کرده ایم، واکسیناسیون عمومی است. همچنین، اهداف اختصاصی ما در این گام، واکسیناسیون فاز اول تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول است که به آن رسیده ایم. واکسیناسیون فاز دوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول و دوم یکی دیگر از اهداف جزیی ما است که شروع شده و به کمک بسیج به انتها خواهیم برد.
رییسی اشاره کرد: یکی از اهداف جزیی ما در گام پنجم بسیج مقابله با کرونا، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه دوم سال است و هدف گذاری ما این است که تا اختتام گام پنجم، فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون را با کمک بسیج به انتها برسانیم که جمعیت تحت پوشش در این فازها، حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر هستند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: از دیگر اهداف ما در گام پنجم، تست و بیماریابی ۱۰ نفر از افراد در تماس با مبتلایان و موارد شناسایی شده است و میانگین کشور برمبنای ۸۰ درصد رهگیری و بیماریابی فعال، باید به ازای هر بیمار، حداقل ۸ نفر از اطرافیان وی، مورد تست واقع شوند. یکی از نقاط ضعف ما، عدم رعایت قرنطینه توسط بیماران شناسایی شده است. کم هزینه ترین و موثرترین اقدام این است که موارد شناسایی شده، اطمینان از رعایت قرنطینه آنهاست.
وی اشاره کرد: در دو ماه گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از مبتلایان مثبت که قرنطینه بوده اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می چرخند. یکی از بزرگترین اهداف ما در گام پنجم، اطمینان حاصل کردن از رعایت قرنطینه موارد شناسایی شده با شیوه محله محور است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: در طرح شهید سلیمانی، تیم های مختلف همچون در رهگیری و بیماریابی فعالیت دارند که بسیج نیز در این تیم ها مشارکت دارد و فعال است و بیشترین سهم در همکاری دراین زمینه را بسیج داشته است. عزیزان ما در بسیج جامعه پزشکی نیز در تیم های مراقبت در منزل با همکاران ما مشارکت دارند.
رییسی تصریح کرد: وضعیت نظارت ما در تیم های نظارتی در طرح شهید سلیمانی شاید حدود ۷۰ درصد باشد، چون در کل کشور ۷ هزار نیروی بهداشت محیط و حرفه ای داریم که وظیفه نظارت را برعهده دارند و هزار و ۵۰۰ نفر بازرس اصناف به ما کمک می کنند، اما بازهم در این عرصه مشکلاتی داریم. در تعیین رنگ بندی و محدودیت ها، چند بحث همچون در ترددها، مشاغل، مراکز آموزشی و نظارت بر رعایت پروتکلهای فردی و اجتماعی مطرح است که بسیج دراین زمینه می تواند به ما کمک بیشتری کند.
وی اشاره کرد: در طرح شهید سلیمانی، تیم های حمایتی نیز تشکیل شد و یکی از زیباترین اقداماتی است که انجام می شود. در خیلی از کشورهای دنیا اگر به مردم می گویند که در خانه بمانید، ماهیانه مقداری پول برای هزینه های زندگی به آنها پرداخت می کنند، اما فردی که یک مغازه کوچک دارد و بیمار شده، اگر به بیرون از منزل بیاید، نقض قرنطینه کرده و باید از اینگونه افراد حمایت شود و تیم های حمایتی با مشارکت بسیج، این حمایت ها را به خوبی افزوده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اشاره کرد: تیم های واکسیناسیون در کشور تشکیل شده که بسیج عضو اصلی آنست. بسیاری از سالمندان که با معلولیت یا بستری در خانه روبرو هستند و یا بیماران خاص، نمی توانند برای تزریق واکسن، به مراکز مراجعه کنند و باید در خانه به آنها خدمت ارائه نماییم و آوردن آنها به مراکز واکسیناسیون، با خطراتی هم راه است.
رییسی با اعلان اینکه سالمندان بیشترین رعایت پروتکل ها را در کشور دارند، اشاره کرد: خیلی از سالمندان، ۱۴ ماه است که از خانه خارج نشده اند، اما ممکنست برای تزریق واکسن از خانه بیرون بروند و به کووید۱۹ مبتلا شوند، بدین سبب برای تزریق واکسن به سالمندان لطمه پذیر، برنامه ریزی کرده ایم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: مجتمع هایی به نام مجتمع های تجمیعی مانند سالن های ورزشی، مصلی ها، حسینیه ها و سالن های بزرگ را پیش بینی کرده اند که محل واکسیناسیون ۵ تا ۶ مرکز بهداشتی، در این مجتمع ها و سالن ها با فضا و تهویه مناسب می باشد و پیش بینی کرده ایم که بسیج نیز به ما کمک نماید.
وی افزود: در واکسیناسیون چند بخش همچون فراخوان، ثبت، تزریق و مراقبت از تزریق کنندگان و برنامه ریزی برای تزریق دوز دوم داریم که برنامه ریزی مفصلی انجام شده و بسیج باتوجه به کمبود نیروهای بهداشتی و درمانی می تواند کمک های زیادی به ما داشته باشد.
رییسی با اشاره به گستردگی مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور، عنوان کرد: سازمان های بین المللی، ایران را جزو بهترین کشورها می دانند. در روزهای کرونا اجازه ندادیم حتی یک خدمت مادران باردار، به تاخیر بیفتد و خدمات مادران حامله نسبت به پیش از بیماری کووید۱۹، حدود ۱.۲ برابر بالا رفته و روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در حوزه سرپایی کووید۱۹ به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و اگر این سیستم شبکه بهداشتی کشور وجود نداشت، بیمارستان ها پاسخگوی حجم مراجعات نبودند. خوشبختانه هیچ خدمت بهداشتی در طول ایام کرونا، عقب نمانده است.
آغاز واکسیناسیون عمومی فاز ۴ کووید۱۹ در کشور، از مهرماه سال جاری
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، شروع می شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن های داخلی، در اختیار ما قرار دارد و گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند و در این فاز، تمام توان بسیج، هلال احمر و وزارت بهداشت باید به کار گرفته شود. شاید کمی دیر نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی های شرکت های سازنده شروع کردیم، اما مطمئن باشید یکی از نخستین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به انتها می رسانیم.
منبع:

1400/02/12
20:22:55
5.0 / 5
1109
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد