ناكامی هند در جلوگیری از موج دوم كرونا

ناكامی هند در جلوگیری از موج دوم كرونا

به گزارش سلامت باشی وزیر بهداشت هند در اوایل ماه مارس اعلام نمود که این کشور ˮدر آخر ماجرایˮ همه گیری کووید -۱۹ قرار دارد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، همینطور در کنار ادعای وزیر بهداشت هند در مورد آخر همه گیری کووید-۱۹ در این کشور بعد از ماه ژانویه بود که هند بعنوان بخشی از "دیپلماسی واکسن" ارسال دوزهای واکسن تولیدی خویش را به کشورهای خارجی شروع کرد.
امیدواری وزیر بهداشت هند به پایان همه گیری، بر مبنای کاهش شدید موارد مبتلا شدن به بیماری در این کشور بود. از زمان اوج شیوع بیماری در اواسط ماه سپتامبر در این کشور که موارد مبتلا شدن به صورت میانگین در روز بیشتر از ۹۳ هزار نفر بود، این آمار به شدت کاهش پیدا کرد و در اواسط ماه فوریه به صورت میانگین روزانه به رقم ۱۱ هزار نفر رسید. همینطور موارد فوت ناشی از این بیماری روند کاهشی پیدا کرد و به کمتر از ۱۰۰ مورد در روز رسید.
هرچند این وضعیت مدت زمان طولانی ادامه پیدا نکرد و شرایط کرونایی در هند تغییر یافت. این کشور در دام موج ویرانگر دوم کروناویروس گرفتار شد و شهرها با محدودیتهای جدید روبرو شدند. در اواسط ماه آوریل میانگین موارد مبتلا شدن در ۲۴ ساعت به بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافت. همینطور روز گذشته (یکشنبه) بیشتر از ۲۷۰ هزار مورد جدید مبتلا شدن و بیشتر از ۱۶۰۰ مورد فوتی گزارش شد که هر دو رکورد جدیدی بوده است.
کارشناسان یکی از مهم ترین علل این اوج گیری باردیگر را برگزاری اجتماعات و بعضی از مناسبت ها بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عنوان کرده اند.
ه گفته کارشناسان در صورتی که این وضعیت در هند کنترل نشود در هفته نخست ماه ژوئن موارد فوت بر اثر کرونا به بیشتر از ۲۳۰۰ مورد در روز خواهد رسید.
هم اکنون شرایط بیماری در این کشور وضعیت اضطراری پیدا کرده است. شبکه های اجتماعی سرشار از تصاویر ویدئویی از مراسم خاکسپاری، صف خودرو های آمبولانس حامل بیماران و تعداد بالایی از بیماران است که به علت کمبود تخت خالی، گاهی اوقات دو بیمار روی یک تخت بستری می شوند.
همینطور بیمارستانها و مراکز درمانی با کمبود شدید دارو، اکسیژن و کیت های تشخیص مواجهند. داروهای بیماران در بازارهای سیاه به فروش می رسند و نتایج تست ها بعد از چند روز مشخص می شود.
این شرایط درحالیست که برنامه واکسیناسیون کروناویروس در هند با چالش عظیمی مواجه می باشد. ابتدا روند واکسیناسیون در کشور با سرعت پیش رفت و تا هفته گذشته بیشتر از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن توزیع شد اما گزارش های جدید حاکی از کمبود واکسن است.
به گزارش سلامت باشی به نقل از شبکه خبری بی بی سی، موسسه سرم هند که بزرگترین تولید کننده واکسن در این کشور و جهان است اعلام نموده که قادر نیست قبل از ماه ژوئن ذخایر واکسن را افزایش دهد چونکه از سرمایه کافی برای توسعه ظرفیت برخوردار نیست. برای جبران این شرایط هند صادرات واکسن کروناویروس آسترازنکا را به علت نیاز داخلی ممنوع کرده و مجوز واردات واکسن های خارجی هم داده شده است.
منبع:

1400/01/30
14:35:42
5.0 / 5
1139
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد