تأثیر بلندمدت ویروس كرونا بر ریه چیست؟

تأثیر بلندمدت ویروس كرونا بر ریه چیست؟

در انگلیس مطالعه سراسری جدیدی به سرپرستی متخصصان ˮامپریال کالج لندنˮ شروع شده است که به بررسی اثرات منفی و بلندمدت کووید-۱۹ بر ریه ها می پردازد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این مطالعه که با عنوان «مطالعه بینابینی بیماری ریوی کووید طولانی در انگلیس» (UKILD-Long COVID) معرفی شده، بر عارضه التهاب و لطمه به بافت ریه و یافتن راه درمان و پیشگیری از ناتوانی در مبتلایان به کووید-۱۹ طولانی، تمرکز می کند.
بیماران مبتلا به کووید-۱۹ طولانی از عوارض ناشی از لطمه به بافت ریه همچون تنگی نفس، سرفه، خستگی شدید و محدودیت توانایی ورزش حتی ماه ها بعد از پشت سر گذاشتن عفونت، شکایت دارند. داده هایی که اداره آمار ملی انگلیس هفته گذشته منتشر کرد، نشان داد که بیشتر از یک میلیون نفر در این کشور با عوارض کووید طولانی درگیر هستند.
گزارش اداره آمار ملی انگلیس اعلام نموده است که این عوارض بر کیفیت زندگی روزمره ۶۷۴ هزار نفر اثر گذاشته است. همینطور ۲۰۰ هزار نفر از مبتلایان به کووید طولانی می گویند که توانایی آنها برای فعالیتهای معمولی زندگی روزمره به شدت محدود شده است.
به قول نهاد «پژوهش و ابتکار بریتانیا»، حامی مالی این مطالعات، نوع حاد کووید-۱۹ می تواند به بافت ریه آسیب بزند و صدمه این عضو حیاتی و در نتیجه، مشکلات تنفسی را سبب شود. این به معنای آن است که بیمار در بلندمدت به تنگی نفس و دشواری در انجام امور روزمره زندگی گرفتار می شود. در اصطلاح پزشکی به التهاب و لطمه به بافت ریه، «فیبروز ریه» گفته می شود.
شواهد اولیه از آن حکایت می کند که ریه ۲۰ درصد بیماران ترخیص شده از بیمارستان، لطمه می بیند اما جزئیات بیشتر از تأثیر آن در افرادی که گرفتار کووید طولانی می شوند، نامعلوم است.
پرفسور «ژیزلی جنکینز» که سرپرستی این مطالعه را برعهده دارد می گوید: این مطالعات به ما کمک می نماید که عوارض شایع کووید طولانی و اثرات آن بر دستگاه تنفسی را دریابیم و برای بیمارانی که در نتیجه مبتلا شدن به کووید-۱۹ به التهاب مزمن ریوی دچارشده اند، راه درمانی پیدا نماییم. تنگی نفس برای خیلی از بیماران مبتلا به کووید طولانی بخصوص هنگام فعالیت، یک مشکل بزرگ است. در افرادی که بافت ریوی آنان بیشتر آسیب دیده است، این یک بیماری مخرب است اما ما هنوز از تعدد موارد و طول عواقب این عارضه بی اطلاعیم. حتی اگر عواقب بلندمدت آن از لطمات ریوی مشابه با آنفلوآنزا وخیم تر نباشد اما تعداد کسانی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند بسیار زیاد است.
«آماندا سالوُوِی»، وزیر علوم انگلیس هم در اینباره می گوید: این مطالعات که در سطح کشوری انجام می شود، تاثیرات کامل کووید-۱۹ در لطمه زدن به بافت ریه را بررسی می کند و امیدواریم به درمان های جدیدی که می تواند برای کلیه بیماران در سرتاسر جهان مفید باشد، کمک نماید.
بنابر گزارش ایندیپندنت، در این مطالعات، روی حدود ۲۵۰ بیمار دارای عوارض ریوی بعد از سه تا ۱۲ ماه از مبتلا شدن به کووید-۱۹، مطالعه خواهد شد. بعضی از این بیماران با دستگاه بسیار پیشرفته «زِنُون ام آرآی» اسکن می شوند که تأثیر فعل و انفعالات گازی داخل ریه را نشان داده است. این مطالعات ابتدا به مدت یک سال وضعیت بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهد و سپس با عنایت به سابقه مریض، برای مدت زمان طولانی تری ادامه خواهد یافت.
منبع:

1400/01/28
09:48:57
5.0 / 5
1378
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد