وزیر بهداشت:

خیز اخیر كرونا ناشی از بازارهای شلوغ و صف های درهم فشرده است

خیز اخیر كرونا ناشی از بازارهای شلوغ و صف های درهم فشرده است

سلامت باشی: وزیر بهداشت در نامه ای به معاونان درمان، بهداشت و غذا و دارو وزارت بهداشت و روسای دانشگاه أهای علوم پزشکی سراسر کشور ضمن اشاره به اینکه آنچه همکارانم در ایام اخیر می بینند ناشی از بی توجهی های پیش از سفرها به ویژه بازارهای شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است، هفت بند راهبرد اجرائی را جهت کاهش فشار سنگین به بخش های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی به خصوص مراقبت های ویژه ابلاغ نمود.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام وزارت بهداشت متن نامه سعید نمکی خطاب به دکتر قاسم جان بابائی - معاون درمان، دکتر علیرضا رئیسی - معاون بهداشت، دکتر محمدرضا شانه ساز- معاون و رئیس سازمان غذا و دارو و روسا و سرپرست دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی به شرح زیر است: « پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی باتوجه به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری COVID-۱۹ در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیش بینی از ارتفاع موج جدید سنگین تر و حجیم تر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در ایام اخیر از موارد بستری می بینند ناشی از بی توجهی های پیش از سفرها به ویژه بازارهای شلوغ، صف های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپائی حاکی از اثرات سفرهای نوروزیست که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم. لذا جهت کاهش فشار سنگین به بخش های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، به خصوص مراقبت های ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور می شوم:

۱- گام جدید طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمان های مردم نهاد در قالب محله محور کماکان بعنوان نخستین سطح مراقبتی و بیماریابی باید مورد توجه قرار گیرد.

۲- مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته سرپائی باید به شدت گسترش یابد. در این مراکز حتما نمونه گیری و انجام تست، آموزش مراجعه کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله کردن آنان و در صورت نیاز ارجاع به کلینیک های تنفسی بسیار حائز اهمیت می باشد.

۳- تجربه مدیریت بیماری در موج جدید با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامت دار و پرخطر در نخستین روزهای مبتلاشدن در کاهش بار ویروس و پیش گیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار موثر است. پس در کلیه مراکز سرپائی توسط پزشک متخصص و یا پزشک عمومی باخبر برمبنای پروتکلهای ابلاغی، درمان ضد ویروس با داروهائی که در پروتکلهای ابلاغی معاونین محترم بهداشت و درمان قید شده ضروری می باشد. این داروها حتما توسط رئیس محترم سازمان غذا و دارو و معاونین غذا و داروی استانها باید در داروخانه های منتخب به مقدار کافی ارائه گردد. خوشبختانه کمبود داروئی نداریم و ضرورت دارد تعداد داروخانه های منتخب به حد کافی و فهرست آنها در مراکز درمان سرپائی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، تحت پوشش بیمه های سلامت و تامین اجتماعی و بیمه های مکمل هستند.

۴- طبق دستور رئیس جمهور محترم و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاه ها که از محل منابع طرح تحول و ۱% ارزش افزوده در سال قبل تامین نشد سریعاً انجام و مطالبات طرف های قرارداد در مراکز سرپائی پرداخت گردد. ضمناً قرار شد جهت راه اندازی تخت های بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی نزدیک به بهره برداری نیز منابع در اسرع وقت تامین گردد. هماهنگی روسای دانشگاه ها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونین محترم درمان و بهداشت در این راستا به طور مستمر ضروری ست.

۵- جهت قطع هرچه سریعتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی الزامیست. هرگونه قصور در عدم گزارش بموقع پروتکل شکنی ها در کلیه سطوح به عهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکل ها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذیصلاح منعکس گردد. رونوشت مکاتبات همه روزه به دفتر اینجانب نیز ارسال شود.

۶- باتوجه به احتمال ورود ویروس های موتاسیون یافته غیر انگلیسی توسط مسافرین بازگشته از سفرها، به خصوص از کشورهای همسایه، مرزهای هوائی و زمینی به شدت کنترل گردد.

کلیه موارد باید نمونه گیری و بعد از اطمینان از عدم آلودگی اجازه ورود داده شود. سازمان هلال احمر نیز در این راستا آماده همکاری است. ضمناً همانگونه که قبلاً ابلاغ کرده ام، مرتب باید نمونه های ادواری جهت NGS ارسال گردد تا از عدم وجود موتاسیون داخلی نیز مطمئن شویم.

معاون محترم تحقیقات و فناوری و معاون محترم بهداشت در این راستا کمک خواهند کرد. در این مورد استانهایی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استانهای جنوبی که اسکله تخلیه بار توسط کشتی های خارجی دارند باتوجه به ورود بارهایی از کشور برزیل و هندوستان و شیوع ویروس جهش یافته برزیلی و به شدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل انتقال ویروس نشود ضمن آنکه باید بنحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی ها پیش از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. این دقت با سطحی دیگر مشمول بنادر شمالی و گمرکات دیگر کشور نیز می شود. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهدنمود.

۷- لازمست استفاده از ظرفیت مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی و خیریه بنحو احسن مورد توجه قرار گیرد.

توفیق کلیه عزیزان را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.»

منبع:

1400/01/20
21:53:52
5.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد