دو داروی جدید ایرانی درمان اعتیاد فرا می رسد

دو داروی جدید ایرانی درمان اعتیاد فرا می رسد

سلامت باشی: بر طبق اعلام ستاد مبارزه با مواد مخدر 4 میلیون نفر از جمعیت فعال کشور که حدود 5 درصد جامعه فعال کشور هستند با مصرف مواد درگیرند، اما از آنجایی که علل گرایش به مصرف مواد و نوع مواد مصرفی متنوع هستند، مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلان اینکه «برای درمان اعتیاد هر فرد، یک روش درمانی اختصاصی سازی شده مناسب می باشد و بدین جهت باید در روش های درمانی شامل دارویی و غیردارویی اختلال مصرف مواد تنوع ایجاد شود»، در این راستا، از ساخت دو داروی جدید گیاهی درمان اعتیاد آگاهی داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، بر طبق اعلام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۸، دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد مصرف کننده و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده تفننی داریم یعنی ۴ میلیون نفر از جمعیت فعال کشور که حدود ۵ درصد جامعه فعال کشور است، درگیر اعتیاد هستند.
داروهایی که برای درمان افراد درگیر با اعتیاد به موادمخدر (افیونی) در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، محدود به داروهایی مانند متادون و شربت تریاک است؛ بگفته مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیش از ۹۰ درصد درمان های اعتیاد به موادمخدر در کشور با متادون انجام می شود این درحالیست که در کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه این مساله برعکس است، یعنی در فرانسه ۸۰ درصد درمان و در آمریکا بیش از ۸۵ درصد درمان با داروی بوپرنورفین انجام می شود که در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از افزایش تولید و کاهش قیمت داروی بوپره نورفین توسط شرکت های دانش بنیان حمایت می کند.


سیاست کاهش وابستگی معتادان به متادون و حرکت به سمت درمانهای نوین

به دنبال این مساله رضا تویسرکان منش- مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلان اینکه استراتژی اداره کل درمان و دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر تنوع بخشیدن به روش های درمانی مبتنی بر شواهد علمی و اثبات شده است، در این زمینه به ایسنا می گوید: گرچه درمان های اعتیاد بطور بسیار گسترده و مناسب ارائه می شود، اما تکنیک های آن محدود است و از نظر دارویی به دو الی سه دارو همچون متادون و شربت تریاک محدود بوده است. در حال حاضر استراتژی ستاد مبارزه با مواد مخدر بر این است که در ابتدا وابستگی به متادون را کم کند و درمان را به سمت درمان های نوین حرکت دهد؛ خصوصاً اینکه از ترکیبات بوپره نورفین و بوپره-نالوکسون استفاده گردد.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه درباره داروی بوپره نورفین می افزاید: این دارو جز داروهای آگونیست درمان اعتیاد به مواد مخدر است و شبیه تریاک عمل می کند. سالیان طولانی است که بوپره نورفین و ترکیبات آن مانند بوپره-نالوکسون و... در دنیا و ایران مورد استفاده قرار می گیرد، اما مشکلی که وجود دارد این است که به سبب مسائلی مانند قیمت دارو که نسبت به شربت تریاک و متادون گران تر است و همین طور عدم آشنایی درمانگران اعتیاد با داروی بوپره نورفین و تمایل کمتر معتادان به آن (به دلیل اینکه متادون بسیار علایم را کاهش می دهد) ما بیش از اندازه به سمت درمان اعتیاد با متادون حرکت کرده ایم.


90 درصد درمانهای اعتیاد در ایران با متادون صورت می گیرد

تویسرکان منش معتقد می باشد که هم اکنون بیش از ۹۰ درصد درمان های اعتیاد با متادون انجام می شود، اما در کشورهایی مانند آمریکا و فرانسه این مساله برعکس است و در فرانسه ۸۰ درصد درمان و در آمریکا بیش از ۸۵ درصد درمان با داروی بوپره نورفین انجام می شود.


سوء استفاده از داروی بوپره نورفین برای ترک اعتیاد امکان پذیر نیست

ترویج استفاده از بوپره نورفین با پرداخت سوبسید و بیمه دارو

به گفته ی ایشان، داروی بوپره نورفین دارویی بی خطر است و امکان سو استفاده از آن وجود ندارد، امکان تجویز این دارو در مطب وجود دارد و نیازی نیست که حتما تحت کنترل باشد، همین طور این امکان وجود دارد که متخصص روانپزشکی نسخه این دارو را تجویز کند و فرد آنرا از داروخانه دریافت کند و تحت درمان قرار گیرد. این دارو برای خیلی از موارد در کنترل علایم مصرف کنندگان مواد افیونی قابل استفاده می باشد.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد: یکی از سیاست های ستاد ترویج این دارو است که داروی جدیدی نیست اما هم این دارو را بیمه می نماییم و هم سوبسید آنرا پرداخت می نماییم.


استفاده از سیاستهای تشویقی برای کاهش مصرف متادون

وی یادآور می شود: در کمیته درمان مصوب شده است که سالانه باید ۱۰ درصد از درمان با متادون کاسته شود و به همین میزان به بوپره نورفین افزوده شود. همین طور سیاست های تشویقی بر روی بیمه و پرداخت و کاهش قیمت دارو را در نظر داریم. در مجموع ۱۰ برنامه وجود دارد که دراین زمینه به نتیجه برسیم.
تویسرکان منش در ادامه به درمان های جدید اعتیاد اشاره می کند و می گوید: نکته دیگر درمان های جدید این است که غیر از داروی بوپره نورفین ادعا می شود که در اعتیاد موثر هستند؛ ستاد مبارزه با مواد مخدر دارای این خط قرمز است که هر درمان باید مبتنی بر شواهد باشد و مراحل علمی و قانونی دریافت مجوز کاربرد را طی کرده باشد. در این مراحل ایمنی، اثربخشی و مناسب بودن شیوه درمان جهت استفاده در کشور بررسی می شود.


ورود داروی «دتوکسین» به بازار با دریافت تاییدیه های وزارت بهداشت /اثر بخشی این دارو در دست بررسی

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: دارویی که از مسیر سازمان غذا و دارو عبور کند، رجیستر و ثبت گردد، بی خطر بودن و اثربخشی آن اثبات شود و از نظر مالی قابل تهیه باشد، مورد حمایت ستاد است. همچون مراکز علمی کشور، مانند جهاد دانشگاهی و تعدادی از شرکت های دارویی بر روی گیاهان دارویی که می توانند در درمان اعتیاد موثر باشند، کار کرده اند. پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران دو سال قبل بر روی فرآورده ای کار کرده و حدود ۳ ماه گذشته داروی "دتوکسین" وارد بازار شد؛ به این معنا که تمامی تاییدیه های وزارت بهداشت را دریافت کرد و رجیستر شده است.
وی با اشاره به اینکه به زودی از این پژوهشگاه بازدید می نماییم، یادآور می شود: داروی دتوکسین دارای مجوز وزارتخانه و سه شرط لازم است. در حال بررسی هستیم که ببینیم آیا میزان اثربخشی این دارو در مقایسه با درمان های معمول مانند بوپرنورفین و متادون به چه میزان است و اگر این دارو مناسب می باشد، حمایت نماییم.


دریافت مجوز تولید انبوه داروی جدید ترک اعتیاد؛ به زودی /ترکیبات مخدری در این دارو وجود ندارد

نام دارو فعلا مشخص نیست

تویسرکان منش در ادامه از ساخت داروی جدید دیگری برای درمان اعتیاد توسط شرکت های رشد و نوآوری و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر می دهد و می گوید: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از شرکت های استارتاپ حمایتی انجام داده اند که تعدادی از این شرکت هایی که در زمینه دارویی فعالیت می نمایند به نتایج خوبی دست یافته اند؛ این شرکتها تحقیقات خودرا انجام داده اند و به زودی وارد فاز دریافت مجوز و تولید انبوه می شوند.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد: داروها باید از سه مرحله تست گذر کنند؛ مرحله اول تست های سم شناسی، مرحله دوم مراحل آزمایش بر روی حیوانات و مرحله سوم آزمایش بر روی انسان است. اگر این دارو سه مرحله را بگذراند سپس در سیستم غذا و دارو ثبت می شود، کد ایران را دریافت می کند و سپس وارد ایران فارما می شود و به صورتی در کشور توزیع می شود. هنوز این دارو توزیع نشده و مراحل نهایی خودرا می گذراند.
تویسرکان منش اضافه کرد: این دارو، داروی جدیدی است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت های رشد و نوآوری است؛ البته هنوز نام آن معین نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این داروها در داروخانه توزیع خواهد شد و یا توسط مراکز درمانی توزیع می شود؟ اظهار می کند: این دارو در داروخانه توزیع می شود. این داروها داروی تحت کنترل نیست و ترکیبات مخدر داخل آنها وجود ندارد و احتمال سوء مصرف مانند متادون در آنها وجود ندارد و این امکان وجود دارد که بوسیله پزشک تجویز شود و فرد نیز آنرا از داروخانه دریافت کند.


داروهای جدید ترک اعتیاد؛ اعتیاد مضاعف ایجاد نمی کند

ادعای کنترل وسوسه برای مصرف مجدد موادمخدر

تویسرکان منش با اعلان اینکه داروهای اشاره شده، اعتیاد مضافی را ایجاد نمی کنند، در ادامه بیان می کند: این ادعا وجود دارد که این داروها در کنترل وسوسه موثر هستند، برای اینکه یکی از عواملی که در معتادان سبب عود می شود، وسوسه است؛ بطور مدام در پس ذهنشان تمایل برای مصرف مواد وجود دارد. این ادعا وجود دارد که این داروها در عوامل روانی مانند کنترل وسوسه موثر هستند و داروی دتوکسین که حالا مراحل آزمایشگاهی را گذرانده و وارد بازار شده است.


داروهای جدید ترک اعتیاد بومی ایران و گیاهی اند

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا این نوع داروها مشابه خارجی هم دارند نیز اینطور توضیح می دهد: در دنیا داروهای بسیار زیادی به صورت طب سنتی و گیاهی وجود دارد. بطور مثال در کشور چین، روسیه و شرق آسیا داروهایی وجود دارند و همین طور ادعاهایی بر روی آنها وجود دارد و تعدادی از آنها در خود آن کشورها رجیستر شده و استفاده می شود؛ اما داروهای اشاره شده بومی ایران هستند و از گیاهان دارویی ایران تهیه شده اند.


فریب تبلیغات فضای مجازی را نخورید

استفاده از ترکیبات مخدری در داروهای ترک اعتیاد تبلیغی

ایشان سپس نیز نسبت به تبلیغات گسترده درباب داروهای درمان اعتیاد توسط عطاری ها و فضای مجازی نیز هشدار می دهد و می گوید که اگر حالا در فضای مجازی درمورد داروها جستجو کنید با هزاران سایت و صفحه اینستاگرامی با ادعای ترک در کوتاه ترین مدت مواجه می شوید، تبلیغات گسترده در ماهواره و فضای مجازی نیز وجود دارد. این داروها عمدتاً تقلبی، فریبکاری و بدون مجوز هستند و خیلی از اینگونه داروها، ترکیبات مخدر است؛ بطور مثال عطاری فرمولی درست کرده و مشاهده می شود، داخل این ماده هروئین و شیشه نیز وجود دارد.
تویسرکان منش با تاکید بر اینکه فقط روش های درمانی شامل دارویی و غیردارویی موردتایید است که مسیر علمی را گذرانده و مبتنی بر شواهد باشد، می افزاید: درحال حاضر به جز داروهای ذکر شده تعداد داروهای دسترس خیلی کم است و سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر تنوع بخشیدن بر داروها و شیوه هاست.


کاهش ایدز با بهره گیری از توزیع و مصرف متادون

وی با اعلان اینکه برای هر فرد یک روش درمانی مناسب می باشد، می گوید: بدین سبب باید در روش های درمانی تنوع ایجاد نماییم. بطور مثال اتفاقی که در متادون در زمینه اعتیاد تزریقی و کاهش ایدز رخ داد بسیار عالی بود اما دیگر کافیست.


2 داروی جدید برای درمان اعتیاد کدام مخدرها موثرتر است؟

مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا مشخص شده که ۲ داروی جدید در حال ساخت، در درمان اعتیادِ چه نوع موادی موثر هستند؟ بیان می کند: ادعای جهاد دانشگاهی درباب داروی دتوکسین این است که برای درمان انواع مواد مخدر و محرک موثر است برای اینکه داروی سم زدایی نیست و دارویی نیست که بخواهند علایم را کنترل کنند، برای اینکه با تاثیر بر روی هورمون ها و آنزیم های مغز موجب تغییر آنها می شوند و می گویند که این ماده می تواند در کنترل وسوسه و تمایل به مصرف (اعم از مخدر و محرک) موثر و اثربخش باشد.
تویسرکان منش اظهار می کند: باتوجه به تاییدیه ای که از وزارت بهداشت در خصوص ورود دارد، ما تا حدی امیدوار هستیم اما بررسیهای خودرا نیز انجام می دهیم و طبیعتا در آینده باید مطالعات موردی صورت گیرد.
منبع:

1400/01/10
00:48:21
5.0 / 5
1213
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد