فنلاند برای چهارمین سال متوالی شادترین كشور جهان شد

فنلاند برای چهارمین سال متوالی شادترین كشور جهان شد

سلامت باشی: سازمان ملل نام شادترین کشورهای جهان را با انتشار نسخه به روز شده گزارش شادی در جهان اعلام نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، فنلاند برای چهارمین سال پی در پی در صدر شادترین کشورهای جهان قرار دارد و جایگاه های پس از آن، متعلق به ایسلند و دانمارک است.
سوییس و هلند هم کشورهای بعدی در جمع پنج بالانشین هستند.
در این گزارش با در نظر گرفتن ملاحظاتی، سال ۲۰۲۰ «سالی بی مانند» نام گرفته است.
به قول گروهی که این گزارش را تهیه کرده اند، کل این گزارش بر اثرات کووید-۱۹ و چگونگی رفتار مردم جهان در وضعیت همه گیری متمرکز بوده است.
آنها می گویند: دو هدف داشتیم، نخست تمرکز بر اثرات کووید-۱۹ بر ساختار و کیفیت زندگی مردم و دوم تشریح و ارزیابی چگونگی مقابله دولت های کل جهان با همه گیری و بخصوص کوشیدیم توضیح دهیم چرا عملکرد برخی کشورها خیلی بهتر از دیگران بود.
در این گزارش موفقیت کشورهای آسیای شرقی، استرالیا و نیوزلند در دوران همه گیری نمایان است و در آن آمده که طبق شواهد، وقتی دولت وارد عمل می شود مردم روحیه بهتری پیدا می کنند.
وضعیت کلی سلامت روانی و نقش همبستگی اجتماعی و اثرگیری آن از دستورهای خانه مانی و رعایت فاصله گیری فیزیکی هم در این گزارش بررسی شده است.
با آنکه سال ۲۰۲۰ سرشت منحصر به فردی داشت وضعیت این رتبه بندی در کل شبیه سال قبل بود.
جان هلی ول، دبیر این بررسی می گوید: اعجاب انگیز است که به صورت میانگین و بر مبنای خودارزیابی مردم از زندگی شان، افتی در رفاه مردم رخ نداد. شاید یک دلیل این باشد که کووید ۱۹ از نظر مردم تهدیدی بیرونی و مشترک است که بر زندگی همگان اثر گذاشته است و این سبب شده است حس همبستگی و همدردی با همنوع تقویت شود.
انگلیس هم با پنج پله افت نسبت به سال قبل در جایگاه ۱۸ این جدول قرار گرفت در حالیکه آلمان با ۱۰ پله جهش از جایگاه ۱۷ به جایگاه هفتم صعود کرد.
هلی خیمنز، مدیر ارشد بخش بازاریابی بین المللی در سازمان کسب و کار فنلاند در مورد چهار سال صدرنشینی پی در پی فنلاند می گوید: شادی فنلاندی ها ظاهری نیست و فوری به چشم نمی آید بلکه در هستی ما ریشه دارد. ما قدر چیزهای کوچک زندگی روزانه را می دانیم. شادی پایدار، قدرت عظیمی به ما می دهد یعنی با روند زندگی کنار می آییم و همین گرایش سبب گشته است تا بتوانیم از روزگارهای پرچالش گذر نماییم.
کارشناسان می گویند، این کشور کوچک واقع در شمال اروپا موفق شده نسخه و روشی برای خوشبختی داشته باشد که صرفاً وابسته به رفاه اقتصادی نیست.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ۱۰ کشور اول در رتبه بندی شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ عبارتند از:
۱- فنلاند
۲- ایسلند
۳-دانمارک
۴-سوییس
۵-هلند
۶-سوئد
۷-آلمان
۸-نروژ
۹-نیوزلند
۱۰-اتریش
بنابر گزارش ها در انتها این جدول هم نام افغانستان، کشوری است که سال ها درگیر جنگ داخلی میان شورشیان طالبان و دولت افغانستان بوده و در جمع غمگین ترین کشورها دنیا قرار گرفته است. اردن، تانزانیا و زیمبابوه نیست در بین کشورهای پایین این رتبه بندی هستند.
منبع:

1400/01/01
12:38:37
5.0 / 5
1201
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد