گزارش جدید محققان؛

هشت روش تأثیر آلاینده های شیمیایی بر بدن را بشناسید

هشت روش تأثیر آلاینده های شیمیایی بر بدن را بشناسید

سلامت باشی: بررسی جدید شواهد موجود، هشت مشخصه از مواجهه با محیط زیست را نشان داده است که با تغییر در مسیرهای بیولوژیکی، باعث بیماری زایی آلاینده های شیمیایی می شوند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، استرس و التهاب اکسایشی، تغییرات و جهش های ژنومی، تغییرات اپی ژنتیکی، اختلال در عملکرد میتوکندری، اختلال غدد درون ریز، تغییر ارتباط بین سلولی، تغییر در جوامع میکروبیوم ها، و اختلال در عملکرد سیستم عصبی همچون تأثیرات آلاینده های زیست محیطی بر بدن هستند.
«آندره باکرلی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده کلمبیا، در اینباره می گوید: «هر روز اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی قرار گرفتن در معرض آلاینده ها در هوا، آب، خاک و مواد غذایی برای سلامتی انسان می آموزیم. با این حال، مسیرهای بیولوژیکی خاصی که این مواد شیمیایی به بدن ما صدمه می رساند کمتر قابل درک است. حال ما به بررسی این مورد پرداختیم که چرا مواجهه با محیط زیست حتی در غلظت های نسبتاً متوسط سبب بیماری جدی می شوند.»
وی در ادامه می افزاید: «ما به صورت مداوم در معرض تلفیقی از آلاینده ها هستیم که منجر به تغییر در بدن ما در چندین زمینه، از زمان جنینی تا پیری می شود و تعیین کننده سلامت و بیماری ما هستند.»
هشت مشخصه ناشی از تاثیر آلاینده ها بر بدن عبارتند از:
۱. استرس و التهاب اکسایشی: وقتی سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی تخلیه می شود، التهاب، مرگ سلولی و صدمه به اعضا اتفاق می افتد.
۲. تغییرات و جهش های ژنومی: تجمع خطاهای DNA می تواند سبب سرطان و سایر بیماری های مزمن شود.
۳. تغییرات اپی ژنتیکی: تغییرات اپی ژنتیکی سنتز پروتئین هایی را که مسئول رشد کودکی و عملکرد منظم بدن هستند تغییر می دهد.
۴. اختلال عملکرد میتوکندری: تجزیه در نیروگاه سلولی امکان دارد در رشد انسان تداخل بوجود آورده و منجر به بروز بیماری مزمن شود.
۵. اختلال غدد درون ریز: مواد شیمیایی موجود در محیط، غذا و محصولات مصرفی ما تنظیم هورمون ها را مختل کرده و در بروز بیماری ها نقش دارند.
۶. تغییر در ارتباط بین سلولی: بر گیرنده های سیگنال ده و سایر ابزاری که سلول ها با آن ارتباط برقرار می کنند، همچون انتقال عصبی، تاثیر می گذارد.
۷. تغییر در جوامع میکروبیوم ها: عدم تعادل در جمعیت باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های بدن ما می تواند ما را مستعد ابتلاء به آلرژی و عفونت کند.
۸. اختلال در عملکرد سیستم عصبی. ذرات میکروسکوپی در آلودگی هوا از راه عصب بویایی به مغز می رسند و می توانند در روند شناخت اختلال ایجاد کنند.
به گفته محققان، این هشت مشخصه جامع و کامل نیستند و احتیاج به تحقیقات بیشتری در این حوزه است.


منبع:

1399/12/27
11:39:02
0.0 / 5
1764
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد