یافته محققان سوئدی؛

تاثیر پروبیوتیك ها در افزایش تنوع باكتری های روده نوزادان زودرس

تاثیر پروبیوتیك ها در افزایش تنوع باكتری های روده نوزادان زودرس

سلامت باشی: یک مطالعه بالینی جدید نشان داده است که مکمل های باکتری اسید لاکتیک با افزایش تنوع باکتری های روده در نوزادان خیلی زودرس مرتبط می باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، وزن بیشتر نوزادانی که بسیار زودرس به دنیا می آیند کمتر از یک کیلوگرم است. نوزادی که باید سه ماه دیگر در محیط محافظ رحم مادر رشد می کرده اما زودتر از موعد به دنیا آمده، بسیار لطمه پذیر است. در نتیجه پیشرفت در مراقبت از نوزادان، خیلی از نوزادان نارس زنده می مانند، بااینکه از هر چهار نوزاد بسیار نارس یک نفر می میرد.
«توماس آبراهامسون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لینکوپینگ سوئد، در این زمینه می گوید: «نوزادان نارس می توانند تحت تأثیر التهاب بسیار شدید روده قرار بگیرند که تقریباً فقط در چنین نوزادانی اتفاق می افتد. این مشکل موسوم به آنتروکولیت نکروتایز (NEC) منجر به مرگ قسمت هایی از روده می شود. یک نوزاد از هر سه نوزادی که به این عفونت مبتلا می شوند، می میرد و کسانی که زنده می مانند اغلب از عوارض طولانی مدت مانند سندرم روده کوتاه و ناتوانایی های در رشد عصبی رنج می برند.»
محققان مشاهده نمودند باکتری های موجود در روده نوزادان نارس با نوزادان متولدشده به طورکامل متفاوت می باشد. این امر سبب شده است که خیلی از پژوهشگران به بررسی این مساله بپردازند که آیا دادن مکمل های پروبیوتیک حاوی برخی باکتری ها تأثیر مثبتی دارد یا خیر.
یک یافته این است که باکتری اسید لاکتیک Lactobacillus reuteri می تواند خطر NEC در نوزادان نارس را کم کند. مشخص نیست که آیا این مورد درباره نوزادان خیلی نارس نیز صادق است یا مکانیسم تأثیر مثبت آن معلوم نیست.
محققان در این مطالعه ۱۳۲ نوزادی را که بسیار زودرس، بین هفته ۲۳ تا ۲۸ بارداری، متولد شده بودند یعنی ۱۷ تا ۱۲ هفته پیش از موعد مقرر بررسی کردند. وزن همه آنها هنگام تولد کمتر از یک کیلوگرم بود. هر نوزاد بطور تصادفی به یکی از دو گروه تقسیم شد: دریافت قطره های روغن حاوی پروبیوتیک یا دارونما. دانشمندان چگونگی تأثیر مکمل L. reuteri را بر باکتری های روده بررسی کردند و باکتری های مدفوع را چندین زمان تجزیه و تحلیل کردند.
محققان مشاهده نمودند ترکیب باکتری های روده در ماه اول درمان پروبیوتیک متفاوت بود. در هفته اول زندگی، گروههای باکتریایی استافیلوکوکوس و کلبسیلا، که ممکنست موجب بیماری شوند، بیشتر در گروه دریافت کننده دارونما مشاهده شد.
کلبسیلا می تواند موجب التهاب شود و با NEC و بیماری سپسیس مرتبط می باشد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1399/12/24
22:50:26
0.0 / 5
1125
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد