همزمان با رونمایی از دو رادیوداروی جدید؛

صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم

صالحی: پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم

به گزارش سلامت باشی رئیس سازمان انرژی اتمی عصر سه شنبه (۱۹ اسفند) با همراهی تعدادی از معاونین، مدیران ارشد و متخصصان این سازمان از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در سال ۹۹-۹۸ در ساختمان کتابخانه سازمان بازدید کرد و در بخش پایانی این رویداد از دو رادیوداروی جدید که برای درمان بیماران سرطانی تهیه و ساخته شده است، رونمایی نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این رادیوداروها که تحت عنوان رادیوداروی درمانی LU۱۷۷-Rituximab و رادیوداروی درمانی LU۱۷۷-Trastuzumab هستند، به ترتیب برای درمان سرطان های لنفومای غیر هوچکین و سرطان سینه مورد استفاده قرار می گیرند. این رادیوداروها مرحله اول بالینی را در بخش پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طی کرده اند و با موفقیت منجر به درمان چند بیمار سرطانی شده اند. دو رادیوداروی رونمایی شده، طی مدت ۲۰ مهرماه ۹۸ تا ۱۹ آذرماه ۹۹ در پژوهشکده کاربرد پرتوهای پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران به مرحله تولید رسیده است.
علی اکبر صالحی - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی - بعد از بازدید از این نمایشگاه، ضمن تقدیر از دکتر کریمی ثابت - معاون سازمان و رئیس پژوهشگاه - و همکاران این مجموعه علمی بخصوص همکارانی که گمنام هستند، اظهار نمود: امروز روزی بسیار شعف انگیز، افتخارآفرین و امیدبخش بود.
وی ادامه داد: این دستاوردها که واقعاً افتخار آفرین هستند، در دو بخش قرار می گیرند. یکی بخشی که در رابطه با مردم است و دیگری برای رفاه جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. ممکنست مردم ارزش بخش دوم را ندانند، مثل دستگاه چگالی سنج که در صنایع کشور مورد استفاده قرار میگیرد و نهایتاً به رفاه مردم بر می گردد. اما دستاوردهایی مثل رادیوداروها مستقیماً در تشخیص امراض و معالجه آنها بکار می روند، بویژه در امراض صعب العلاجی همچون سرطان ها که سال هاست بشر در کوشش برای یافتن راه درمان و علاج آنهاست، جز تکنولوژی های مرز دانش روش دیگری متصور نیست.
صالحی با تقدیر از پیشکسوتان حوزه پژوهشگاه و بخصوص رادیوداروها، به دو رادیوداروی جدید ساخت پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اشاره نمود و اظهار داشت: هر دز یکی از این رادیوداروها ۵۷ هزار دلار است که با این قیمت، تهیه آن از توان عموم جامعه جز عده معدودی خارج است. عزیزان ما در پژوهشگاه درتلاش هستند بستر (Base) آنرا در داخل ایجاد نمایند تا قیمت آن کم شود و هموطنان بتوانند از آن استفاده نمایند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به بخشی از آیه ۳۲ سوره مائده "من احیاها فکأنّما احیا النّاس جمیعا"، و هم درمان سرطان از راه رادیوداروها اظهار داشت: این کار خداپسندانه و مأجوری است که یک انسان را زنده کنید. مثل این است که جامعه بشری را زنده کرده اید.
وی اشاره کرد: سازمان انرژی اتمی ظرفیت عظیمی دارد که تابحال شناسانده نشده است. متخصصین این مجموعه تنه به تنه کشورهای پیشرفته می زنند. همین رادیودارو یک تکنولوژی پیشرفته در مرز فناوری است و سهل الوصول نیست. وقتی رادیودارویی می سازیم که هر دز آن ۵۷۰۰۰ دلار است، پنجه در پنجه قدرت های صنعتی و علمی انداخته ایم. باوجود محدودیت هایی که داریم. شرایط عادی نیست اما دستاوردهای بسیار ارزشمندی داریم. این به اعتبار سخن پروردگار است که می فرماید لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ یعنی اگر برای خدا کار کنید، برکت در کارتان می آید.
صالحی با اشاره به سخن نادرست برخی افراد در مورد بودجه سازمان که در افکار عمومی و حتی نخبگان مطرح می شود، اظهار داشت: حتی برخی نخبگان می گویند سالانه میلیاردها دلار در سازمان هزینه می شود. این افراد احتمالاً نمی دانند میلیارد دلار چقدر پول است. کل بودجه ای که مجموعه سازمان که نیروگاه اتمی بوشهر هم جزئی از آن است، طی ۳۰ سال قبل هزینه کرده، ۵/۶ تا ۷ میلیارد دلار است. که متوسط سالانه حدود ۲۵۰ میلیون دلار می شود. نیروگاه بوشهر ۵ میلیارد دلار می ارزد و الان سالانه ۷۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده به وجود می آورد در حالی که بودجه سازمان انرژی اتمی هم اکنون سالانه حدود ۲۰ میلیون دلار است.
معاون رئیس جمهور اشاره کرد: سال جاری با شیب عجیبی درآمدزائی می نماییم. بخش هایی از سازمان که قبلاً بودجه می گرفتند علاوه بر اینکه بودجه نمی گیرند، درآمدزائی هم می کنند.
وی اشاره کرد: اگر درست عمل نماییم و بتوانیم از راه پژوهش درآمدزائی نماییم و دستاوردهای علمی و فکری را افزایش بدهیم، می توانیم امیدوار باشیم سازمان ظرف ۸-۷ سال آینده به جائی برسد که به دولت بگوید بودجه نمی خواهیم، به شما پول هم می دهیم.
در بخش دیگری از این رویداد کریمی ثابت، معاون سازمان و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای با اشاره به اینکه نمایشگاه برگزار شده بخش کوچکی از دستاوردها و کارهای این پژوهشگاه بوده است، گفت: این دستاوردها حاصل اعتماد و حمایت های ریاست محترم سازمان است که دست ما را باز گذاشتند تا ایده هایمان را عملیاتی نماییم. ما هم دست همکاران را باز گذاشتیم تا فعالیت کنند. تلاش ما همینطور برمبنای زیرساخت هایی انجام می شود که منحصر بفرد است و در جای دیگری پیدا نمی گردد.
وی اشاره کرد: اگر نتوانیم به اندازه هزینه هایی که در این مجموعه می شود، درآمد کسب نماییم، از بی هنری ماست. و هنر ما در این است که راه های جدید را ایجاد نماییم. اولویت ما حرکت به سمت فناوری و بازار است. از تجربیات پیشکسوتان استفاده می نماییم و دانش فنی رادیوداروها را توسعه می دهیم. هم اکنون نیروهای توانمند در پژوهشگاه غالب هستند و روز به روز بر مبنای هدفگذاری ها حرکت می نماییم تا با بهره بردن از تجربیات حاصله و تلاش همکاران به نقطه مطلوب برسیم.
بر طبق این گزارش، صالحی در این بازدید که دو ساعت و نیم به طول انجامید، با یکایک مسؤلان پروژه ها گفتگو و تبادل نظر کرد و متخصصین و محققین حاضر درباب روند انجام پروژه ها، طراحی و ساخت و کاربرد تجهیزات تولید شده توضیحات لازم را عرضه کردند.
همینطور در این نمایشگاه تعداد ۶۴ پروژه، ۵۹ محصول و ۲۰ ماکت و دستگاه نمونه تولید شده، معرفی شده و به نمایش درآمده است.1399/12/21
00:39:14
0.0 / 5
1336
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد