در گزارش سلامت باشی مطرح شد؛

ماجرای دریافت مجوز فعالیت داروخانه ها از صنف خرازی

ماجرای دریافت مجوز فعالیت داروخانه ها از صنف خرازی

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، نسبت به تصمیم گیری برای دریافت مجوز داروخانه از صنف خرازی واکنش نشان داد.حمید خیری، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: اخیراً بحثی مطرح شده پیرامون مکلف ساختن داروخانه ها به دریافت مجوز از صنف خرازی جهت عرضه اقلام بهداشتی که واقعاً تأسف بار است.
وی افزود: من با تمام وجود بابت طرح این موضوع، احساس شرمندگی و سرشکستگی برای کل نظام بهداشت و درمان کشور دارم.
به گفته خیری، اصل و ماهیت فکر کردن راجع به این مساله توهین به نظام آموزش عالی کشور و بی اعتنایی به سال ها تحصیلات رسمی و دانشگاهی جوانان این کشور است.
وی با اشاره به نقش و جایگاه داروساز مقیم در داروخانه افزود: معنای اینکه یک داروخانه تحت نظر مسئول فنی داروساز فعالیت می کند، آنست که این فرد پاسخگوی مسئولیت های مترتب بر تصمیم گیری های موجود در داروخانه است.
به گفته خیری، این پاسخگویی نسبت به دو رکن تخصصی یعنی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است، حال چه معنایی دارد که این فرد برای فعالیت موظف باشد که از یک صنف دیگر مجوز دریافت کند.
وی افزود: ما برای صنف خرازی احترام قائل هستیم ولی به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد که یک جوان تحصیل کرده دانشکده داروسازی که سالهای باارزش از عمرش را صرف آموختن داروسازی کرده را وادار کنید که از یک صنف که فعالیتش مبتنی بر الزامات آکادمیک سلامت نیست، مجوز دریافت کند.
خیری افزود: برمبنای قانون، عرضه اقلام بهداشتی در داروخانه ها مجاز شمرده شده و این بحث ها، فقط مباحث انحرافی و اقتصادیست و هیچ نوع پشتوانه علمی ندارد.
به گفته وی، هرگونه تصمیم گیری مغایر با قانون، موجبات تشویش در جامعه و بی انضباطی در مقررات را به وجود می آورد که به صلاح هیچیک از ذی نفعان نیست.
رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران اشاره کرد: اگر مقرر است کسی پروانه از دیگری دریافت کند، این صنف خرازی است که باید نزد دانش آموختگان حوزه سلامت، آموزش دیده و مجوز دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: هرگونه بحث و تصمیم سازی در این رابطه بی معنا است، خصوصاً اینکه در شورا و کمیسیون هایی صورت گیرد که بدون حضور نمایندگان جامعه داروسازی تشکیل شده باشد.
خیری افزود: انجمن داروسازان ایران به همه کسانی که دستی در این توطئه مقابل نظام بهداشت کشور دارند، هشدار می دهد که کاری نکنید که جامعه دانشجویی کشور نسبت به این مساله حساسیت پیدا کند.

1399/12/17
23:53:37
0.0 / 5
1094
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد