از هشدارهای جدی درباره سفر تا قیمت های میلیونی

از هشدارهای جدی درباره سفر تا قیمت های میلیونی

سلامت باشی: درحالی که ستاد ملی مقابله کرونا درباره برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی هشدار جدی داده است، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مردم می خواهد با تور سفر بروند. بنا بر اظهارنظرهای مردم در فضای مجازی درباره چگونگی تامین ایمنی در سفرهای گروهی، قیمت این تورها نیز برای خانواده ایرانی مساله است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت بتازگی گفته است: فعلا سفر نوروزی با خودرو های شخصی ممنوعست و ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر با قطار و هواپیما فعلا تصمیمی نگرفته است. البته بستگی به وضعیت بیماری و شدت شیوع ویروس انگلیسی دارد که می تواند این تصمیمات را دستخوش تغییر کند.
سخنگوی دولت نیز گفته است تکلیف کلی سفرهای نوروزی در جلسه آتی این ستاد مشخص می شود. علی ربیعی گفته است: بر طبق طرح هوشمند حتما شهرهای قرمز و نارنجی با محدودیت سفر مواجه خواهند شد. درباب نحوه سفر و اقامت و حضور در مناطق پرجمعیت و تفرجگاه ها و نقاط تاریخی و زیارتی هم در جلسه بعدی ستاد تصمیم گیری خواهد شد.
با این وجود، ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در آخرین مصاحبه تلویزیونی که داشته، گفته است: برای این که سفرها در فرایندی کنترل شده صورت گیرد، طرحی در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب گردید که برابر با آن، فروش بلیت و تور به مقصد شهرهای زرد و آبی امکان پذیر است. اگر سفرها در قالب تورهای دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت گیرد، کنترل و نظارت آنها امکان پذیرتر است. ضمن این که این تورها در مراکز ایمن اقامت خواهند داشت. نگرانی های ما و ستاد ملی مقابه با کرونا بیشتر درباره سفرهای شخصی و بدون برنامه است که به شکل انبوه انجام می شود.
این مقام مسؤول در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی مردم را به استفاده از تور در تعطیلات نوروز هدایت می کند که اسفندماه سال قبل با تصمیم ناگهانی ستاد کرونا برای بستن برخی راه ها و لغو بعضی پروازها و با بسته شدن مرزها، خیلی از مسافران سرگردان شدند و پول های شان را از دست دادند. ولی تیموری حالا گفته است: دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیاست گردشگری تا سه ماه بعد می توانند خدمات شان را تضمین کنند.
با این وجود تعدادی از اقامتگاه ها و دفاتر خدمات مسافرتی بندی را به قراردادها و شرایط رزرو اضافه کرده اند که مسافر را ملزم می کند در صورت لغو خدمات خریده شده جریمه را بپردازد، بدین سبب طرف مقابل که اقامتگاه و یا دفتر خدمات مسافرتی است مسؤولیتی در مقابل کنسل شدن سفرها نمی پذیرد. توجیه این است که مسافر این دفعه با علم به شرایط کرونا در کشور و آگاهانه مبادرت به خرید کرده است.
برخی از آژانس های مسافرتی نیز تخفیف هایی را برای جلب بیشتر مسافران گذاشته اند که به شرط ثبت نام سریع آنرا اعمال می کنند، با این شیوه، مسافری که می خواهد در وضعیت ناپایدار کرونا با تور سفر کند، تضمینی برای برگشت پولش و حتی دریافت خدمات در آینده ندارد.
سوای مساله ضمانت سفر، قیمت تورها در شرایطی است که گزینه های محدودی برای مسافرت در ایران با درنظر گرفتن ویروس خیزیافته کرونا وجود دارد. کمترین قیمت یک تور دوروزه با محدودترین خدمات و امکانات که توسط دفاتر خدمات مسافرتی مجاز درحال اجرا است به بیش از یک میلیون تومان می رسد. قیمت تورهایی با خدمات و تعداد روزهای بیشتر در مناطقی مثل کیش و قشم نیز مرز چهار میلیون تومان را رد می کند و نرخ سفر به مسیرهای خاص تر مثل راه ساسانی بیشاپور، دره های لرستان، شهر سوخته سیستان و بلوچستان و کویر لوت از یک تا پنج میلیون تومان تمام می شود. این قیمت ها فقط برای یک نفر است.
نرخ سفر با تور به شهرهایی که اجازه مسافرت با خودرو شخصی را به آن جا نمی دهند، کمتر از بقیه تورها نیست؛ یک تور معمولی شیراز با هواپیما و سه شب اقامت در یک هتل سه ستاره بیشتر از دو میلیون تومان برای هر نفر آب می خورد. تور اتوبوسی به خوزستان با دو شب اقامت در هتل سه ستاره یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. تور قطاری پنج روزه به کرمان برای هر نفر، سه و نیم میلیون تومان قیمت دارد. کمترین نرخ موجود برای تور جزیره هرمز به مدت دو شب با اقامت در بومگردی و با اتوبوس و کشتی نزدیک به دو میلیون تومان برای هر نفر است. این درحالی است که حداقل حقوق تصویب شده در سال ۹۹، حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.
نگاهی کلی به قیمت تورها نشان میدهد سفرهایی که در وضعیت کرونا فعلا مورد تایید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفته، رقم هایی میلیونی دارد که باتوجه به افزایش هزینه معیشت، این نوع سفرها از سبد برخی اقشار جامعه خارج می شود و این احتمال را پیش می آورد گروهی که همیشه مایل به سفر با خودرو شخصی و اقامت در خانه فامیل و دوستان و آشنایان بوده و حدودا جامعه آماری بزرگی را هم شکل می دهد، در صورت محدودتر نشدن شرایط سفر در تعطیلات نوروز، با همان سیاق سابق مسافرت کند؛ گروهی که مدیریت سفر آن برای ستاد ملی کرونا مساله است.
منبع:

1399/12/12
21:12:56
0.0 / 5
1377
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد