الزام توجه جدی جهانیان به پروتكل های بهداشتی؛

تاخت و تاز كرونا

تاخت و تاز كرونا

به گزارش سلامت باشی كووید۱۹ قدرتمندتر از هر روز دیگری در حال درنوردیدن جهان است و گویا انسان ها هم خسته از مقابله با این بیماری به دنبال راهی برای همزیستی با این ویروس منحوس هستند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: آماری که سخنگوی وزارت بهداشت، ششم تیرماه ۹۹ درباره مبتلایان و قربانیان کرونا در کشور عرضه کرد یادآور روزهای اوج کرونا در اسفندماه ۹۸ است که هراس بسیاری را در دل های مردم بوجود آورده بود. برپایه آنچه که خانم سیماسادات لاری روز گذشته اعلام نمود ۲۶۲۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در فاصله ظهر روز پنج شنبه تا ظهر روز جمعه در کشور شناسایی شدند. از این تعداد هم ۱۳۵۶ نفر در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور بستری شدند که تعداد زیادی است. براین اساس تعداد کلی بیماران کرونا در کشور به ۲۱۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسید. این مقام مسؤول در وزارت بهداشت و درمان کشور درباره تعداد جانباختگان جدید ویروس منحوس در کشور هم اظهار داشت: متأسفانه در مدت یاد شده ۱۰۹ بیمار کووید ۱۹ در کشور فوت کردند که بر این اساس تعداد قربانیان این بیماری در ایران به ۱۰ هزار و ۲۳۹ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره بهبودیافتگان این بیماری هم اظهار داشت: خوشبختانه تابحال ۱۷۷ هزار و ۸۵۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. اما موردی که همچنان باعث نگرانی مردم و هراس از کروناست اینکه هم اکنون ۲۹۱۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. همینطور در استان های کرمانشاه و کردستان گرچه شاهد کاهش موارد بستری بوده ایم اما وضعیت همچنان قرمز است. استان های خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و بوشهر هم در وضعیت قرمز قرار دارند. به قول سخنگوی وزارت بهداشت، استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و البرز تغییرات فزاینده ای در موارد بستری داشته اند. برخی اخبار هم از افزایش آمار مبتلایان در استان های تهران و فارس خبر می دهند.
کاهش یا تشدید محدودیت ها
در روزهایی که آمار رسمی از افزایش تعداد مبتلایان جدید، قربانیان کرونا و حتی بیماران بدحال خبرمی دهد اما از طرفی شاهد کاهش محدودیت ها هستیم. در ایام گذشته برخی اصناف چون تالارهای پذیرایی یا حتی مجموعه های ورزشی چون استخرها با رعایت پروتکل های بهداشتی کار خویش را شروع کرده یا خواهند کرد.
در مقابل این سوال مطرح است که وقتی تعداد بیماران در حال افزایش و بیماری در حال تشدید است، آیا فعالیت اصناف حتی با رعایت پروتکل ها کار درستی است؟ این در شرایطی است که مشاهدات عینی شهروندان در گوشه و کنار شهرها نشان داده است که بعضی از اصناف و حتی خود مردم به درستی اصول بهداشتی را رعایت نکرده و از پروتکل ها خبر ندارند. مشاهدات عینی خبرنگار «صبح نو» از مراکز عمومی و معابر پرتردد شهر از آن حکایت می کند که خیلی از مردم کرونا را به فراموشی سپرده اند. این مسئله به خصوص در اطراف مراکز تجاری که البته دستفروشان هم حضور دارند وضعیت بدتری دارد. البته مسائل اقتصادی و دشواری های معیشتی را نباید از یاد برد اما نکته مهم دیگر هم سلامت مردم و هزینه ای است که دولت باید از بابت درمان بیماران مبتلا به کرونا متحمل شود. از طرفی برپایه برخی مشاهدات و هم اخبار رسیده به «صبح نو»، مراکز درمانی و بیمارستان های مهم پایتخت که در چند ماه اخیر مراکز اصلی درمان بیماران کرونایی بوده اند الان با حداکثر ظرفیت تخت های موجود در حال پذیرش بیماران هستند و حتی در چند بیمارستان تخت ها پر هستند. این در شرایطی است که شنیده می شود مسؤولان وزارت بهداشت و کادر درمانی پیگیر بازگشت برخی محدودیت ها هستند تا بتوان از شیوع باردیگر بیماری جلوگیری کرد اما دیگر مسؤولان دولتی هم اقدام عملیاتی در اینباره انجام نداده اند. پاییز، کرونایی می شود
بسیاری اعتقاد داشتند با فرارسیدن تابستان، بساط کرونا جمع خواهد شد اما حالا باید خویش را برای یک پاییز کرونایی آماده نماییم. ویلیام شافنر، که پزشک متخصص بیماری های عفونی است دراین باره گفته: موج دوم بیماری کووید ۱۹ در فصل پاییز شدیدتر است. به گزارش ایسنا، این متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه وندربیلت ایالات متحده آمریکا در ادامه هم گفته است: با وضعیت نگران کننده ای مواجه هستیم چون که کروناویروس جدید در سرتاسر ایالات متحده گسترش یافته و با آغاز فصل پاییز و شدت یافتن گسترش بیماری شاهد آن خواهیم بود که بیمارستان ها و مراکز درمانی محلی قادر به مراقبت از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نیستند و از طرفی دیگر مراکز درمانی اصلی هم برای پذیرش این بیماران از ظرفیت لازم برخوردار نخواهند بود. آنچه که این پزشک آمریکایی گفته است تنها تشریح وضعیت ایالات متحده نیست و می تواند برای همه کشورهای دنیا مصداق داشته باشد.
در سوی دیگر هم سازمان بهداشت جهانی (WHO) از افزایش آمار بیماری کووید ۱۹ در اروپا پس از تسهیل ترددها و کاهش محدودیت ها اطلاع داده است. این سازمان تاکید کرده که تعداد هفتگی موارد ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ در کشورهای اروپایی برای نخستین بار طی چندماه افزایش یافته است. برپایه اطلاعیه سازمان جهانی بهداشت در قاره اروپا نزدیک به ۲۰ هزار مورد جدید ابتلاء و بیشتر از ۷۰۰ مورد فوت ناشی از بیماری کووید ۱۹ در روز گزارش می شود که افزایش موارد ابتلاء می تواند در بعضی از کشورها فشار مضاعفی بر نظام سلامت و خدمات درمان وارد کند. مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا با اشاره به اینکه در بعضی از کشورهای اروپایی محدودیت های کرونایی برداشته شده است، اظهار داشت: در مدت دو هفته گذشته در ۳۰ کشور با موارد جدید ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ مواجه بوده ایم. ۱۰ میلیون مبتلا به ویروس منحوس
۲۱۳ کشور جهان الان با بیماری کرونا دست وپنجه نرم می کنند و در این میان سرعت این بیماری در منطقه آمریکای لاتین رو به گسترش است. موارد جدید ابتلاء و فوت ناشی از آن در برزیل، پرو و شیلی گزارش شده است. این در شرایطی است که برپایه جدید ترین اطلاعات جهانی، تا ظهر روز گذشته تعداد قربانیان کرونا در جهان به ۴۹۱ هزار و ۸۵۶ نفر رسیده و تابحال ابتلای ۹میلیون و ۷۱۴ هزار و ۸۰۹ نفر هم به این بیماری تأیید شده که تا رسیدن به رقم ۱۰ میلیون نفر مدت زیادی نمانده است.
هم اکنون هم آمریکا همچنان در صدر لیست کشورهای درگیر با بیماری کووید ۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود مختص کرده است. از طرفی برزیل و روسیه به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جای گرفتند و برزیل و انگلیس هم بعد از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده اند. ایران هم همچنان در رتبه دهم جدول مبتلایانبه کرونا ویروس در جهان قرار دارد.


منبع:

1399/04/08
21:24:54
5.0 / 5
2186
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد