بهبود عملكرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

بهبود عملكرد مغزی سالمندان با آوازخوانی

به گزارش سلامت باشی خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، آواز خواندن در یک گروه موسیقی یا کر، عملکرد مغز را بیشتر می کند و حس همبستگی بیشتری بخصوص در افراد سالمند به وجود می آورد.


به نقل از نیوز، یافته ها حاکی از آنست که پیوستن به یک گروه کر می تواند در مقابله با کاهش شناختی در رابطه با سن و تنهایی مزمن که از هر ۱۰ سالمند یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، کمک کننده باشد. همین طور آوازخوانی می تواند خصوصاً در هنگام شیوع بیماری کووید-۱۹، هنگامی که افراد تحت فشارهای عاطفی بیشتری قرار دارند، مفید باشد.
امی پنتیکینن، دانشجوی دکترا و یکی از پژوهشگران این تحقیق می گوید: «در شروع دوران همه گیری افراد برای افزایش روحیه خود در بالکن ها و یا بوسیله پنجره های باز باهم آواز می خوانند.»
نتایج تحقیقات جدید دانشگاه هلسینکی نشان می دهد، افرادی که بیش از ۱۰ سال در یک گروه کر آواز خوانده بودند، در مقایسه با افرادی که تجربه آواز کر یا تجربه کمتری دراین زمینه داشتند، از حس اجتماعی بودن بیشتری و خوانندگانی که کمتر از ۱۰ سال آواز خوانده بودند نسبت به کسانی که فعالیت آوازخوانی نداشتند، از شادی و سلامتی کلی برخوردار بودند.
پنتیکینن اظهار نمود: «ممکن است افرادی که بعدها در یک گروه کر شرکت نمایند نیز انگیزه ای برای حفظ سلامتی خود بیابند. روابط و شبکه های اجتماعی حاصل از حضور در یک گروه در بین کسانی که مدت بیشتری این کار را انجام داده اند، ممکنست بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل گردد، بدین سبب بعنوان احساس بیشتری از حس تعلق اجتماعی ظاهر می شود.»
این مطالعه شامل داده های ۱۰۶ خواننده کر و ۵۶ فرد بالای ۶۰ سال بود که پرسشنامه ها و آزمایش های روانشناسی را تکمیل کرده اند.
بگفته پنتیکینن، آواز کر، فرصت خوبی را برای پشتیبانی از بهزیستی سالمندان فراهم می آورد به این علت که به عملکرد ذهنی انعطاف پذیر و تنظیم توجه نیاز دارد، موردی که در جمعیت سالخورده تا حدی مهمست.
ایشان سپس اضافه کرد: «آواز خواندن در گروه کر هزینه کمی نیاز دارد و شامل پردازش متنوع اطلاعات است برای اینکه تلفیقی از پردازش محرک های مختلف حسی، عملکرد حرکتی مربوط به تولید و کنترل صدا، بازده زبانی، یادگیری و حفظ ملودی ها و اشعار است و همین طور احساسات توسط قطعات خوانده شده برانگیخته می شود.
نتایج این تحقیق در نشریه PLOS One انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/03
12:38:09
0.0 / 5
1145
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد