همه آنچه بعد از حذف دفترچه های بیمه باید بدانید

همه آنچه بعد از حذف دفترچه های بیمه باید بدانید

به گزارش سلامت باشی قم مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم اظهار داشت: درصورت عدم امکان و یا تمایل پزشکان به استفاده از نسخه الکترونیک، سربرگ پزشکان اعتباری مانند دفترچه بیمه بیمار را دارد.


دکترداوود علی محمدی، مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم، در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: برای اقتصادی سلامت و بهینه کردن هزینه ها، نیازمند استفاده از آمارهای دقیق هستیم. از دیگر سوی کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی به سمت استفاده فضای الکترونیکی غیر حضوری بجای کارهای دستی و حضوری هستند.
وی با اعلان اینکه این مساله مهم یعنی تلاش در زمینه الکترونیکی کردن روند درمانی از وظایف وزارت بهداشت ودرمان بود، اظهار نمود: به دلایلی همچون شیوع ویروس کرونا و در اختیار نداشتن برخی زیرساخت ها در وزارت خانه، سازمان های بیمه گر شروع کننده این کار شدند.
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۵ در درمان مستقیم (مراکز ملکی) صدور نسخ الکترنیکی را آغاز نموده ایم، اظهار نمود: بیش از ۹۹ درصد از نسخ یعنی بیش از سه میلیون نسخه در این مراکز به صورت الکترونیکی صادرشده است.
وی افزود: در درمان های غیرمستقیم نیز از دو سال قبل به مراکز طرف قرارداد این امر اطلاع رسانی و درخواست شد و از مهرماه سال جاری نیز به صورت جدی صدور نسخه الکترونیک در این مراکز رقم خورد و در ماه گذشته ۷۷ هزار نسخه در استان قم به صورت الکترنیک صادر شد.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم بااشاره به اینکه همه همکاران در دفتر مرکزی اهتمام در رفع مشکلات تا اول اسفند را دارند، اشاره کرد: این کار مشکلاتی را در سر راه خود دارد که به تدریج حل باید شود وهمه باید همکاریهای لازم را انجام دهند تا این اتفاق رقم بخورد و به خاطر تعدادی از سختی ها نباید از تکلیف و تعهدی که نسبت به کشور و مردم وجود دارد، چشم پوشی کرد.
وی با اعلان اینکه درکشور ترکیه بیش از ۳ سال اجرای کامل این طرح زمان برد، اشاره کرد: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای راحتی بیماران اعلام نموده است که در صورت عدم امکان و یا تمایل پزشکان به استفاده از نسخه الکترونیک، سربرگ پزشکان اعتباری مانند دفترچه بیمه بیمار دارد.
علی محمدی با تاکید به اینکه مسئله نسخه الکترونیک باید شروع شود تا مشکلات آن به مرور زمان برطرف شود، اظهار نمود: پزشکان و بیمه شدگان می توانند با شماره گیری کد ستاره چهار ستاره چهارده بیست مربع (#۱۴۲۰*۴*) و وارد کردن کدملی خود، کد پیگیری درمانی خودرا دریافت نمایند.
وی با اشاره به اینکه در نسخه الکترونیک نوع و میزان دارویی که بیمار دریافت کرده و سابقه حساسیت های دارویی مشخص است، بیان کرد: در مراکز ملکی آزمایشات و رادیوگرافی های انجام شده نیز بعنوان سابقه بیمار مشخص است و به مرور زمان این امر در مراکز غیر ملکی نیز محقق می شود.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم عنوان کرد: در این روش بیمار سود بیشتری می برد؛ برای اینکه از تجویز داروهای اضافی که بیمار دارد و هدر رفت هزینه های اضافی جلوگیری می شود.
وی با اعلان اینکه بیش از ۹۰ درصد از پزشکان تعهد نسخه الکترنیک دارند، اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد از داروخانه ها و ۵۰ درصد از ازمایشگاه ها وارد نسخه الکترونیک شده اند و برای پزشکانی که از نسخه الکترنیک استفاده کنند ۸۰ درصد و داروخانه ها ۳۰ درصد ازنسخه پیش از ساعت ۲۴ به حساب شان واریز می شود و مابقی نیز تا دهم ماه بعد تسویه میشود در حالی که برای نسخ عادی این امر ماه ها زمان می برد.
منبع:

1399/11/18
10:30:05
0.0 / 5
1131
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد