۲، معاون وزیر بهداشت:

پروتكل ها رعایت نشود، جشنواره را می بندیم

پروتكل ها رعایت نشود، جشنواره را می بندیم

به گزارش سلامت باشی معاون وزیر بهداشت درباره برخی انتقادات به نحوه برگزاری جشنواره فجر امسال و عدم رعایت پروتکل ها، اظهار داشت: هشدار قاطعانه ای دادیم و اعلام کردم که اگر پروتکل ها را رعایت نکنید، جشنواره را می بندیم و واقعا پای این حرف ایستاده ایم.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در بخش دیگر نشست خبری ویدیو کنفرانسی، در پاسخ به سوال ایسنا درباره برخی پروتکل شکنی ها در جشنواره فجر، خاطرنشان کرد: هشدار قاطعانه ای دادیم و اعلام کردم که اگر پروتکل ها را رعایت نکنید، جشنواره را می بندیم و واقعا پای این حرف ایستاده ایم. اعلام کردیم که بازدیدهای جدی و قاطعانه انجام دهند و اگر پروتکل شکنی ببینیم، جشنواره در هر مرحله ای که باشد، آنرا می بندیم.
وی تصریح کرد: به هر حال ما ابتدا زیر بار برگزاری نمی رفتیم اما دوستان تعهدات بسیار سفت و سختی دادند همچون اینکه گفتیم اولا حتما یک نفر کارشناس بهداشت محیط حرفه ای در محل برگزاری حضور دائم داشته باشد که این اقدام انجام نشده بود، دوما اینکه کد ملی افرادی که می خواهند وارد شوند باید به سامانه ماسک وصل باشد که بررسی شود آیا این افراد کرونا مثبت هستند یا خیر و اگر مثبت بودند به محل راه داده نشوند که ظاهرا پریروز این اقدام هم انجام نشده بود.
رییسی اظهار داشت: اقدام سوم هم این بود که یکسری تصاویر دیدیم که افراد و خصوصاً عکاسان بسیار جمع شده بودند و فاصله گذاری رعایت نشده بود. بر این اساس اعلام کردیم که واقعا اگر رعایت نکنند، در هر مرحله ای باشد جشنواره را قطع می نماییم و اجازه نمی دهیم با پروتکل شکنی پیش رود.
وی اضافه کرد: به هر حال تا حالا این همه مراسم فرهنگی، مذهبی و ملی را تعطیل کردیم و نمی توان یک دفعه بدون رعایت پروتکل ها اقدام نمایند که ظلم است.

نحوه اعمال محدودیتها در نوروز

جریمه برای سفر کرونا مثبتها در نوروز
رییسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره محدودیت های احتمالی در آستانه نوروز، اظهار داشت: یک واقعیت این است که یکسال است که مردم واقعا سخت گیری زیادی داشتند و مسافرت و تفریحی نداشتند. ما اینطور پیش بینی کردیم که اگر بتوانیم یکسری تمهیداتی را بیندیشیم و پروتکل هایی رعایت شود خوب است. بعنوان مثال در هتل ها که واقعا به خوبی رعایت می کنند. هم در بحث سرو غذا و هم اتاق ها طبق بررسی ها به خوبی عمل کردند. اگر افرادی که به سفر می روند، به هتل روند نه اینکه در چادر یا جای دیگر باشند یا با توری که کاملا تحت کنترل است مانند پرواز ۶۰ درصد و... و. روند، مناسب می باشد. از طرفی یکی از اقداماتی که مقرر است انجام دهیم، این است که اگر ببینیم که فرد مثبتی سفر کرده است، جرایم بسیار سنگینی برایش قائل می شویم و این اقدام در دستور کارمان است.

مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع
وی افزود: البته این موارد یک شرط هم دارد و آن این است که تا اسفند هیچ پیک یا شهر قرمزی نداشته باشیم. اگر خدایی نکرده این اتفاق بیفتد، تمام این بحث ها باطل است و ممنوع خواهد شد. ما در هیچ شهر قرمز و نارنجی اجازه مسافرت نمی دهیم، اما اگر شهرهای آبی ما همینگونه باقی بمانند، می توانیم برمبنای برخی پروتکل ها و سفارش ها اجازه سفر دهیم. به عنوان مثال کسی که می خواهد به جزیره قشم یا کیش رود، اولا به هیچ وجه نباید خودرو شخصی به آنجا ببرد. برای اینکه قابل کنترل نیست و دوم اینکه باید با عنایت به ظرفیت هتل ها، یک ظرفیت خاصی برای هر منطقه انجام دهیم تا تورها بتوانند تقسیم بندی کنند و ناگهان همه را باهم در یک وقت محدود نبرند. البته همه این ها به این بستگی دارد که وضعیت بیماری در شش هفته آینده چگونه باشد و برمبنای آن می تواند گشایشی اتفاق بیفتد. برای اینکه مردم هم از نظر روحی و روانی تحت فشار زیادی قرار دارند. یادتان باشد که فقط عید سال قبل نبود، بلکه سال ماقبل هم سیل داشتیم و بعد هم کرونا بود و امسال، سال سومی است که مردم در خانه مانده اند.

طرح "سلامت سفر" وزارت بهداشت برای نوروز
رییسی اظهار داشت: وزیر بهداشت در جلسه ستاد ملی طرحی به نام سلامت سفر ارائه دادند که طرح جامعی بود. همانطور که درباره جشنواره فجر گفتم که اگر امروز گزارش تخلفی به دستم برسد، اساسا آنرا تا شب می بندم، درباره سفر هم همین طور است. اگر هتلی یا جای دیگری تخطی کند، آنرا می بندیم. این وضعیت مربوط به سلامت مردم است و بسیار مهمست و از آن کوتاه نمی آییم و باید از آن پاسداری نماییم.

امکان رهگیری کرونا مثبتها حتی در سفر
وی اضافه کرد: در عین حال با کمک وزارت ارتباطات، نیروی انتظامی، آی تی و... این زیرساخت را فراهم کردیم و قادر هستیم که شمار تلفن، پلاک و کد ملی را با هم وصل کرده و از سویی می توانیم فرد کرونا مثبتی را که دارد حرکت می کند، رهگیری نماییم، همه این موارد را به کار می گیریم و از سویی خود هتل هم موظف است کارت ملی فرد مراجعه کننده را چک کند و با سامانه ما چک کند. حالا همه هتل ها به سامانه وزارت بهداشت متصل شوند و هیچکس نمی تواند وارد هتل شود، مگر اینکه کارت ملی اش چک شود. اگر فرد مثبت باشد، حق ورود به هتل را ندارد و در عین حال به این مفهوم است که نقض قرنطینه کرده و باید جریمه شود؛ بدین سبب یا در همانجا قرنطینه می شود و یا بازگدانده می شود. سامانه به نیروی انتظامی هم وصل است. یعنی به محض اینکه کارت ملی فرد را چک می نماییم و نشان داده است که مثبت است، پیامکی برای سامانه نیروی انتظامی هم می رود.
رییسی درباره الزام مسافران به انجام تست کرونا، اظهار داشت: اتفاقا این مساله عنوان شد، در بعضی استانها و مناطق مانند جزایر، استاندار تصمیم گرفت که این اقدام را انجام دهد و با هزینه خود افراد تست بگیرند و اگر منفی هستند وارد شوند و اگر مثبت بودند، اجازه ورود داده نشود. البته این امکان برای کل کشور وجود ندارد، اما از قبل تمهیدات ویژه ای اندیشیده می شود؛ اینکه افراد کنترل شده سفر کنند، در هتل استقرار داشته باشند و اگر مثبت بودند به سفر نروند و افراد با کد ملی و شماره پلاک ماشین چک شوند. ما قادر به ردیابی افراد کرونا مثبت هستیم.

اثربخشی ۹۵ درصدی اسپوتنیک V

احتمال ورود نخستین محموله این واکسن به کشور تا هفته آینده
در بخش دیگری از این جلسه، رییسی در پاسخ به سوالی درباره واکسن اسپوتنیک وی و چرایی انتخاب این واکسن از طرف ایران و زمان ورود آن به کشور، اظهار داشت: مسئول تایید ورود این واکسن به کشور سازمان غذا و دارو است. نتایج اثربخشی فاز یک اسپوتنیک روسیه انتشار یافته و تا ۹۵ درصد اثربخشی آنرا اعلام نموده اند. برمبنای معیارهای سازمان غذا و دارو، تایید شده که این واکسن وارد شود. به هر حال واردات آن یکسری هماهنگی نیاز دارد که قرار بود با پرواز ماهان وارد شود. یکی دو بار در بحث زمان بندی روسیه خودشان تاخیر کردند. فکر می کنم این واکسن ظرف هفته آینده وارد می شود.

روسیه در ساخت واکسن، قوی است
وی اضافه کرد: البته در چند مرحله وارد می شود و اینطور نیست تمام واکسن را یکجا وارد نماییم. در چند مرحله، ابتدا در تعداد دوز کمتری وارد می شود و بعد دوزهای دیگر وارد می شوند. البته ممکنست تا زمانیکه دوزهای واکسن اسپوتنیک وارد شود، از جاهای دیگر هم واکسن برسد. واکسن اسپوتنیک هم یکی از واکسن های کرونا در دنیا است. البته روسیه در زمینه واکسن سازی، کشور دست و پا بسته ای نیست و در زمینه تولید و ساخت واکسن کشور قوی است، اما یکجاهایی است که شما مستندات ارائه می کنید یا در ارائه مستندات به سازمان های بین المللی تاخیر دارید و هم اکنون این موضوعی است که درباره اسپوتنیک وجود دارد، وگرنه علاوه بر کشور ما خیلی از کشورها مانند مجارستان، آرژانتین، مکزیک، امارات و... از اسپوتنیک واکسن خریدند. اتفاقا پلتفرم اسپوتنیک مانند پلتفروم آسترازنکا است و بوسیله آدنو ویروس ها است. خود انگلیس دارد با روسیه مذاکره می کنند که باهم این تکنولوژی را ادغام و یک واکسن تولید کنند. یعنی انگلیس هم این واکسن را به صورتی مورد تایید قرار داده است.

دل مردم را خالی نکنید
وی تصریح کرد: نباید دل مردم را خالی نماییم که اگر این واکس را بزنیم افراد می میرند و... من این را با تمام اطمینان می گویم که در هر نوع واکسنی مشکل این نیست که پس از تزریق واکسن فرد می میرد، بلکه بحث این است که واکسن ممکنست موثر نباشد. بدین سبب در دنیا بحث اثربخشی واکسن است، نه ایمن بودن آن. برای اینکه هر واکسنی که حالا در زمینه کرونا در دنیا دارد تزریق می شود، حدودا از نظر ایمنی مانند هم هستند. حال کسانی که از بیرون پمپاژ خبر می کنند و دل مردم را خالی می کنند، به مردم القا می کنند که این واکسن ایمن نیست. در حالیکه ایمنی آن مانند سایر واکسن هاست و اگر بحثی باشد، روی اثربخشی است. رقابت در بحث اثربخشی در مقابل کرونا است. حالا بیش از یک میلیون نفر اسپوتنیک را در روسیه تزریق کردند و مشکلی نداشتند.

محدودیت هوشمند در صورت وقوع پیک چهارم
رییسی در ادامه درباره محدودیت های اعمالی در صورت بروز پیک چهارم بیماری کووید-۱۹، اظهار داشت: هر نوع تجمعی اگر فاصله در آن رعایت نشود، باید هشدار و تذکر داده شود. تا حالا هم هر مستندی در این حوزه به دستمان رسیده تذکر دادیم و باز هم تذکر خواهیم داد. باید دعا نماییم که اولا پیک چهارم اتفاق نیفتد و علاوه بر دعا همه همت نماییم و برنامه ریزی نماییم که پیک چهارم اتفاق نیفتد، اما اگر اتفاق بیفتد یک برنامه محدودیت هوشمند داریم که برمبنای آن اقدام می نماییم. اگر جایی قرمز یا نارنجی شد، محدودیت های هوشمند اعمال می شود و فرقی هم ندارد که چه مرکزی باشد. در همه مراکز برمبنای رعایت یا عدم رعایت پرووتکل ها اقدام می نماییم.

نانوایی ها رتبه یک تخلف در عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی
رییسی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها، اظهار داشت: نانوایی ها رتبه یک تخلف در ارتباط با رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند و بیشترین تذکر را داده ایم، اما اقدام عملی که کردیم که این مساله را در این هفته هم در ستاد ملی هم ارائه کردم، این بود که طی یک هفته ۲۲۰۹ نانوایی به مرجع قضایی معرفی کردیم که آمار از یک تا هشت بهمن ماه بوده است. منتها ساختاری که داریم به طوری است که نانوایی سنتی هنوز در کشور طرفدار زیادی دارد و نانوایی ها صنعتی نشده اند. نانوایی صنعتی را می شود کنترل کرد، اما سنتی را نمی توان کنترل کرد. هفتگی ۲۲۰۰ نانوایی را داریم به مراجع قضایی معرفی می نماییم، اما سرجمع اتفاقی نمی افتد؛ یک مدت پلمب می شوند و نهایتا باز می شوند. در زمینه پروتکل ها باید اظهار داشت که رعایت پروتکل ها به دو شکل وجود دارد؛ یکی افرادی که داخل نانوایی کار می کنند که البته به علت گرمای داخل شرایط سختی دارند و یک قسمت هم بیرون نانوایی است که فاصله رعایت نمی گردد. نکته دیگر که در نانوایی ها هنوز جزو مشکلاتمان است، بحث گرفتن پول است. یعنی بجای اینکه از کارت استفاده شود، هنوز پول می گیرند و برخی ها هم دستکش می پوشند که بدترین کار است. برای اینکه با دستکش دستش را به همه جا می زند و بعد هم با همان نان تحویل می دهد. واقعا درباره نانوایی ها مشکل داریم، اما اینکه هفته ای ۲۲۰۰ نانوایی را هم به مرجع قضایی تحویل دهیم، واقعا کم نیست.
وی درباره محدودیتهای ترددهای بین شهری نیز اظهار داشت: خوشبختانه با همتی که همه مردم انجام دادند، هم اکنون هیچ شهر قرمزی در کشور نداریم که دستاورد بزرگی است. در حالی که یکم آذر ۱۶۰ شهر قرمز داشتیم. حالا شهر قرمز نداریم و ۱۸ شهر نارنجی داریم که ۱۵ مورد از آنها مربوط به مازندارن و سه مورد مربوط به گیلان است. همین طور ۱۲۴ شهرمان زرد است و ۳۰۶ شهرمان آبی است.

خیز کرونا در قشم، بندرلنگه و جاسک
وی افزود: یکی از مشکلاتی که ارتباط زیاد و مستقیمی با شیوع بیماری دارد، بحث ترددهاست. دو هفته پیش تذکری درباره قشم دادیم و هم اکنون یکی از شهرهایی که پیک زده قشم، بندر لنگه و جاسک است که بیماری در آنها خیز برداشته است. قبلا تردد در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع بود که الان آنرا به شهرهای زرد هم تعمیم دادیم. البته درباره شهرهای آبی این منع تردد وجود ندارد. البته منع تردد شبانه ازساعت ۹ شب تا سه بامداد در تمام شهرهای ایران وجود دارد. در شهرهای زرد هم بیشتر شهرهایی است که مسافرپذیرند و می توانند گرفتار مشکل شده و منجر به شیوع بیماری شوند.
رییسی درباره شفاف سازی قرداد کووکس نیز اظهار داشت: قرارداد کووکس یک تفاهم بین المللی است و همه کشورهایی که عضو کووکس هستند یک فرم یونیک دارند که حتما باید از سازمان غذا و دارو بخواهیم که آنرا در اختیار قرار دهد. برای اینکه سند خاصی نیست که محرمانه باشد. من هم حتما می گویم که آنرا در اختیار قرار دهند. کلیاتش این است که کشورهایی که عضو این سبد می شوند، واکسن های مختلفی در این سبد وجود دارد و برخی کشورها حق انتخاب نوع واکسن را ندارند، اما ما جزو کشورهایی هستیم که حق انتخاب داریم و می توانیم انتخاب نماییم که کدام واکسن را دریافت نماییم. بدین سبب فرض کنید واکسنی که در آن سبد است، اگر از نظر کیفی مشکل داشته یا منع خریدش باشد، کشور ما آنرا انتخاب نمی کند، بلکه از واکسن های مطمئن و مجاز و معتبر خرید می کند.

شناسایی ۷ بیمار مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا در کشور
رییسی درباره وضعیت ویروس جهش یافته کرونا که از انگلیس شروع شده است نیز اظهار داشت: درباره ویروسی که در انگلیس جهش یافته، در کشور ما هفت نفر را مبتلا به این ویروس پیدا کردیم و اطرافیانشان را هم تست کردیم و جز این هفت نفر مورد دیگری پیدا نکرده ایم. در عین حال به صورت دوره ای از سراسر کشور نمونه هایی ارسال می شود که به صورت رندوم و خصوصاً از شهرهایی که خیز بیماری دارند، نمونه هایی به پاستور ارسال می شود، اما تا حالا گزارشی از بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته که در بیمارستان بستری باشد، نداشتیم. باید توجه کرد که بالاخره کرونای جهش یافته قدرت سرایت بالایی دارد. در مورد بیماری های واگیر و خصوصاً بیماری های ویروسی و در اپیدمی ها، اصلی وجود دارد و آن اینکه ویروسی که قدرت سرایت بالایی دارد، پس از چند چرخش و گردش به سرعت جایگزین ویروس قبلی می شود.
وی افزود: هم اکنون حدودا در انگلیس دیگر ویروس قبلی وجود ندارد و اکثرا به ویروس جهش یافته مبتلا هستند. البته جهش محدود به انگلیس نیست، بلکه در برزیل، آفریقای جنوبی و ژاپن و آلمان هم پیدا شده و جهش های دیگری داشته اند که قدرت سرایت را بالا می برند. آخرین بررسی و احتمالی که داده اند این بود است که این نوع جهش نه فقط در سرایت بلکه در میزان کشندگی ویروس هم ممکنست تاثیر داشته باشد. درباره جهش ویروس بطور کلی، ویروسی که بیش از یکسال دارد گردش می کند، در هر نقطه ای از دنیا می تواند جهش پیدا کند. همانطور که ویروس کرونا از ووهان به ایران رسید، آن ویروس هم می تواند برسد.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: در عین حال ممکنست که ویروسی که در داخل خود کشور هم هست، جهش پیدا کند. برای اینکه بالاخره ویروس می باشد و وقتی میزان انتقالش بالا رود، می تواند پس از مدتی جهش پیدا کند. در کشور هم جهش هایی داشته اما جهش هایی نبوده که روی بیماری زایی ویروس تاثیری داشته باشد. بنابراین نکته اصلی این است که باید همیشه مراقب باشیم و اگر ویروس جهش یافته وارد کشور شد، باید همین اقدامات را انجام دهیم؛ یعنی فاصله گذاری، استفاده از ماسک، پرهیز از تجمعات و... و..

پروتکلهای سختگیرانه در مبادی ورودی کشور
رییسی اضافه کرد: در عین حال وزارت بهداشت هم به علت این ویروس جهش یافته که کل اروپا را گرفته، خیلی از پروازها که مستقیم و غیرمستقیم وارد ایران می شوند، کنترل کرده و پروتکل سخت گیرانه ای را اجرا کردیم؛ اولا هرکس که بخواهد از هر کشوری به ایران وارد شود، باید تست منفی PCR داشته باشد و وقتی هم که وارد کشور شد، از او تست PCR می گیرند و به همه سفارش می شود که این افراد ۱۴ روز قرنطینه خانگی باشند. حال اگر کسی مشخصا از انگلیس، آفریقای جنوبی یا برزیل وارد کشور شود باید گواهی سلامت و تست PCR منفی داشته باشد و در داخل کشور هم تست PCR منفی داشته باشد و علاوه بر این به قرنطینه ای که ما اعلام می نماییم، برود. پس از اینکه پاسخش آمد، باید قرنطینه خانگی را طی نماید.

واکسن کرونا الزامی نیست
وی درباره میزان و قیمت واکسنی که مقرر است از روسیه وارد کشور شود و نحوه تزریق آن و اینکه آیا پیش از تزریق نیاز به رضایت نامه افراد است یا خیر، اظهار داشت: درباره خرید و قیمت باید از سازمان غذا و دارو سوال پرسیده شود، اما در زمینه تزریق این واکسن، اولا برای گروه های پرخطر که ما می آوریم و تزریق می نماییم، به صورت رایگان است و بابت آن پولی دریافت نمی نماییم. بحث دریافت رضایت نامه هم برای تزریق وجود ندارد. البته الزامی برای تزریق واکسن وجود ندارد و هر کس که تمایل داشت می تواند در گروه های اعلام شده، آنرا تزریق کند. اگر کسی جزو اولویت ما باشد، پیشنهاد می شود که واکسن را تزریق کند، اما اگر به هر علتی امتناع کرد، الزامی به تزریق واکسن وجود ندارد. در عین حال اگر واکسن تزریق کرد، مشخصاتش در سیستم ما ثبت شده و پیگیری می شود. فکر می کنم حدود یک میلیون و یک و نیم میلیون دوز واکسن از ۱۲۰ میلیون دوزی که نیاز به خرید آن داریم را از روسیه می خریم.
وی اظهار داشت: باید توجه کرد که هر واکسنی که تزریق شود ممکنست در بعضی افراد عوارضی را ایجاد نماید. سازمان غذا و دارو تضمین می دهد که این واکسن مورد تایید است و استفاده گردد. هم اکنون همه کشورهایی که واکسن می خرند، باید متعهد شوند که واکسنی که خریدند مورد تاییدشان است و چیزی متوجه تولیدکننده و سازنده واکسن نیست. مطمئن باشید در آینده واکسن تولید داخلی خودمان هم مشترهای خارجی خواهد داشت و همین رفتاری را که کشورهای دیگر در بحث واکسن می کنند، ما هم انجام می دهیم. به هر حال کشوری فاز چهارم واکسن را نگذرانده و هیچ تعهدی در خصوص اینکه تعهد دهند که در فاز چهارم هم مشکلی وجود ندارد، نیست.

میانگین رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، ۸۰ درصد
رییسی درباره وضعیت رعایت پروتکل ها، اظهار داشت: طی هفت هشت روز گذشته رعایت پروتکل ها در بعضی استانها ضعیف شد و الان میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور کمتر از ۸۰ درصد است. این زنگ خطر محسوب می شود؛ چونکه رابطه بسیار مستقیمی بین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و بیماری مشاهده کردیم. در اردیبهشت ماه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به ۱۷ درصد رسید و بعد خیز بیماری را شاهد بودیم. در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در تک تک استانها گزارش شد و هر هفته این کار انجام می شود. رئیس جمهوری نیز به استانداران یادآور می شوند که این مساله باید جدی گرفته شود.

افزایش بیماران سرپایی کرونا در چند استان
وی همین طور اظهار داشت: باید توجه کرد که در تهران هم میزان بیماران سرپایی در حال افزایش می باشد که این افزایش می تواند مقدمه ای برای افزایش بیماران بستری شود. نه فقط در تهران، بلکه در هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان شمالی، فارس این روند قابل مشاهده می باشد و نیازمند توجه جدی هستیم.

واکسیناسیون کرونا تا گروه سوم اولویتها؛ رایگان
وی درباره هزینه تزریق واکسن کرونا و رایگان بودن آن برای گروه های اولویت دار، اظهار داشت: مصوبه ای در ستاد ملی داریم، فعلا واکسن هایی که خریداری می نماییم برای اولویت اول ما کافی خواهد بود و کاملا رایگان است. در مورد گروه دو و سه هم به همین شکل خواهد بود. پروسه واکسیناسیون به یک یا دو ماه محدود نمی گردد و طولانی است. برمبنای تصمیمی که در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شده، فعلا واکسیناسیون تا اولویت سه اساسا به صورت رایگان خواهد بود و وجهی دریافت نمی گردد.

به هیچ مسوول و پست و مقام سیاسی خارج از اولویت واکسن نمی دهیم
رییسی تصریح کرد: باید توجه کرد که واکسیناسیون کرونا در خارج از نظام شبکه بهداشت به هیچ عنوان صورت نمی گیرد. واکسیناسیون باید زیر نظر پزشک صورت گیرد. ما تیم واکسیناسیون داریم که زیر نظر پزشک کار می کند و هرگونه عوارض جانبی را باید ثبت کنند. در نتیجه توزیع واکسن کرونا بوسیله نظام شبکه بهداشت خواهد بود. به هیچ مسئول و پست و مقام سیاسی نیز خارج از اولویت واکسن نخواهیم داد.
رییسی درباره وضعیت نیروهای بهداشت نیز اظهار نمود: نیروهای بهداشت یکی از زحمتکش ترین نیروها هستند. نیروهای بهداشت در دورترین نقاط کشور در خانه های بهداشت و در مرزهای کشور و جاهایی که صعب العبور است، زحمت می کشند و مراقبت می کنند. تعداد بیماران سرپایی و بیمارانی که در منزل مراقبت می شوند، بمراتب بیشتر از کسانی است که در بیمارستان مراقبت می شوند و زحمت آنها بر دوش نیروهای بهداشت است.

۱۱هزار نیروی بهداشت جدید در حال استخدام
وی افزود: در این حوزه چند اقدام در حال انجام است؛ اولا حدود ۱۱ هزار نیروی بهداشت در نظام شبکه بهداشت در حال استخدام هستند. این خبر خوبی برای افرادی است که سال هاست به صورت قراردادی و شرکتی تلاش می کنند. دوما دو مرحله پاداش نیز در نظر گرفته شده که یک مرحله پرداخت شده و مرحله دوم هم پرداخت می شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار نمود: در مورد تبدیل وضعیت نیز به دنبال مجوز از سازمان برنامه و بودجه و ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم تا این کار را محقق نماییم و تا حدودی حق این عزیزان را پرداخت نماییم. حدود ۲۴ هزار نیروی بهداشت داریم که به صورت شرکتی و قراردادی و با کمترین حقوق کار می کنند. تلاش ما این است که تا اختتام دولت بتوانیم تعدادی از این افراد را تبدیل وضعیت نماییم تا به صورت مطمئن تر به کار خود ادامه دهند.
رییسی درباره اولویت گذاری تزریق واکسن کرونا، اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی همه دنیا این است که کشورهایی که پول دارند، به سرعت واکسیناسیون را شروع کردند، اما خیلی از کشورها از زدن واکسن محروم ماندند. باید یادمان باشد زمانی زنجیره انتقال در پاندمی قطع می شود که کل دنیا بتواند آنرا کنترل کند. بر همین مبنا سازمان بهداشت جهانی تاکید کرده است که فاز اول و اولویت های اول در کشورها زده شود و بقیه واکسن در اختیار سایر کشورها قرار دهید تا آنها هم بتوانند گروه های اولویت دارشان را واکسیناسیون کنند. در کشور ما هم سند ملی واکسیناسیون را در ستاد ملی مصوب کردیم و دقیق اولویت ها مشخص است. حالا همه دانشگاه های ما قادر هستند مشخص کنند که حتی ۱۰ نفر اولی را که باید واکسن بزنند، چه کسانی هستند.
رییسی در پاسخ به سوالی درباره تزریق واکسن کرونا از طرف مسئولان، اظهار نمود: یک موضوع این است که بعضی می گویند مسئولان اگر معتقد هستند واکسن خوب است، ابتدا خودشان بزنند. بدین سبب برای اطمینان بخشی که مردم خیال شان راحت باشد، مسئولان اعلام می کنند که خودمان و خانواده مان می زنیم تا خیال مردم راحت شود. دکتر نمکی هم برای همین گفتند این واکسن را خودمان تزریق می نماییم که اطمینان داده شود. کشوری که وزیر بهداشت و خانواده او پیش قدم می شوند، برای مردم اطمینان بخش است؛ البته اگر بعد نگویند که آب مقطر بوده است. اگر واکسن بیاید و کسی بگوید نمی زنم، از نظر اطمینان بخشی من هم حاضرم واکسن را تزریق کنم و مشکلی ندارم.
وی درباره نتایج و میزان استفاده از رپید تست ها نیز اظهار داشت: خوشبختانه رپیدتست های تولید داخلی نتایج خوبی داده است و ضمن اینکه کار خصوصاً در طرح شهید سلیمانی سریع شده، به ما کمک کرده است. تا حالا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تست انجام دادیم که میزان حساسیت این تست هم بالای ۷۰ درصد است. ما از این تست راضی هستیم و از آن استفاده می نماییم. در طرح شهید سلیمانی و طرح های مراقبت از منزل به شدت به کارمان می آید. ضمن اینکه از تست PCR هم استفاده می نماییم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره تولید واکسن داخلی و امکان تامین تجهیزات مورد نیاز آن، اظهار داشت: برکت و ستاد اجرائی فرمان امام ره، خط تولید را خریداری کردند. البته از قبل هم خط تولید داشتیم که با همکاری هم راه انداختند. از چین هم خط تولید را خریداری کردیم و تکمیل کرده ایم. تولید واکسن تا حدود اردیبهشت ماه به صورت نیمه صنعتی راه اندازی می شود و در خرداد ماه تولید صنعتی آنطور که گزارش داده اند، می توانند تا ماهیانه ۱۰ میلیون دوز در تولید صنعتی تولید نماید. در پاستور هم خط تولیدمان آماده است که با انتقال تکنولوژی که از کوبا انجام شده، آن هم قابلیت تولید بالایی دارد. موسسه رازی نیز علاوه بر اینکه خودشان قابلیت تولید دارند، می توانند از این خطوط تولید ایجاد شده، استفاده کنند. از بهار به بعد مشکلی در زمینه تولید واکسن داخلی نداشته و می توانیم طی چند ماه هم واکسن مورد نیاز خودمان را تولید نماییم و هم قابلیت صادراتش هم وجود خواهد داشت.
منبع:

1399/11/14
23:38:17
0.0 / 5
1226
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد