خطرات مواد ضدعفونی كننده دست برای چشم ها

خطرات مواد ضدعفونی كننده دست برای چشم ها

استفاده از مواد ضد عفونی کننده دست می تواند با لطمه چشمی در افراد مختلف خصوصاً در کودکان همراه باشد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، افزایش قابل توجه استفاده از مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل در دوران همه گیری کووید-۱۹ با برخی نتایج خطرناک و ناخواسته هم راه است که از آن جمله می توان به لطمه چشمی در کودکان اشاره نمود.
پزشکان با بررسی اطلاعات مرکز کنترل مسمومیت فرانسه و بیمارستان اطفال پاریس دریافتند که لطمه چشمی بچه های زیر ۱۸ سال در یک دوره پنج ماهه در سال قبل در مقایسه با سال ۲۰۱۹ هفت برابر شده است.
دکتر "سونال تولی" سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا که یافته های این مطالعه را بررسی نموده است، اظهار داشت: لطمه چشمی ناشی از قرار گرفتن در معرض ضد عفونی کننده دست یک مشکل شناخته شده است. این نگرانی نه فقط برای کودکان بلکه برای بزرگسالان و کادر درمان نیز وجود دارد.
همین طور بگفته کارشناسان هندی، مواد ضد عفونی کننده دست بیشتر از اتانول یا ایزوپروپیل الکل (۶۰ تا ۹۵ درصد) تشکیل شده اند که برای ساختارهای ظریف مانند بافت حساس چشم، سمی هستند.
به همین ترتیب قرار گرفتن در معرض مواد ضد عفونی کننده ممکنست به سبب ایجاد زخم قرنیه منجر به نابینایی شود. افزایش استفاده از این محصولات در طول همه گیری کووید-۱۹، کودکان را در مقابل لطمه های ناشی از چشم لطمه پذیرتر کرده است.
در این بررسی پزشکان فرانسوی موارد گزارش شده لطمه چشمی و موارد تماس با اورژانس ناشی از قرار گرفتن در معرض ضد عفونی کننده دست در بین کودکان زیر ۱۸ سال را مورد بازنگری قرار دادند.
در میان ماه های آوریل تا اوت ۲۰۱۹، حدود ۱.۳ درصد از موارد تماس با مرکز کنترل مسمومیت فرانسه مربوط به لطمه چشمی بوده اما در این بازه زمانی در سال ۲۰۲۰ این آمار به ۹.۹ درصد رسیده است. در حقیقت در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۳ مورد گزارش شده در حالی که سال قبل ۲۳۲ مورد ثبت شده است.
به گزارش سلامت باشی به نقل از مدیسن نت، همین طور بیشتر موارد گزارش شده لطمه چشمی ناشی از مواد ضد عفونی کننده، خفیف بوده اند هرچند مواردی از التهاب قرنیه نیز گزارش شده است. چندین کودک نیز به ضایعات جدی قرنیه گرفتار شده اند.1399/11/09
12:27:50
0.0 / 5
1230
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد