در گزارش سلامت باشی عنوان شد؛

اهمیت ویتامین های گروه B

اهمیت ویتامین های گروه B

یک متخصص تغذیه، با اشاره به اهمیت ویتامین های گروه B برای بهبود عملکرد متابولیسم بدن به منابع غذایی دریافت این ویتامین اشاره نمود.احمدرضا درستی، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب اهمیت ویتامین های گروه B برای بدن، اظهار داشت: ویتامین های گروه B بسیار گوناگون هستند و تامین آنها برای بدن از اهمیت بالایی برخوردار می باشند برای مثال ویتامین های گروه ب ۱ در غلات به شرط آنکه سبوس آنها حفظ شده باشند برای تقویت سیستم عصبی و سلول های عصبی بسیار مفید اند؛ بنا بر این مصرف برنج قهوه ای و نان های سبوس دار اهمیت بسیار زیادی دارند.
وی اظهار نمود: خوشبختانه ویتامین های گروه B در مواد غذایی مختلفی وجود دارند و به آسانی برای بدن تامین می شوند بعنوان مثال شیر و لبنیات منبع بسیار خوبی از ویتامین های گروه B ۲ هستند و عملکرد متابولیسم را بهبود می بخشند به بیان دیگر اگر فردی می خواهند از نظر مغزی عملکرد خوبی داشته باشد می تواند با مصرف شیر و لبنیات این نیاز را به خوبی پاسخ دهد.
این متخصص تغذیه بیان کرد: بطور کلی ویتامین های گروه B نقش بسیار خوبی را در متابولیسم بدن دارند مثلاً ویتامین ب ۹ (اسید فولیک) و B ۱۲ در خون سازی و بهبود عملکرد سیستم عصبی نقش دارند بدین سبب کمبود هر دو به سیستم اعصاب و خون سازی لطمه خواهند زد گفتنی است؛ سبزیجات و سایر مواد گیاهی منبع بسیار عالی این دو ویتامین از خانواده گروه ویتامین های B هستند.
وی اضافه کرد: ویتامین های گروه B ۵ و B ۶ در پروتئین ها و مواد گوشتی نیز نقش بسیار خوبی را در بهبود عملکرد متابولیسم ایفا می کنند و کمبود آنها به تمام بدن لطمه وارد می کنند.
درستی اشاره کرد: بطور کلی انسان با خوردن غذاهای مختلف و تغذیه سالم می تواند خیلی از نیازهای بدن به دریافت ویتامین ها را پاسخ دهد بدیهی است افرادی که ۶۰ سال به بالا دارند به سبب کمبود خون و مشکلات عصبی و عدم جذب ویتامین B ۱۲ نیازمند مصرف مکمل ها و گاهی تزریق هستند.
وی در آخر عنوان کرد: مصرف نان و غلات سبوس دار، سبزیجات، شیر، ماست، گوشت سفید یا قرمز به میزان زیادی در تامین ویتامین گروه B نقش دارند.

1399/10/19
22:28:29
0.0 / 5
1422
تگها: متخصص
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد