وزیر بهداشت:

نمی گذاریم ملت ایران گروه آزمایشی شركت های واكسن ساز شود

نمی گذاریم ملت ایران گروه آزمایشی شركت های واكسن ساز شود

به گزارش سلامت باشی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تا زمانی که اعتماد کافی درباب یک واکسن پیدا نکنم مبادرت به خرید نخواهم کرد، اظهار داشت: نمی گذاریم ملت ایران گروه آزمایشی شرکت های واکسن ساز شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، سعید نمکی قبل از ظهر دوشنبه در جلسه استانی مقابله با کرونای کرمان بیان داشت: در اولین روزهای بیماری کووید ۱۹ در اوج غربت و تنهایی بودیم، تحریم ها ظالمانه تمام راه ها را بسته بودند.
وی اضافه کرد: در طول این مدت همه با ما همکاری کردند و به ما دلگرمی داد سردار سلامی در پیامی اعلام نمود که ما کنار شما هستیم؛ این پیام موجب دلگرمی زیاد ما شد ضمن اینکه عزت جمهوری اسلامی نیز در کنار هم بودن ما است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: برد در زمینه کنترل ویروس کرونا برد جمهوری اسلامی و اما آنهایی که منتظر بودند ما دراین زمینه شکست بخوریم خودشان طعم شکست را خواهند چشید.
نمکی اشاره کرد: روزهای اول به شدت نیازمند دارو بودیم، گرچه وقتی خبر کرونا از چین به ما رسید ما سنگرآرایی کردیم و بسیجی گونه سنگر را برای ویروس کرونا آماده کردیم. بعد از درگیری کشور بسیاری اهتمام کردند اقدامات ما را خوب جلوه ندهند اما آمریکایی ها پس از آن که مبتلا شد تازه فهمیدند ما در این شرایط کرونا چقدر مقتدر هستیم.
وی اظهار داشت: بر این ایرانی که با دست بسته حماسه آفرید آفرین می گوئیم و به روح شهدای دفاع مقدس، شهدای حرم و شهدای مدافع سلامت درود می فرستیم.
نمکی تصریح کرد: بزرگترین کار حاج قاسم این بود که از صحنه جنگی که فقط برای ما طراحی شده بود در هزاران کیلومتر آن طرف تر، دفاع کرد تا مرزهای ما در امان باشد. قرن ها باید بگذرد تا باردیگر شاهد به وجود آمدن این چنین چهره ای باشیم.
آمار ابتلاء به کرونا سیر نزولی دارد
نمکی اشاره کرد: با وجود تحریم های ظالمانه آمار ابتلاء به کووید ۱۹ در کشورمان رو به کاهش است اما آمریکا و انگلیس با وجود اینکه میلیون ها دلار و پوند به بخش بهداشت و درمان خود تزریق کرده اند هر روز آمار ابتلایش رو به افزایش است.
وی با اشاره به اینکه این سیر نزولی آمار پاداش قومی است که بر اصول و مبانی خود می ایستد، اضافه کرد: این پاداش خداوند به ما است که در اوج تحریم های ظالمانه ۱۰ به یک از دنیا جلو افتادیم؛ همین طور ایران اسلامی یک رهبری متفاوت از جهان دارد و نقشی که معظم له در هدایت، رعایت و وفاق دارند در دنیا بی نظیر است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: جمع صمیمی مسئولان، وفاق و همدلی بین دستگاهها سومین عامل مؤثر در موفقیت برای کنترل کرونا بود؛ این شیوه را در دفاع مقدس هم تجربه کردیم.
وی اضافه کرد: نکته چهارم در زمینه کنترل کرونا این است که در فاز اول سنگر آرایی و در فاز دوم حمله به ویروس کرونا را طراحی کردیم و توانستیم مرگ ها را به کمتر از ۴۰ نفر در مدت کوتاهی برسانیم ما از واردکننده ماسک به تولیدکننده و صادرکننده تبدیل شدیم.
ابراز نگرانی وزیر بهداشت درباب بازگشت دوران بحرانی کرونا
نمکی تصریح کرد: ۲ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو در ۴۰ روز راه انداختیم، سازنده و صادر کننده ونتیلاتور شدیم. حمایت های رهبری و مسئولان جواب داد اما من باز هم نگرانم که عادی پنداری مجدد درباب این بیماری موجب شود که باردیگر به اردیبهشت و دوران سخت کرونا برگردیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تقاضا دارم این تیم و وفاق را سست نکنید و کم شدن موارد ابتلاء به کرونا موجب کم شدن وفاق بین شما نشود این ویروس از پیچیده ترین مخلوقاتی است که به وجود آمده است.
نمکی در قسمتی از سخنان خود به واکسن ایرانی کرونا اشاره نمود و بیان داشت: هر کس که فکر کند که واکسن تنها علاج بیماری است حرف عاقلانه ای نزده است برای اینکه این واکسن با سایر واکسن ها کاملاً متفاوت بوده و کرونا ویروسی بسیار پیچیده است. اطلاعات زیادی درباب این ویروس نداریم و نمی دانیم این واکسن چه میزان ایمنی را به وجود می آورد البته این مسائل برای تمام کشورها وجود دارد.
وی اضافه کرد: گرچه امیدهایی درباب واکسن داریم اما قطعی نمی گوییم که با واکسن این ویروس از بین می روداما زمانی می توانیم درباب واکسن محکم حرف بزنیم که حتی یک نفر مبتلا در منطقه وجود نداشته باشد.
نمکی با اعلان اینکه تست بزرگترین راهکار مبارزه با ویروس می باشد، اظهار داشت: درمانگاه های ۱۶ ساعته به هیچ عنوان نباید به سبب کمبود مریض تعطیل شوند چونکه این درمانگاه ها بسیار اثرگذار هستند و حتما داروی رایگان و درمان رایگان بعنوان مشوق مریض در دستور کار باشد.
محدودیتی برای پرداخت هزینه های درمانی افاغنه مبتلا به کرونا ایجاد نشود
وی اضافه کرد: در کرمان افاغنه زیادی ساکن هستند و نباید محدودیتی در پرداخت هزینه های درمانی کرونا برای آنها ایجاد شود که در کنترل بیماری بسیار مؤثر است و تقاضا دارم اگر فردی غیر مجاز در استان وجود داشت با این افراد مدارا شود تا در شهر آواره نشوند و بیماری را منتشر نکنند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: شبکه بهداشت و درمان کشور باید تجهیز شود، تعداد قابل توجهی تخت بیمارستانی در کشور داریم و امسال با وجود تحریم ها ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت را با اولویت نقاط محروم تا اردیبهشت سال آینده افتتاح خواهیم کرد ضمن اینکه تکمیل پروژه های نیمه تمام بهداشت و درمان در دستور کار است که تا اردیبهشت ماه سال آینده تمام شود.
وی درباب تهیه واکسن کرونا اظهار داشت: ما از سه مسیر واکسن را دنبال می نماییم ابتدا ساخت داخل است ما واکسن را بعنوان محور دنبال کردیم با ۵ پلت فرم که در دستور کار است. با یاری خدا تا بهار آینده واکسن ساز معتبر دنیا خواهیم بود و در این مساله تردید ندارم. راه دوم مشارکت با کشورهای دیگر برای تولید واکسن مشترک در داخل کشور است و راه سوم خرید واکسن برای گروه های هدف تا روزی است که واکسن ساخته شود.
وی گفت: ما نمی توانیم به سبب کاهش جو مطالبات اجتماعی دروغ بگوییم؛ من به سبب مصلحت به مردم دروغ نمی گویم و تا زمانی که اعتماد کافی درباب یک واکسن پیدا نکنم مبادرت به خرید نخواهم کرد برای اینکه اگر در این رابطه برای کسی اتفاقی بیفتد بنده تا قیامت باید پاسخگو باشم؛ بدین سبب از منابع کاملاً دقیق برای خرید واکسن اقدام خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت ملت ما مورد آزمایش مرحله سوم شرکتها قرار گیرند.
نمکی اظهار داشت: کشور ما در تولید واکسن بعنوان افتخار ملی در آینده نه چندان دور معرفی خواهد شد و من و خانواده ام نخستین مصرف کنندگان واکسن ایرانی هستیم.


منبع:

1399/10/16
11:41:14
0.0 / 5
1147
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد