نگرانی از تصمیم هند برای اعطای مجوز به واكسن داخلی كرونا

نگرانی از تصمیم هند برای اعطای مجوز به واكسن داخلی كرونا

به گزارش سلامت باشی متخصصان در مورد ˮتصمیم شتاب زدهˮ هند برای اعطای مجوز اضطراری به یک واکسن تولید داخلی این کشور ابراز نگرانی کرده اند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، آنها نگرانند که واکسن داخلی کواکسین (Covaxin) محصول شرکت داروسازی "بهارات بایوتک" مراحل آزمایش خویش را به صورت کامل طی نکرده باشد.
سازمان نظارت و کنترل بر داروهای هند روز یکشنبه به واکسن های شرکت هندی بهارات بایوتک (معروف به کواکسین) و همینطور آکسفورد- استرازنکا مجوز اضطراری داد و اعلام نمود خویش را برای گسترده ترین برنامه واکسیناسیون کرونا در دنیا آماده می کند.
نارندرا مودی، نخست وزیر هند روز یکشنبه گفته بود صدور مجوز به این واکسن "ورق را برگرداند" اما کارشناسان بهداشت اخطار می دهند که این تصمیمی شتاب زده است.
ناظران بهداشتی در یک شبکه نظارت بر داروها در هند گفته اند که از تایید واکسن شوکه شده اند.
این شبکه نظارتی دارو فقدان داده ها در مورد اثربخشی این واکسن را نگران کننده خوانده است و تاکید کرده که عدم شفافیت، سوال ها بسیاری بوجود می آورد که می تواند اعتماد را به نهادهای تصمیم گیرنده علمی در هند سست کند.
با وجود انتقادها، رئیس سازمان نظارت و کنترل بر داروی هند اعلام نمود که نتایج آزمایش انسانی واکسن شرکت بهارات بایوتک نشان می دهند، داروی آنها بی خطر است.
او گفته این واکسن ۱۰۰ درصد ایمن است و عوارض جانبی مانند تب خفیف، درد و آلرژی برای هر واکسن شایع است.
گاگاندیپ کانگ، متخصص مشهور هندی به تایمز هند گفته که تا کنون چنین چیزی ندیده و مطلقا هیچ داده ای درباره اثربخشی عرضه یا منتشر نشده است.
در عین حال، شبکه نظارت بر دارو که منتقد اعطای مجوز اضطراری است، می گوید داده هایی هم وجود ندارد که نشان دهد این واکسن در مقابل ویروس های جهش یافته مقاوم است.
هند در حال برگزاری تمرین سراسری در کشور برای اجرای برنامه گسترده واکسیناسیون ویروس کروناست.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، در این کشور تا کنون بیشتر از ۱۰ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده و نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر هم جان خویش را از دست داده اند.
منبع:

1399/10/15
14:04:11
0.0 / 5
1237
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد