طرح شهید سلیمانی راهی برای ارتقای زیرساخت های بهداشتی تهران

طرح شهید سلیمانی راهی برای ارتقای زیرساخت های بهداشتی تهران

به گزارش سلامت باشی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وسعت جغرافیایی شهر تهران و چالش های بهداشتی ناشی از آن اظهار داشت: پوشش مویرگی طرح محله محور شهید سلیمانی برای مبارزه با کرونا را در استان تهران می توان یک اتفاق بزرگ تاریخی دانست که می تواند نقش به سزایی در رفع مشکلات زیرساخت های بهداشتی استان داشته باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در رزمایش طرح محله محور شهید سلیمانی که در منطقه مشیریه تهران برگزار شد، این طرح را طرحی مستحکم، پیوسته و مستمر توصیف کرد که بیش از آنکه بهداشتی باشد، ابعاد اجتماعی در آن لحاظ شده است.

وی بخش عمده ای از تقلیل و کاهش آمار مبتلایان، بیماران بستری در بیمارستان ها و بخش های مراقبت های ویژه همین طور فوتی های کرونا را ناشی از آثار اجرای طرح شهید سلیمانی عنوان نمود.

زالی با اعلان اینکه راهبرد اصلی اجرای این طرح معطوف بودن به ظرفیت های مردمی است، اظهارکرد: اجرای این طرح پیشگیری، ردیابی، غربالگری، تشخیص و مداخلات زودتر درمانی را در بر دارد که سبب کاهش مبتلاشدن و مرگ و میر می شود. با اجرای این طرح شاهد شکل گیری مشارکت جمعی، انجام کار تیمی و همگرایی هستیم که تمرین بسیار خوبی است.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به گستردگی جغرافیایی شهر تهران و چالش های بهداشتی ناشی از آن اظهار داشت: پوشش مویرگی این طرح در استان تهران را می توان یک اتفاق بزرگ تاریخی دانست که می تواند نقش به سزایی در رفع مشکلات زیرساخت های بهداشتی استان داشته باشد.

وی همین طور با اعلان اینکه طرح محله محور شهید سلیمانی می تواند به پررنگ شدن هویت محلی کمک نماید، اجرای این طرح را گامی برای تقویت عواطف انسانی در قالب محلات عنوان نمود.

زالی با اشاره به ریشه کنی بیماریهای واگیرداری همچون فلج اطفال و اجرای طرح ملی غربالگری فشارخون بر نقش مهم بسیج در اجرای موفق این اقدامات اصرار کرد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با اشاره به پیچیدگی پروسه تولید واکسن کرونا تصریح کرد: از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا بیش از ۱۵۶ شرکت علمی و تحقیقاتی که سابقه تولید واکسن نیز داشته اند برای تولید واکسن کرونا وارد عرصه شده اند که کمتر از ۱۰ درصد آنها توانستند وارد مراحل بعدی تولید واکسن شوند.

زالی درباره بهره برداری از واکسن ایرانی کرونا در روز گذشته، تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت این واکسن را تضعیف ویروس عنوان نمود و اظهار داشت: در آینده نه چندان دور سایر تکنولوژی های ساخت واکسن نیز در تولید واکسن ایرانی کرونا افتتاح می گردد.

وی ضمن درخواست از دولت برای انجام اقدامات لازم جهت واردات واکسن خارجی برای ایمن سازی گروه های پر خطر همچون کادر درمان، سالمندان، زنان حامله و افراد داری بیماریهای زمینه ای، تسریع در پروسه تولید واکسن داخلی و اجرای طرح شهید سلیمانی را گام هایی محکم و اثر بخش برای کاهش چشم گیر بیماری کووید ۱۹ در کشور عنوان نمود.

در بخش دیگری از این مراسم سرهنگ دوم پاسدار جمال مغروری - فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر -زضمن گرامیداشت یاد شهدا خصوصاً شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، درباره اجرای طرح شهید سلیمانی در منطقه ۱۵ استان تهران اظهار نمود: در این طرح که ۲۰۰۰ بسیجی به خانه های مردم در محله های منطقه ۱۵ مراجعه کردند، ۴۵۳۰ مورد مشکوک به کرونا شناسایی شد. افراد مشکوک به کرونا به مراکز سلامت و خانه های بهداشت ارجاع داده شدند و وضعیت درمان آنان مورد پیگیری قرار|گرفت.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر تهران بزرگ با اعلان اینکه منطقه ۱۵ تهران جزو مناطق آلوده به کرونا بود، اظهار داشت: حالا با اجرای این طرح و بگفته مسئولان مراکز بهداشتی و درمانی، این منطقه وضعیت بهتری دارد.

وی افرود: این طرح که از ۴۰ روز گذشته شروع شده است با همکاری و حضور پرشور خواهران و برادران بسیجی و با تفکر و بصیرت بسیجی به صورت داوطلبانه هنوز در حال اجراست.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج مالک اشتر با تاکید بر اینکه باید قدردان مدافعان سلامت باشیم، اظهار داشت: شهدا راه را نشان دادند و حاج قاسم سلیمانی آنرا تثبیت کرد. مدافعان سلامت نیز در راه دفاع از جان مردم در مقابل بیماری کووید ۱۹ خدمات بهادار ای ارائه و حتی جانشان را نثار کردند.

وی ابراز امیدواری کرد: با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، در آینده نزدیک شاهد کاهش بیشتر شمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید۱۹ باشیم.

همچنین سردار محمود حسینی - جانشین قرارگاه سلامت و دفاع زیستی تهران بزرگ - با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، از کادر بهداشت و درمان و نیروهای بسیج که در اجرای طرح شهید سلیمانی از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، قدردانی کرد.

وی با اعلان اینکه ایران همچون چهار کشور آسیایی است که بیشتر از سایر کشورها در معرض حوادث غیرمترقبه زیادی همچون سیل و زلزله قرار می گیرد، تصریح کرد: کشور از یک سال قبل مورد هجوم بی رحمانه ویروس کرونا قرار گرفته است و مردم، مسئولان و نیروهای بسیج در کنار کادر بهداشت و درمان با تمام ظرفیت خود به مقابله با کرونا پرداختند.

حسینی با اعلان اینکه کادر بهداشت و درمان همچون هشت سال دفاع مقدس هرچه در توان داشتند برای مقابله با این ویروس و نجات جان مردم ارائه کردند، مدیریت و رهبری، برنامه ریزی، همدلی و وحدت و استفاده از ظرفیت های تخصصی را از مهمترین عوامل غلبه بر بحران کرونا در کشور عنوان نمود.

وی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری در مدیریت بحران کرونا اظهار نمود: در مرحله دوم کرونا در کشور، برخی پیش بینی می کردند تعداد تلفات به بیش از ۱۰۰۰ نفر در روز برسد اما با عنایت پروردگار و دوده و تاکید مقام معظم رهبری بر انجام کار مجاهدانه و وحدت بین نیروها خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

حسینی با اعلان اینکه برای تدوین این طرح از پشتوانه علمی کادر درمان همین طور دانشگاهیان بهره گرفته شده است، اظهار نمود: برای اجرای این طرح افرادی که باور دارند اقدامات آنان موثر است، انتخاب شدند تا با همدلی سه مقوله مراقبت، حمایت و نظارت را محقق کنند.

وی اعتماد مردم به مراکز بهداشتی محلی و منطقه ای را از دستاوردهای طرح شهید سلیمانی دانست و اظهار داشت: در هر ۳۳۶ محله تهران یک پایگاه سلامت مستقر شده است که با مردم در ارتباط هستند و در کنار حمایت های بهداشتی به حمایت های معیشتی نیز می پردازند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حسینی در آخر ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با وحدت و همدلی نیروهای مختلف مردمی، بسیجیان و کادر بهداشت و درمان شاهد برگزاری جشن پیروزی مبارزه با کرونا در کشور باشیم.

منبع:

1399/10/11
00:48:56
5.0 / 5
1520
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد