یك اپیدمیولوژیست عنوان كرد؛

راهكار كنترل پاندمی كووید۱۹

راهكار كنترل پاندمی كووید۱۹

به گزارش سلامت باشی یک اپیدمیولوژیست با تکیه بر اینکه صرفاً اتکا به پژوهش های مقاله محور دردی از جامعه دوا نمی کند، تدوین نقشه مدون تحقیقاتی برای کنترل پاندمی کرونا را ضروری دانست.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، حمید سوری، ضمن اشاره به اهمیت تحقیقات و پژوهش برای کنترل اپیدمی کرونا، لزوم تقویت بازوی تحقیقاتی در مدیریت اپیدمی کووید ۱۹ را مورد تاکید قرار داد. وی با تکیه بر اینکه کمیته های علمی کشور باید برپایه مستندات علمی، تجربیات و یا نظر کارشناسان سیاست گذاری انجام دهند، اضافه کرد: در اپیدمی که امروز دنیا با آن دست و پنجه نرم می کند، باید به سوالات مهم سیاست گذاران در حوزه کنترل اپیدمی از راه تحقیقات سیستماتیک و برنامه ریزی شده پاسخ دهیم. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: باید فناوران نقشه مدونی را برای کنترل پاندمی کرونا تدوین کنند.
سوری ضمن اشاره به اینکه صرفاً با پژوهش و تحقیق می توان سهم مداخلات در کاهش اپیدمی ها را روشن کرد، اظهار داشت: اگر احیانا تحقیقات درستی انجام نشود نمی توان قضاوت کرد که آیا واقعا عوامل بازدارنده سبب کاهش اپیدمی شده اند یا خیر.
وی افزود: نتیجه تحقیقات مراکز و مجامع علمی می تواند به میزان قابل توجهی بر نحوه تصمیم گیری سیاستگذاران کنترل بیماری اثرگذار باشد.
سوری با اشاره به اینکه کنترل اپیدمی نیازمند رویکرد چندجانبه به شکل بسته پیشگیری است، عرضه تحقیقات برنامه ریزی شده واثرگذاربه متولیان حوزه کنترل اپیدمی کرونا را راهکار موثری برای ریشه کنی بیماری ذکرکرد.
به گفته وی، اقدامات مقطعی و یک وجهی می تواند مردم را گرفتار خوش خیالی و یا نگرانی کند ازاین رو اگر بخواهیم اپیدمی را کنترل نماییم چاره ای نداریم جز این که در این بحران پیشگیری را مقدم بر درمان بدانیم.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به اینکه با استفاده از بضاعت های موجود علمی و تحقیقاتی کشور می توان مدیریت بحران را تقویت کرد، اظهار داشت: پشتیبانی از شکل گیری کمیته اضطراری تحقیق در حوزه کنترل اپیدمی کووید ۱۹ می تواند بعنوان راهکار اساسی عبور از چالش کرونا در دستور کار باشد.
وی با اشاره به اینکه صرفاً اتکا به پژوهش های مقاله محور دردی از جامعه دوا نمی کند تصریح کرد: تحقیقات دارای امتیاز لازم است ولی برای ارتقا زیرساخت های بهداشتی و درمانی و کنترل پاندمی کافی نیست.
سوری با تکیه بر اینکه رویکرد جامع و عمیق برای کنترل اپیدمی لزوم دارد، تصریح کرد: امروز مردم کشور و دنیا احتیاج به روش های علمی و موثری دارند تا شاهد کاهش بار بیماری و جلوگیری از تلفات بیشتر باشند.


منبع:

1399/10/01
14:19:31
5.0 / 5
1545
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد