سرپرست دانشگاه علوم پزشكی یاسوج خبر داد

استفاده تنها ۵ درصد مردم از ماسك و وسایل حفاظت شخصی

استفاده تنها ۵ درصد مردم از ماسك و وسایل حفاظت شخصی

به گزارش سلامت باشی كهگیلویه و بویراحمد سرپرست دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: تا دو هفته گذشته، روزی 200 نمونه داشتیم كه حدود 5 تا 8 درصد موارد، مبتلا به كرونا بودند اما الان روز انه 280 نمونه داریم كه تعداد موارد مثبت 15 درصد افزایش داشته است.


دکتر پرویز یزدان پناه، اضافه کرد: ما هنوز وارد پیک بیماری کرونا نشده ایم و حدود ۹۰ درصد موارد مبتلا به کروناویروس شناسایی شده در استان علایم بالینی خاصی نداشته و نیازی به بستری ندارند.
وی اظهارکرد: تعداد موارد مثبت افزایش یافته است اما نسبت به گذشته تعداد بیماران بدحال نیز افزایش یافته و طی ۴۸ ساعت گذشته دو مورد مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کروناویروس گزارش شد که یک بیمار ۶۵ سال و دیگری ۷۲ سال سن داشتند و دارای بیماری زمینه ای بودند.
سرپ ست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اشاره کرد: طی بازدیدهایی که از اصناف داشتیم متاسفانه شاهد بی توجهی و بی اهمیت گماشتن کروناویروس، توسط مردم، اصناف و ادارات بودیم که کمتر از ۵ درصد جمعیت از ماسک و وسایل حفاظتی استفاده می کردند.
دکتر یزدان پناه اشاره کرد: اصنافی مانند فروشگاه های پوشاک زنانه و مردانه، موبایل فروشی ها، اغذیه فروشی ها، دفاتر پیشخوان و ادارات و نهادها همچون مکان های خطر آفرین در انتقال بیماری کرونا هستند که موارد ابتلای زیادی را موجب می شوند.
وی تصریح کرد: بنا به دستور دکتر حریرچی؛ قائم مقام وزیر بهداشت، ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا کشوری به ستادهای استانی اختیارت لازم را داده تا در استان های خاص، محدودیت های ویژه ای اعمال شوند که در روز پنجشنبه هفته جاری نیز طی جلسه ای با استاندار، دستورات لازم را مبذول خواهیم نمود.
دکتر یزدانپناه عنوان کرد: همه اقشار اجتماعی در کاهش و کنترل کروناویروس مسئول هستند برای اینکه اگر همه ابزار و امکانات پای کار باشند، باز پایه و اساس ریشه کنی یک بیماری همکاری مردم است.
وی اشاره کرد: برای مثال در یک پاساژ سه مورد مثبت به کروناویروس شناسایی شد که دستورات لازم جهت قرنطینه و درمان به آنها اعلام گردید اما متاسفانه فردای آن روز طی بازدیدی که همکاران ما از این صنف داشتند متاسفانه شاهد حضور این بیماران در محل کار بودیم که این خود یک تخلف بود و پیگرد قانونی دارد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت: وقتی یک صنف در رعایت دستورالعمل ها کوتاهی می کند، مردم باید خودجوش آن صنف را تحریم کرده و شخصا در امتداد حفظ سلامت جامعه تلاش کنند.
یزدان پناه همین طور مطب ها، اورژانس ها، درمانگاه ها، مراکز عمومی، بازارها، مراسمات ختم و جشن های عروسی را از دیگر کانون های پرخطر در انتقال کروناویروس عنوان نمود.
وی افزود: در ایام آینده اگر یک یا چند مغازه پاساژی، در رعایت پروتکل های بهداشتی کاهلی کنند با دستور دادستانی، کل پاساژ را پلمب خواهیم کرد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به جذب نیروهای بهداشتی و درمانی در چارچوب قرار داد ۸۹ روزه، اظهار داشت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور، وزارت بهداشت این اختیار را به دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور داد که در صورت نیاز با نیروهای بهداشتی و درمانی، قرارداد ۸۹ روزه ای برقرار کنند که ما نیز به جذب نیرو اقدام کردیم.
یزدان پناه اضافه کرد: بعد از سه ماه این قراردادها به پایان رسید و روز گذشته حقوق این افراد پرداخت گردید. وزارت بهداشت اختیار جذب مجدد را به دانشگاه ها نداده است اما پیشنهاد دادیم که برای آزمون جدید جذب نیرو، امتیازی برای این افراد به صورت ویژه در نظر گرفته شود.
وی اظهارکرد: تا اول اردیبهشت سال جاری میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم ۸۰ درصد بود که متاسفانه الان به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است و این یعنی فاجعه.
به گزارش سلامت باشی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، وی بیان کرد: هفته آینده کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شهید مفتح یاسوج، به بهره برداری موقت می رسد و گروه های داخلی و قلب و عروق در این کلینیک مستقر می شوند و به تدریج گروه های پزشکی دیگری نیز به این مرکز انتقال داده می شوند اما به امید خدا طی هفته های آینده این مرکز با حضور مسئولان کشوری به صورت رسمی به بهره برداری خواهد رسید.
راه اندازی مجدد ایستگاه های غربالگری در مبادی ورودی شهر یاسوج
همین طور محمد یزدان پناه، سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد، از راه اندازی مجدد ایستگاه های غربالگری در مبادی ورودی شهر یاسوج آگاهی داد.
وی اظهار داشت: باتوجه به شیوع گسترده بیماری کروناویروس و وضعیت قرمز استان های هم جوار و هم چنین افزایش شمار مبتلایان به این بیماری در شهرستان بویراحمد، مرکز بهداشت شهید دامیده این شهرستان در امتداد پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری در ایام پایانی هفته، جهت غربالگری مسافران ورودی به شهر یاسوج، از نظر مبتلاشدن به علایم کروناویروس دو ایستگاه غربالگری(پلیس راه یاسوج - شیراز و محور یاسوج -اصفهان) راه اندازی کرده است.
یزدان پناه اظهارکرد: در این ایستگاه ها ۴ تیم غربالگری، طی ۴ شیفت، مسافران وروردی به شهر را علاوه بر گرفتن شرح حال به وسیله تب سنج و پالس اکسی متر غربال می کنند و افراد مشکوک را به مراکز تعیین شده ارجاع می دهند.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد بیان کرد: این اقدامات تا اختتام هفته بطور کامل اجرا می شود.
منبع:

1399/03/28
22:32:46
5.0 / 5
2025
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد