زالی:

محدودیت های جدید هنوز به كاهش ترددها منجر نشده است

محدودیت های جدید هنوز به كاهش ترددها منجر نشده است

رئیس ستاد فرماندهی مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با تكیه بر اینكه كماكان استان و شهر تهران یك شهر قرمز با شرایط كاملاً بحرانی تلقی می شود، اظهار داشت: آثار محدودیت های دو هفته ای در حوزه مرگ و میر بین یك ماه تا ۴۰ روز دیگر و در زمینه كاهش سیر بیماری حداقل تا سه هفته دیگر مشخص می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در حاشیه آغاز پویش بزرگ پاندمی امید و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه گزارش های میدانی از روز گذشته در تهران کماکان نشان داده است که محدودیت ها به آن شکلی که مد نظر ماست منجر به تقلیل ترددهای درون شهری نشده است، اظهار داشت: یافته های ترافیکی شهر و صحنه های میدانی از آن حکایت می کند که هنوز ریتم مورد ضرورت و مطلوب ما در کنترل اپیدمی در شهر تهران حاصل نشده است.
وی با اشاره به اینکه البته هنوز برای قضاوت عجولانه است و باید زمان بگذرد تا بتوانیم آثار این طرح را ببینیم، اظهار داشت: طبیعتاً آثار این محدودیت ها اگر موفق، موثر و کارا باشد؛ در حوزه مرگ و میر بین یک ماه تا ۴۰ روز دیگر و در زمینه کاهش سیر بیماری حداقل تا سه هفته دیگر مشخص می شود. تنها موردی که امکان دارد اثر بخشی آن زودتر دیده شود در مراجعات سرپایی حوزه بهداشت و درمان خواهد بود که آن هم بین ۱۴ تا ۱۵ روز دیگر دیده می شود و دلیل آن هم دوران نهفتگی این بیماری است.
محدودیت های دو هفته ای لاک دان نیست
دکتر زالی با اشاره به اینکه طرح محدودیت های دو هفته ای طبیعتاً یک طرح با محدودیت سازی نسبی تلقی می شود، اظهار داشت: طبیعتاً این طرح بعنوان لاک دان محسوب نمی گردد و تفاوت های گوناگونی با آن دارد، در لاک دان تعطیلی مطلق شهر و عدم فعالیت اداره ها و دفاتر و سیستم حمل و نقل عمومی مدنظر است، ازاین رو طرح فعلی محدودیت های دو هفته ای در تهران نباید با لاک دان اشتباه گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه طرح فعلی یک طرح با محدودیت های نسبی است، اظهار داشت: امکان ارزیابی آن هم اکنون مشکل است، چونکه تازه روز دوم اجرای آن است و بررسی های میدانی ما هم از آن حکایت می کند که کماکان به تقلیل حرکت ها و ترددهای بین شهری و درون شهری منجر نشده و ما هنوز نگران هستیم. به عبارت دیگر همچنان می بینیم که حمل و نقل عمومی فعال است و تعداد زیادی از شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند و شهر کماکان شلوغ است و متاسفانه شرایط شهر تهران هم اکنون متناسب با یک شهر کرونا زده نیست.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به اینکه امیدواریم در ایام آینده با اعمال جدی تر محدودیت ها شاهد تغییرات بیشتری باشیم، اظهار داشت: به جهت اینکه بتوانیم قضاوت دقیقی داشته باشیم نیازمند تحلیل آماری هستیم که آن هم به گذشت زمان نیاز دارد.
عدم اجرای ابلاغیه یک سومی کارمندان در بخش دولتی و خصوصی تخلف محسوب می شود
دکتر زالی همینطور در پاسخ به وضعیت اجرای ابلاغیه فعالیت یک سوم کارمندان در بخش های دولتی و خصوصی، اظهار داشت: همانگونه که بارها از جانب وزیر کشور، وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی به صراحت تاکید شده، این محدودیت در تهران هم شامل بخش دولتی، هم دستگاههای عمومی غیر دولتی و هم دستگاههای خصوصی می شود و همه شهروندانی که از عدم اجرای این طرح شکایت دارند می توانند در شهرستان های استان تهران مستقیما به فرمانداری شهرستان و در تهران به فرمانداری استان تهران و یابه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بعنوان ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران اعلام کنند.
وی با اشاره به اینکه تابحال بالغ بر یک هزار و ۱۰۰ مورد شکایت در این رابطه واصل شده، اظهار داشت: همه این شکایات به استانداری و فرمانداری ارسال شده و در حال پیگیری است.
دکتر زالی با تکیه بر اینکه بهرحال این ابلاغیه یک سومی باید به صورت کامل اجرا شود و هیچ عذری پذیرفته نیست، اظهار داشت: در مواردی که دستگاه دولتی یا خصوصی و یا عمومی غیردولتی خواهان افزایش ظرفیتی بالغ بر این باشد باید درخواست خویش را با علل توجیهی به استانداری یاد ستاد کرونا تهران ارسال کند؛ در غیر این صورت از نظر ما عدم اجرای این ابلاغیه موجه نیست و تخلف به حساب می آید.

وی همینطور ضمن اشاره به شکل گیری و آغاز طرح محله محور مقابله با کرونا با مشارکت بسیج، اظهار داشت: این طرح از چند روز گذشته در بعضی از محلات تهران شروع شده و تحقق و موفقیت آن بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند مشارکت، همراهی و همگامی مردم خواهد بود.
وی ضمن تشکر از تحمل و شکیبایی مردم و شهروندان استان تهران در طول پاندمی، اظهار داشت: ادامه این مسیر سخت و پر فراز و نشیب که متاسفانه به یک فرایند فرسایشی تبدیل گشته، کماکان نیازمند حضور پرشور مردم در این حوزه بوده و بدون تجلی حضور مردم در عرصه بیماریابی و به خصوص شکستن زنجیره انتقال، همه کارها و برنامه ها ابتر می ماند.
وی افزود: در همین راستا بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند استمرار مشارکت و کمک مردم جهت محرومیت زدایی و فقر زایی بعنوان یکی از آثار تلخ استمرار بیماری های پاندمیک هستیم، باید فرهنگ ادامه مقابله با کرونا در حوزه اجتماعی و حوزه الگوی نوین زیستی در شهر تهران و استان تهران؛ هم بین مسئولین کشور و هم مردم و شهروندان عزیز نهادینه سازی شود تا بتوان با کمک و همگرایی و همدلی بر این ویروس غلبه پیدا نماییم.
رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه آن چیزی که امروز می تواند به ما کمک نماید تحلیل دقیق میدانی اپیدمی است، اظهار داشت: در همین راستا چندین تیم پژوهشی فعال می باشند و در انتهای هر هفته تحلیل دقیقی از وضعیت بیماری در تهران، به خصوص با آغاز اعمال محدودیتها و تغییراتی که در ساز و کارهای مربوطه اجرا می شود، به وزارت کشور و وزارت بهداشت منعکس می کنند، بنابراین در ارتباط با ادامه، تعلیق و یا تشدید محدودیت ها تصمیم مقتضی اتخاذ می شود.
دکتر زالی همینطور ضمن اشاره به آغاز طرح اهدای ۵۰۰۰ بسته سلامتی ویژه اقشار محروم از محل مشارکت هموطنان در پویش نذر سلامتی و همینطور آغاز پویش بزرگ پاندمی امید، اظهار نمود: اطلاع رسانی های لازم در ارتباط با این پویش و نحوه مشارکت خیرین از راه حوزه روابط عمومی ستاد فرماندهی مقابله با کرونا، رسانه ها و فضای مجازی اعلام می شود.1399/09/02
20:31:24
5.0 / 5
1299
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد