پیشگیری از موج های بعدی انتشار كرونا با استفاده همگانی از ماسك

پیشگیری از موج های بعدی انتشار كرونا با استفاده همگانی از ماسك

به گزارش سلامت باشی بر مبنای یك مطالعه در انگلیس، استفاده همگانی از ماسك در سطح گسترده ای از جمعیت می تواند انتقال بیماری كووید-۱۹ را به سطوح قابل كنترل برای همه گیری های ملی سوق داده و در صورت همراه شدن با قرنطینه از موج های بعدی بیماری جلوگیری كند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه های کمبریج و گرینویچ بریتانیا انجام شده است، از آن حکایت می کند که قرنطینه و اعمال محدودیت ها به تنهایی مانع آغاز فعالیت مجدد کروناویروس جدید نمی گردد در صورتی که حتی ماسک های خانگی هم اگر در سطح کافی از جمعیت استفاده شود، می تواند سرعت انتقال را به طرز قابل ملاحظه ای کم کند.
از همین رو متخصصان به مردم سراسر جهان پیشنهاد می دهند به صورت فوری و گسترده استفاده از ماسک ها را آغاز کنند.
یافته ها نشان داده است اگر استفاده گسترده از ماسک با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و برخی اقدامات محدودیتی و اعمال قرنطینه همراه باشد، می تواند "یک روش قابل قبول برای کنترل این بیماری همه گیر و بازگشایی فعالیت اقتصادی" مدت ها پیش از تولید و در دسترس بودن عمومی یک واکسن موثر ضد کرونا باشد.
سازمان جهانی بهداشت هم روز جمعه دستورالعمل های خویش را به روز کرد و از دولت ها خواست تا عموم مردم را به استفاده از ماسک های پارچه ای در مکان های عمومی سفارش کنند.
در این مطالعه کارشناسان، پویاییِ انتشار ویروس بین افراد را با مدل های سطح جمعیت برای ارزیابی تاثیر آن بر نرخ شیوع بیماری یا عدد R از سناریوهای مختلف استفاده از ماسک همراه با اعمال قرنطینه مورد بررسی قرار دادند.
عدد R میانگین تعداد افرادی را که یک فرد آلوده به ویروس آنها را مبتلا می کند، اندازه گیری می کند. عدد R بالای یک می تواند منجر به رشد نمایی شود.
این مطالعه نشان داد اگر افراد در تمام مدت حضور در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنند نسبت به زمانی که تنها بعد از بروز علایم کووید-۱۹ از ماسک استفاده کنند، دو برابر در کاهش عدد R بیشتر موثر است.
بنا بر گزارش رویترز، در کلیه سناریوهای مورد بررسی استفاده دائم از ماسک توسط نیمی از جمعیت یا بیشتر از آن، انتشار کووید-۱۹ را به عدد R کمتر از یک رسانده، امواج بعدی بیماری را خفیف کرده و امکان کاهش محدودیت ها را فراهم می آورد.1399/03/21
21:05:13
5.0 / 5
2088
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد