مشاور وزیر بهداشت اعلام كرد

اختلال حافظه در ۵۰۰هزار ایرانی بالای ۶۰ سال

اختلال حافظه در ۵۰۰هزار ایرانی بالای ۶۰ سال

به گزارش سلامت باشی مشاور وزیر در امور توانبخشی با اشاره به آمار و ارقام اختلال حافظه در سنین مختلف، از مراحل نهایی تدوین برنامه ملی پیشگیری و درمان دمانس در كشور اطلاع داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمد تقی جغتایی همزمان با روز جهانی آلزایمر در نشست خبری ویدیو کنفرانسی از استودیو سلامت وزارت بهداشت، اظهار داشت: امروز روز جهانی آلزایمر است و بنابراین وزارت بهداشت برنامه هایی برای این روز دارد. به علت تغییر سبک زندگی و افزایش امید به زندگی، بیماری های مربوط به اختلالات حافظه روزبروز در دنیا و همینطور در کشور ما افزایش می یابد. بخش عمده ای از علت اینکه آلزایمر و اختلالات دمانس افزایش می یابد، وابسته به سن است.
وی اضافه کرد: مطالعات جهانی نشان داده است که افراد زیر ۶۵ سال حدود سه درصد به شکلی اختلال حافظه پیدا می کنند، کسانی که بین ۶۵ تا ۷۴ سال هستند، ۱۶ درصد و افراد بین ۷۵ تا ۸۴ سال ۴۵ درصد و افراد بالای ۸۵ سال ۳۶ درصد به اختلال حافظه گرفتار می شوند. ازاین رو اختلال حافظه یا دمانس به سن وابسته است. در عین حال در کشور ما هم امید به زندگی افزایش یافته است و حدود ۱۰ سال افزایش امید به زندگی داشته ایم.
جغتایی افزود: مطالعات جهانی نشان داده است در دنیا بین هشت تا ۱۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال به شکلی مبتلا به اختلال حافظه هستند، اگر همین آمار را در کشور خودمان هم محاسبه نماییم، در جمعیت بالای ۶۰ سال بالای ۵۰۰ هزار نفر گرفتار این اختلال هستند.
وی اظهار داشت: بر همین مبنا از این جهت برنامه هایی را در کشور داریم. کاری که در وزارت بهداشت انجام می دهیم که مراحل آخر را طی می کند، برنامه ملی دمانس است که در حال تدوین است و با همکاری معاونت بهداشت و درمان و سایر ارگان ها مراحل نهایی را طی می کند. طبق این برنامه مقرر است به صورت پایلوت در سطح کشور آغاز شود و علاوه بر خدمات پیشگیری، افرادی که در معرض این اختلال قرار دارند، مورد غربالگری قرار گیرند. سپس هم پس از غربالگری و تشخیص مداخلات دارویی و توانبخشی و روان شناسی را به تدریج برای این افراد در سطح کشور انجام دهیم. امیدواریم بتوانیم در طول سالجاری مقدمات این برنامه را فراهم و پایلوت آنرا در کشور آغاز نماییم.
جغتایی درباره وضعیت پوشش بیمه ای خدمات توان بخشی، اظهار داشت: توجه ویژه ای به حوزه توان بخشی در برنامه وزیر بهداشت انجام شده است و یکی از بندهایش این بود که پوشش بیمه ای خدمات توان بخشی افزایش یابد. یک بحث درباره تعرفه خدمات وجود دارد که مشخص می کند برای یک خدمت بیمه ها یا بیمار چقدر باید بپردازد. در گذشته، تعرفه خدمات برای برخی خدمات توانبخشی نداشتیم، اما خوشبختانه در دو تا سه سال قبل اغلب خدمات توان بخشی تعرفه پیدا کردند. بحث دیگر پوشش بیمه ای است. مهم ترین خدمتی که هم اکنون در حوزه توان بخشی انجام می شود، فیزیوتراپی است که ۹۵ درصد خدمات آن تحت پوشش بیمه قرار دارد.
وی افزود: در مورد خدماتی مانند کار درمانی و گفتار درمانی که تعرفه نداشتند، تعرفه آنها طراحی شده است. در قانون جامع پشتیبانی از معلولان که در سال ۱۳۹۷ ابلاغ گردیده، ماده ۶ از فصل سه این قانون وزارت بهداشت را اجبار می کند که پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی پزشکی و معلولیت ها را انجام دهد. ماده دیگری در این قانون وجود دارد که می گوید منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این قانون برای دستگاه های متولی باید پیشبینی شود. پیگیری هایی در این حوزه انجام شد و در قانون بودجه ۹۹ رقمی از محل منابع مالی دولت گذاشته شده که بخشی به بیمه خدمات توان بخشی برای خدماتی که پوشش بیمه ای ندارند در نظر گرفته شود. مکاتباتی در این حوزه انجام شده و در حال پیگیری در این حوزه هستیم و منتظریم که منابع مالی آن فراهم گردد.
جغتایی اضافه کرد: از طرفی تهیه بسته های خدمتی هم اهمیت دارد. چونکه خدمات مربوط به افراد ناتوان، پیچیده است و برای اغلب این موارد بسته خدمتی طی دو سال قبل تعریف شده است. بسته خدمتی یعنی اینکه اگر فردی گرفتار پارکینسون یا آلزایمر و... شد، چه خدماتی و توسط چه کسانی و با چه ابزاری و در چه محلی باید دریافت کند. برای همه این موارد بسته ها تعریف شده و در حال نهایی شدن در شورایعالی بیمه سلامت است. امیدواریم با تأمین منابع مالی در بعضی مراکز، خدمات پوشش بیمه ای را گسترش دهیم. وزیر بهداشت هم بارها سفارش کرده که اگر این بیماران بموقع شناسایی و درمان شوند، رجوع بعدی آنها به نظام سلامت کاهش و در نتیجه هزینه سلامت هم کاسته می شود.
وی همینطور اظهار داشت: در عین حال وزارت بهداشت اقدامات دیگری را هم انجام می دهد. بعنوان مثال برای کودکان اوتیسم وزارت بهداشت از منابع موجود خود به مراکز عرضه کننده خدمات این بیماری سوبسید می دهد که بنا دارد سال جاری برای افراد سکته مغزی هم این سوبسید را عرضه نماید.
جغتایی در پاسخ به سوال دیگری درباره تفاوت های پارکینسون با آلزایمر و دارو درمانی در زمینه این دو بیماری، اظهار داشت: دارو درمانی در زمینه آلزایمر و دمانس خیلی مطرح نیست و در موارد خاصی که امکان دارد فرد بیماری زمینه ای داشته باشد، احتیاج به دارو دارد. عمده داروها در زمینه آلزایمر کمکی است. باید توجه کرد که آلزایمر با پارکینسیون متفاوت است. بیماری های پیش رونده مربوط به سن هستند. پارکینسون بیشتر به اختلال حرکتی مرتبط می باشد که منشا آن هم سیستم عصبی متفاوتی است. آلزایمر مرحله نهایی اختلال حافظه است. اختلال حافظه می تواند علت های مختلفی داشته باشد. هرچند امکان دارد بیمار پارکینسونی هم اختلالات شناختی داشته باشد. بیماری آلزایمر در مرحله شدید سبب اختلال حرکتی هم می شود. در عین حال بیماری پارکینسون وابسته به دارو است که فکر نمی کنم مشکل چندانی در تأمین داروهایشان وجود داشته باشد. چونکه عموما تولید داخلی هستند. هرچند که پارکینسون هم درمان قطعی ندارد و در واقع درمان ها در این حوزه کمک کننده است.
وی با اشاره به اینکه درباره علل اختلال حافظه مطالعات زیادی در دنیا در حال انجام می باشد، اظهار داشت: امکان دارد زمینه ژنتیکی یکی از علل باشد، اما آن عواملی که این زمینه ژنتیکی را بروز می دهند، مهم تر است. بعنوان مثال در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی چون پارکینسون و اختلال حافظه و... بیشتر است.
جغتایی درباره تخت بستری در زمینه توانبخشی هم اظهار داشت: بیماری آلزایمر و دمانس به آن صورت نیازمند تخت توانبخشی و بستری نیست. مگر اینکه یک بیمار آلزایمری بیماری زمینه ای دیگری داشته باشد که بستری بخواهد. افرادی که گرفتار آلزایمر می شوند باید در منزل مراقبت شوند. خدمات در این حوزه غیر بستری است.
جغتایی در پاسخ به سوالی درباره مراکز مراقبتی برای سالمندان اظهار نمود: مراقبت و نگهداری در مراکز مراقبتی برای سالمندان و بیماران مبتلا به آلزایمر مربوط به وزارت رفاه و سازمان بهزیستی است. وزارت بهداشت اقداماتی نظیر مراقبت های دارویی و تأمین واکسن را انجام می دهد.
جغتایی هم در زمینه سند ملی سالمندان اظهار داشت: متولی سلامت این سند، وزارت بهداشت است و متولی نگهداری از سالمندان، وزارت رفاه و سازمان بهزیستی است.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، معصومه صالحی - موسس و مدیر عامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران هم در ادامه این نشست، اظهار داشت: هم اکنون ۵۰ میلیون نفر در جهان با آلزایمر زندگی می کنند و در جهان هر سه ثانیه یک نفر به دمانس مبتلا می شود. همینطور تخمین می زنند که در سال ۲۰۵۰ بالغ بر ۱۵۲ میلیون نفر مبتلا به آلزایمر در دنیا داشته باشیم. باید توجه کرد که از هر سه نفر، دو نفر باور دارند که درک صحیحی در کشور خودشان نسبت به این بیماری وجود ندارد.
وی اضافه کرد: برآورد هزینه سالانه انواع دمانس بیشتر از ۱.۱ تریلیون دلار است. در ایران تخمین زده شده که بیشتر از ۷۵۰ هزار نفر مبتلا به انواع دمانس هستند. دمانس علامت است. سلسله علامت هایی مانند اختلال حافظه، اختلال حرکت، اختلال رفتاری دمانس های قابل برگشت هستند. البته متاسفانه ۶۰ تا ۷۰ درصد دمانس ها غیرقابل برگشت است که شایع ترین نوع آن آلزایمر است.
صالحی با اشاره به اینکه آگاهی دادن به جامعه برای جلوگیری از این بیماری بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: آلزایمر بیماری سن است و افراد معمولا از ۶۵ سال به بالا به این بیماری مبتلا می شوند. یک برنامه غربالگری دمانس را هم با سازمان بهزیستی پیش بردیم که از سن ۶۵ تا ۸۵ سالگی هشت تا ۱۰ درصد افراد مبتلا بودند. در عین حال گفته می شود که زنان در دنیا شش درصد بیشتر از مردان به دمانس مبتلا می شوند که علل مختلفی مانند طول عمر بیشتر زنان، استرس های بیشتر در زنان و... است.
وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ بررسی انجام دادیم و مشخص شد که هزینه مستقیم یک بیمار مبتلا به آلزایمر یعنی درمان و مراقبت از او، ماهانه بیشتر از ۷ میلیون تومان است. در عین حال هزینه های غیرمستقیم آن هم بسیار زیاد است.1399/07/01
19:36:55
5.0 / 5
1507
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد