گزارش سلامت باشی؛

كرونا در خوزستان تپش قلب گرفت

كرونا در خوزستان تپش قلب گرفت

سلامت باشی: از اواسط اردیبهشت افزایش آمار مبتلایان به كرونا در استان خوزستان نگران كننده شد تا جایی كه این روزها شمار مبتلایان استان از 20 هزار مبتلا هم عبور كرده است.خبرگزاری مهر؛ گروه استانها - کوثر کریمی: از اواسط اردیبهشت ماه امسال، افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوزستان شیب تندی به خود گرفت بطوریکه تا این روزها که تقویم ملی نیمه خردادماه را پشت سر گذاشت اما هنوز آمار استان به روزی حداقل ۱۰۰ بیمار برنگشته و متأسفانه بین روزانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است.
با وجود نگرانی عامه مردم و اصحاب رسانه از این آمار بالای مبتلایان ولی دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنان بر این باور است که «افزایش تست گیری» و «آزمایش» و به صورتی تقویت غربالگری منجر به این افزایش آمار شده است.
حال اینکه نخستین افزایش آزمایشگاه و نمونه گیری در استان هرچند خوب است ولی دلیلی بر مثبت بودن تست این حجم از مراجعه کنندگان نیست؛ چرا نباید جواب تست بخش اعظمی از افراد منفی باشد؟
از روزهای نخست اعلام خبر ورود ویروس کرونا به کشور و بعد هم به استان خوزستان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حالی با صراحت از عدم ورود این ویروس به استان آگاهی داد که بعدها استاندار خوزستان ابتلای چند نفر را به این ویروس تأیید کرد.
در نشست خبری دانشگاه علوم پزشکی نیز اعلام گردید که برای انتقال بیماران کرونایی آمبولانس هایی مجزا تدارک دیده شد ولی اگر کسی با فوریت های پزشکی ۱۵۵ تماس بگیرد، ابتدا علایم بیمار پرسیده می شود و در صورت مشکوک بودن به ابتلای به کرونا اپراتور به فرد تماس گیرنده اعلام می کند که «خودتان شخص بیمار را برای تست و انجام مراحل درمان به بیمارستان ببرید».

نکته بعدی اینکه با وجود اعلام مسئولان دانشگاه که جواب تست کرونا حداقل ۲۴ ساعت و یا حداکثر ۴۸ ساعت بعد آماده می شود ولی نارضایتی های خیلی از سوی مردم برای تأخیر در اعلام نتایج تست آنها به وجود آمده است.
همچنین از نظر دانشگاه علوم پزشکی افرادی که علایم خفیف دارند، می توانند در قرنطینه خانگی به درمان خود ادامه دهند ولی در این میان تماس نداشتن کارشناسان با آنها و بی اطلاعی نسبت به مصرف داروهای مربوطه گلایه های بسیاری را به دنبال داشته است.
استفاده از نقاهتگاه های اختیاری
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز اعلام نموده بود که استفاده از نقاهتگاه برای این بیماران برمبنای قوانین «اختیاری» است و بیمار با تست مثبت قطعی ولی دارای علایم خفیف خودش باید محل خود قرنطینگی را انتخاب کند؛ حال این سوال پیش می آید وقتی که حجم شیوع این بیماری در استان خوزستان به صورت فزاینده ای رو به رشد بوده است و حتی از وضعیت «قرمز» هم عبور کرده ایم چرا این قانون برای خوزستان استثنا قائل نمی گردد تا حداقل از ظرفیت نقاهتگاه های بدون استفاده ای که سپاه، ارتش و بسیج با امکانات گسترده راه اندازی کرده اند، استفاده شود؟
گلایه اینکه هیچ متولی خاصی از بیماران در قرنطینه خانگی سراغی نمی گیرد و حتی افراد دارای علایم خفیف در سایه این بی توجهی حتی در روزهای قرنطینه به مراکز شلوغ و اماکن عمومی مراجعه هایی دارند که یکی از عاملان اصلی افزایش آمار مبتلایان در استان خوزستان است.
نکته بعدی که حائز اهمیت می باشد برخورد نادرست با عاملان برگزاری مراسم عزا، عروسی و دیگر تجمع ها است؛ در استان خوزستان اول مراسم عروسی و عزا با حضور حتی بالای یک هزار نفر برگزار می گردد و در نهایت شاید ۶ تا ۷ نفر بعنوان مقصر به دادگاه قضائی معرفی می گردند، در صورتیکه همانطور که از قدیم گفته اند «پیشگیری بهتر از درمان است» و برخوردهای سختگیرانه باید پیش از برگزاری مراسم صورت بگیرد.

یکی دیگر از موارد نگران کننده در استان خوزستان نیز شمار بالای افراد فوت شده است؛ هرچند مسئولان مربوطه وضعیت تجهیزات پزشکی خوزستان را «خوب» گزارش می دهند ولی باید دید آیا علت این مرگ و میر بالا چیزی غیر از کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها است؟ یا شاید هم بیماران زمینه ای در استان خوزستان تعدادشان از دیگر استانها بیشتر است.
از اسفندماه سال قبل نگرانی هایی درباب ضعیف بودن ریه خوزستانی ها به سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام گردید تا تمهیدها و آمادگی بیشتری داشته باشند ولی مسئولان دانشگاه با رد این نگرانی، ضعیف بودن ریه های مردم این استان را تکذیب کردند؛ این در حالیست که خوزستان طی ۱۳ سال اخیر با پدیده گرد و غبار و بعد هم حساسیت های تنفسی پاییزه روبه رو شد که گناه آنرا گیاه بی زبان کنوکارپوس گردن گرفته است.
انجام بالاترین میزان آزمایش ها
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: در شناسایی بیماری کرونا باید اظهار داشت که هر چه تور بزرگ تر و گسترده تر باشد، در نتیجه ماهی بیشتری هم می گیریم.
علی احسان پور درباب آمار بالای خوزستان در ابتلاء به کرونا می گوید: اول باید آمار انجام آزمایش ها در استان های دیگر بررسی و بعد با خوزستان مقایسه شود؛ هم اکنون بالاترین میزان آزمایش در خوزستان انجام می شود.
وی درباب علت انجام آزمایش های گسترده بیان می کند: چون به این نتیجه رسیدیم که هرچه تست بیشتری صورت گیرد، افراد بدون علامت شناسایی می شوند و در قرنطینه خانگی نگه می داریم تا میزان بستری کاهش پیدا کند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه می دهد: به این نتیجه عملی رسیدیم که با وجود افزایش میزان شناسایی افراد بدون علامت ولی میزان بستری ها کمتر شده است.
احسان پور تشریح می کند: طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی میزان تعداد تست های مثبت باید یک سوم کل تعداد نمونه گیری ها باشد که هم اکنون نیز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نمونه های انجام شده مثبت است.
وی با اشاره به انجام روزانه دو هزار و ۵۰۰ تست روزانه در استان خوزستان عنوان می کند: تعداد تست و آزمایش های انجام شده خیلی از استان های دیگر به اندازه خوزستان نیست.
کرونا و رفتارهای مردم
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: افزایش آمار افراد مبتلا به کرونا وابسته به یک عامل نیست؛ افزایش بیماری از یک سو و افزایش واقعی تعداد بیماران از طرف دیگر دو عامل مهم و تأثیرگذار هستند.

یوسف پریدار ادامه می دهد: تلفیقی از رفتارهای مردم راه های انتقال بیماری را مشخص می کند؛ بطور مثال میزان رعایت افراد ناقل و بیمار برای قرنطینه بودن، یا میزان اهمیت افراد عادی به فاصله گذاری اجتماعی و همین طور دستگاه های نظارتی چقدر موجب جداسازی و رعایت پروتکل های بهداشتی می شوند.
شناسایی بیماران ناقل
وی عنوان می کند: در دنیا هفت میلیون و ۲۳ هزار و ۶۶۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و از این مقدار ۴۰۲ هزار و ۹۳۲ نفر (۵.۷ درصد) نیز جان خودرا از دست دادند؛ در ایران نیز ۱۷۲ هزار مورد اثبات شده قطعی و هشت هزار و ۲۸۱ نفر فوتی (۴.۸ درصد) داشتیم ولی در دزفول سه هزار و ۷۲۲ مبتلا داشتیم که ۱۱۹ نفر آنها یعنی (۳.۲ درصد) فوت شده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول یادآور می شود: در ایام اول که در دنیا و ایران موارد مثبت کرونا پیدا می شد، بیشتر افراد بدحال و نیازمند بستری در بیمارستان بودند و در اصل سراغ افراد ناقل نمی رفتیم ولی حالا با غربالگری های انجام شده بیماران بدون علامت را شناسایی می نماییم.
افزایش بیماریابی و شیوع بیماری
پریدار خبر می دهد: تعداد موارد مثبت به نسبت ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در ایران ۲۰۷ بیمار و در دانشگاه دزفول (شوش، گتوند و دزفول) ۵۱۷ بیمار است؛ یعنی دو و نیم برابر متوسط کشوری که این رقم نشان دهنده شیوه و البته بیماریابی بیشتر است.
وی با اشاره به بیماریابی و شیوع بیماری هر دو افزایش یافته است، ادامه می دهد: هرچه بیماریابی فعال تر باشد در افزایش آمار مبتلایان نیز نقش مستقیمی دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول می گوید: آن چیزی که تابحال از رفتار ویروس می دانیم این است که تلفیقی از رفتار مردم در فاصله گذاری اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی بعلاوه رفتارهای حاکمیتی مثل اعمال قوانین مربوط به فاصله گذاری اجتماعی و آزادسازی مشاغل موجب شیوع بیماری می شود؛ در هر منطقه که تلفیقی از این عوامل زمینه را برای تماس بیشتر افراد فراهم آورد، بیماری شایع تر است.
پریدار با اشاره به اینکه گروه های جمعیتی درگیر با بیماری و ردیابی موارد تماس آنها الگوی چرخش بیماری را نشان می دهد، اضافه می کند: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول ۳۵ درصد زنان خانه دار و درصد قابل توجهی از افراد بازنشسته به کرونا مبتلا شده اند.

وی می گوید: ردیابی تماس و ارتباطات بیمار نشان میدهد که ویروس تا حد زیادی در میان خانواده ها می چرخد؛ یعنی هرچقدر فاصله گذاری مشاغل را دقیق رعایت نماییم مقدار چشمگیری از شیوع به رفتار خود مردم بر می گردد.
خستگی کادر درمان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول درباب آمار «فوتی ها» نیز بیان می کند: ظرفیت های انسانی، تجهیزاتی و مالی دانشگاه های علوم پزشکی خوزستان برای مدیریت بیماران به سقف رسیده است و بطور طبیعی پس از گذشت بیش از ۱۰۵ روز از ورود بیماری به استان ممکنست نتوانیم مثل روزهای اول، بیماری را مدیریت نماییم.
پریدار در آخر عنوان می کند: کارکنان خسته شده اند، منابع هم تا حد زیادی مصرف و تخت های آی. سی. یو نیز اکثراً اشغال شده اند که جمع این موارد موجب می شود تا نتوانیم با کمیت و کیفیت اولیه بیماری را مدیریت نماییم و مردم باید اهمیت رعایت موازین بهداشتی را بیشتر از هر زمان دیگری درک کنند تا فشار روی سیستم درمانی کاهش پیدا کند.
افزایش تست گیری ها
رئیس مرکز بهداشت خوزستان و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: در استان خوزستان هم موارد بیماری و هم بیماریابی و تست گیری افزایش یافته است؛ در تست گیری ها بیشتر افراد سرپایی و بدون علامت را شناسایی می نماییم چون افراد دارای علایم که خود به بیمارستان مراجعه می کنند و بستری می شوند.
سید محمد علوی با اشاره به تأثیر مثبت افزایش کارهای غربالگری در شناسایی بیماران بدون علامت، ادامه می دهد: تست گیری ها را در استان افزایش دادیم چون موارد بیماری هم افزایش یافت؛ همین طور تست گیری از افرادی که با بیماران کرونایی در ارتباط بودند، در اولویت قرار گرفت.
وی یادآور می شود: وقتی پیش از عید فطر اعلام کردیم که پروتکل های بهداشتی بیش از هر زمان دیگری رعایت شود چون در صورت سهل انگاری شاهد افزایش شیوع خواهیم بود و مردم با حضور در بازار، مراسم عزا و عروسی آن هم بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و یا استفاده از ماسک، موجب به وقوع پیوستن پیش بینی ها شدند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان اظهار می کند: افزایش ابتلاء به این بیماری با رفتار مردم ارتباط مستقیم دارد؛ اگر مردم با احساس خطر و باور وضعیت قرمز (موارد بیماری که بیش از اندازه مورد انتظار باشد، وضعیت قرمز اعلام می شود) نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام نمایند، آن وقت شاهد کاهش ابتلاء به این بیماری در استان خواهیم بود.
علوی اضافه می کند: جمعیت حساس وجود دارد و ویروس هم هست؛ بدین سبب چاره ای به غیر از رعایت موازین بهداشتی نداریم و هیچ گاه نباید بدون ماسک در اماکن عمومی حضور پیدا نماییم.
وی با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست وشوی مکرر دست ها با آب و صابون، عنوان می کند: برای اهمیت دادن به سلامتی خود هم که شده باید این پروتکل های بهداشتی را رعایت نماییم.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پاسخ به این پرسش که «چرا زنان خانه دار بیش از دیگران مبتلا می شوند؟» بیان می کند: بانوان خانه دار بیشتر برای خرید از خانه خارج می شوند و در بازار نیز با اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، مواجه می شوند؛ وقتی یک مغازه ۱۲ متری در آن واحد میزبان ۶ مشتری باشد، این یعنی فاصله گذاری اجتماعی نادیده گرفته شده است.

علوی با اشاره به اینکه افراد بازنشسته اگر در خانه بمانند آلوده نمی شوند، می افزاید: بین مشاغل مختلف «رانندگان تاکسی» بیشتر مبتلا می شوند چون در طول روز با افراد بسیاری سر و کار دارند؛ بطور قطع شغل افراد و میزان ارتباطات آنها نقش تعیین کننده ای در ابتلای به این بیماری دارد.
کشف نکات جدید
وی با تاکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی از طرف مردم می گوید: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و مردم اگر فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، مبتلا می شوند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اینکه هر روز چهره بیماری زایی و آلودگی کنندگی این ویروس تغییر می کند، ادامه می دهد: در مقابل هرچه زمان می گذرد، شناسایی ما افزایش می یابد و علم و مهارت بیشتری هم پیدا می کنیم؛ نسبت به روزهای نخست ویروس این روزها هم کیت های تشخیص و هم ماسک فراوان تر شده است.
وی در آخر یادآور می شود: هرچند که ندانسته های ما از ویروس کووید – ۱۹ سر جای خود قرار دارد ولی روزانه نکات جدیدی از این ویروس کشف می شود.
به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، آنچه مشهود است کنترل و مهار آمار لجام گسیخته ابتلاء به ویروس کرونا در استان خوزستان به تغییر نگرش مدیریت فعلی نیاز دارد؛ یعنی با معادله و الگوی رفتاری که حداقل طی یک ماه گذشته داشتیم، نمی توان به کاهش آمار در این استان خوش بین بود.
با وجود اینکه نماینده وزیر بهداشت در استان خوزستان منصوب شده است ولی مشخص نیست چرا هیچ ابتکار عمل یا خلاقیتی در تصمیم گیری ها دیده نمی گردد و همین طور برخوردها برای جلوگیری از افزایش ابتلاء به نوشداروی پس از مرگ سهراب بدل شده است.
اگر استفاده از ظرفیت بسیج عمومی در بخش های تخصصی بهداشت و درمان شدنی نیست پس چرا از نیروهای مردمی حداقل برای رصد روزانه بیماران در قرنطینه خانگی استفاده نمی شود؟ یعنی تعداد زیادی از کارشناسانی که به صورت اپراتور تلفنی روزی چند بار با بیماران قرنطینه خانگی تماس گرفته و ضمن ثبت علایم آنها نسبت به در خانه ماندنشان نیز اطمینان حاصل کنند، افزایش یابند یا جدی تر عمل کنند.


منبع:

1399/03/20
14:51:59
5.0 / 5
2235
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد