كرونا و پاییز تزریق واكسن آنفلوآنزا برای همه ضروری نیست

كرونا و پاییز تزریق واكسن آنفلوآنزا برای همه ضروری نیست

به گزارش سلامت باشی كردستان یك اپیدمیولوژیست در كردستان تصریح كرد كه مبحث همراهی بیماری كرونا با آنفلوآنزا و احتمال ایجاد موج های جدید و شدیدی از بیماری كرونا در مجامع علمی مختلفی مطرح گردیده است و این انتظار برای پاییز وجود دارد كه باید با رعایت بیشتر از پیش پروتكل های بهداشتی و زدن ماسك از شیوع این بیماری پیشگیری شود.


قباد مرادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: وضعیت استان کردستان هم اکنون در حالت سفید گزارش شده است و الان پس از پیک سنگین در تیرماه با همکاری خیلی خوب مردم وضعیت بهتری دارد.
وی اضافه کرد: اطلاعات به دست آمده در مورد ویروس کرونا حالا دیگر نشان داده است که هرگاه بعضی از پروتکل های بهداشتی و فاصله های اجتماعی رعایت نمی گردد و تجمعات افزایش می یابد، تعداد موارد مبتلا شدن به این ویروس افزایش می یابد؛ این امر عملا در کردستان در تیر ماه صورت گرفت که با فرهنگ سازی مناسبی که بین مردم برای رعایت صورت گرفت، اپیدمی کاهش پیدا کرد.
این اپیدمیولوژیست بیان نمود: حالا دیگر همه آموزش دیده اند که رعایت و توجه میزان مبتلا در منطقه را می کاهد و برعکس، ازاین رو اگر مردم رعایت نمایند هم می توانند به زندگی خود برسند و هم می توانند از صدمه زدن به جامعه جلوگیری نمایند.
کرونا در پاییز افزایش می یابد؟
مرادی در ارتباط با احتمال افزایش انتشار کرونا در فصل پاییز افزود: کرونا یک بیماری تنفسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا است، این عفونت های تنفسی الگوی فصلی دارند و در پاییز و زمستان شیوع بیشتری می یابند و با کاهش دمای هوا عوامل این بیماری ها بیشتر زنده مانده و انتقال بیماری هم بیشتر می شود، همینطور با افزایش ارتباط و تجمع مردم در مکان های کوچک تر و سربسته امکان انتقال آن بیشتر می شود.
به گفته وی تا چند ماه پیش و پیش از شروع تابستان، همه فکر می کردند که کرونا هم امکان دارد الگوی فصلی داشته باشد و شیوع آن با شروع گرما کاهش پیدا کند، اما عملا خلاف آن ثابت و مشاهده شد که پیک آن در فصل گرما صورت گرفت.
این اپیدمیولوژیست با عنوان اینکه مشخص شده که کرونا یک بیماری فصلی نیست، اضافه کرد: حالا هم پیشبینی می شود که با شروع فصل سرما و افزایش سرماخوردگی و آنفلوآنزا این بیماری هم افزایش یابد.
وی عنوان کرد: اصولا وقتی که آدم سالم به یک بیماری مبتلا می شود سیستم ایمنی بدنش ضعیف تر شده و برای بیماری های دیگر مستعد می شود، ازاین رو نگرانی به جایی است که با شروع پاییز زمینه مبتلا شدن به کرونا و بیماری های حاد تنفسی شدیدتر شود.
مرادی تصریح کرد که مبحث همراهی بیماری کرونا با آنفلوانزا و احتمال ایجاد موج های جدید و شدیدی از بیماری کرونا در مجامع علمی مختلفی مطرح گردیده است و این انتظار برای پاییز وجود دارد که باید با رعایت بیشتر از پیش پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک از شیوع این بیماری پیشگیری شود.
وی با اشاره به اینکه شناخت از آنفلوآنزا و سرما خوردگی و امکانات و درمان برای جلوگیری از آنها هم بیشتر است، اضافه کرد: برای مقابله با آنفولوآنزا باید اقدامات پیشگیری و درمانی مناسبی صورت گیرد.
این اپیدمیولوژیست خاطرنشان کرد: نقش مردم و مسؤلان در جلوگیری از افزایش بیماری های فصلی پاییز بسیار حائز اهمیت می باشد و مسؤلان استانی و کشوری باید با سفارش های جدی و بموقع و درج پروتکل های بهداشتی و ضروری برای مردم و جامعه آگاهی سازی کنند.
واکسن آنفلوانزا برای همه ضروری نیست
مرادی تهیه واکسن آنفلوانزا را برای واجدین شرایط و افراد دارای بیماری های زمینه ای لازم و ضروری اعلام و عنوان کرد: شیوه های مراقبت از بیمار در صورت مبتلا شدن به آنفولوآنزا هم در منزل و هم در مراکز درمانی مهم و در مورد اپیدمی کرونا در استان تأثیر گذار است.
به گفته وی عامل بیماری آنفلوآنزا ویروسی است که در طول زمان تغییر می کند و انواع مختلفی دارد؛ به طورم عمول در مکان هایی که واکسن می سازند در ماه های پایانی سال مهم ترین نوع و گونه را شناسایی کرده و بر مبنای آن مبادرت به ساخت واکسن می کنند و در اواخر شهریور و اوایل مهرماه هم آغاز به توزیع و تزریق می کنند.
مرادی با اشاره به اینکه تزریق واکسن آنفلوانزا احتمال جلوگیری از این بیماری را می کاهد تصریح کرد: تزریق این واکسن برای همه مردم لازم نیست، بلکه فقط برای گروه های پرخطر همچون افراد بالای 60 سال سن، زنان باردار، بیماران دیابتی، کلیوی، ایدز و یا سایر بیماری های مزمن و گروهی از کودکان تجویز و سفارش می شود.
وی بیان نمود: توزیع واکسن آنفلوآنزا امسال بر مبنای قواعد خاصی صورت می گیرد و افراد واجد شرایط و کادر درمان در اولویت قرار دارند، همینطور بهترین زمان برای این واکسن ماه مهر و اواخر شهریور است و در همین زمان هم توزیع می شود.
این اپیدمیولوژیست تصریح کرد: نکته مشخص این است که ایجاد واکسن کرونا بزودی اتفاق نمی افتد و مردم باید یاد بگیرند که با این ویروس زندگی و نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی را همواره رعایت نمایند.
وی با اشاره به اینکه تعامل بین مردم و مسؤلان صدمه موجود را می کاهد، خاطرنشان کرد: اطلاعات نادرست در فضای مجازی باعث نگرانی جامعه می شود و مردم باید آگاهانه با اطلاعات برخورد کنند و هر خبری را نپذیرند.
منبع:

1399/06/18
10:20:46
5.0 / 5
1457
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد