محققان پی بردند؛

درمان مشکلات سلامت روان در بهبود علایم التهاب روده موثر است

درمان مشکلات سلامت روان در بهبود علایم التهاب روده موثر است

سلامت باشی: تحقیقات جدید نشان میدهد که مداخلات سلامت روان مانند درمان ممکنست به بهبود علایم بیماری التهابی روده کمک نماید.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک متاآنالیز جدید نشان میدهد که مداخلات سلامت روان ممکنست علایم در رابطه با بیماری التهابی روده را بهبود بخشد.
یافته های پژوهشگران کالج کینگ لندن نشان میدهد که بهبود علایم افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده شدت این بیماری را به میزان قابل توجهی کم می کند.
مداخلات درمانی سلامت روان، به ویژه، در کاهش التهاب در رابطه با بیماری التهابی روده موفق تر بودند.
داروهای ضدافسردگی و ورزش نیز منجر به بهبودی شدند، اما به میزان کمتر.
محققان سطوح دو نشانگر زیستی که به طور معمول با التهاب بیماری التهابی روده مرتبط هستند را دنبال کردند: کالپروتکتین و پروتئین واکنش گر C (CRP).
نویسنده اول این مطالعه، «ناتاشا سیتون»، می گوید: «افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده رایج است. ۲۵ درصد از افراد مبتلا به این بیماری دارای سطوح بالینی افسردگی، ۳۲ درصد دارای سطوح بالینی اضطراب هستند. هنگامی که بیماری فعال است و سطح التهاب بالاتر است، این نرخ ها به ترتیب به ۳۹ و ۵۸ درصد بیشتر می شود.»
به گفته پژوهشگران، «ارتباط های مکانیکی مختلفی بین سلامت روان و التهاب روده وجود دارد، همچون سیگنال دهی عصب واگ، نشانگرهای التهابی سیستمیک و میکروبیوم روده.»
سیتون توضیح داد: «ما می دانیم که مغز می تواند تعدادی از کارهای سیستم ایمنی و روده ما را تنظیم کند، بدین سبب بهبود خلق و خو ممکنست با فعالیت مغز ارتباط داشته باشد که می تواند التهاب را کم کند.»
او اظهار داشت که سلامت روانی بهتر برای تقویت سیستم ایمنی فرد لازمست، و اشاره نمود که افراد مبتلا به بیماری التهابی روده می توانند سلامت جسمانی خودرا با ورزش بدنی بیشتر، رژیم غذایی بهتر، و بهبود کیفیت خواب، بهتر مدیریت کنند.»
سیتون اشاره کرد: «درمان های روان شناختی مانند تمرین های ذهن آگاهی و استراتژی های مدیریت استرس افراد را قادر می سازد تا بیماری التهابی روده خودرا بهتر مدیریت کنند و منجر به بهبود سلامت جسمانی می شود.»

1402/11/10
14:18:41
5.0 / 5
238
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد