سرپرست جذب و نگهداری اهدا كنندگان سازمان انتقال خون مطرح كرد

لزوم اهدای خون در ایام سرد پیش رو

لزوم اهدای خون در ایام سرد پیش رو

به گزارش سلامت باشی، سرپرست جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه مشارکت تدریجی و مستمر داوطلبان اهدای خون برای نیازهای مراکز درمانی ضروری می باشد، از برنامه ریزی سازمان انتقال خون برای جلوگیری از کاهش ذخایر با فراخوان ها و دعوت به اهدای خون و فرهنگسازی پیوسته برای تکمیل ذخایر خونی کشور اطلاع داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر هادی نوری با اشاره به عدم قابلیت ذخیره سازی طولانی مدت خون و فرآورده های اهدایی، تصریح کرد: عمر گلبول های قرمز در کیسه های خون 35 روز است در حالیکه فرآورده حیات بخش دیگری مانند پلاکت تنها 3 روز قابل نگهداری در مراکز انتقال خون است.

وی تصریح کرد: طبق استانداردها و دستورالعمل های سازمان انتقال خون، زمانیکه خون مورد نیاز و ذخیره خون کشور یعنی میزان خونی که برای مصرف متعارف مراکز درمانی پیشبینی شده کمتر از ۴ روز باشد وضعیت بحرانی و اگر۴ تا ۶ روز باشد، وضعیت در محدوده خطر تلقی می شود.

سرپرست جذب و نگهدری اهداکنندگان سازمان انتقال خون افزود: زمانیکه سازمان قادر باشد ۶ تا ۸ روز به درخواست های بیمارستان ها و مراکز درمانی پاسخ دهد شرایط قابل قبول تلقی شده و برای حفظ و بهبود این وضعیت، مشارکت تدریجی و مستمر داوطلبان اهدای خون ضروریست.
نوری تنش های دمایی در فصل زمستان، بیماری های فصلی و حوادث و سوانح را در میزان اهدای خون، مصرف خون و ذخایر خون در مراکز اهدا اثرگذار دانست و اظهار داشت: روزهای بارانی در فصول سرد سال که طول روزها کوتاه است، شاهد کاهش رجوع داوطبان اهدای خون به مراکز اهدای خون هستیم که سازمان انتقال خون برای جلوگیری از کاهش ذخایر با فراخوان ها و دعوت به اهدای خون و فرهنگسازی پیوسته برای تکمیل این ذخایر برنامه ریزی می کند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: وقتی میزان خون ذخیره شده در هر استان، بیشتر از هشت روز باشد، خون مازاد بر نیاز بیمارستان های هر استان می تواند در شبکه ملی خونرسانی به نقاطی از کشور که مصرف یا تعداد بیماران بیشتری دارند، ارسال شود.
وی ضمن دعوت از هموطنان به اهدای خون مستمر خصوصا در ایام سرد پیش رو، اظهار داشت: تبدیل شدن اهدای مستمر خون به بخشی از فرهنگ شهروندی و قرارگیری آن در تقویم زندگی روزمره مردم تنها راه پایداری میزان ذخایر خون مورد نیاز هر کشور است البته خوشبختانه الان نیمی از اهدا کنندگان ما مستمر هستند و اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار داده اند.1402/11/01
17:02:40
5.0 / 5
228
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد