مطالعات نشان می دهد؛

استاتین ها در مبارزه با رشد تومور سرطان روده موثرند

استاتین ها در مبارزه با رشد تومور سرطان روده موثرند

به گزارش سلامت باشی، محققان دریافتند استاتین ها و سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول امکان دارد به پیشگیری از رشد تومور سرطان روده بزرگ کمک کنند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، سرطان روده بزرگ سومین نوع سرطان شایع در سراسر دنیا است و میتوان برای تشخیص هر چه زودتر آنرا غربالگری کرد.
غربالگری سرطان روده بزرگ یا از راه آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع صورت می گیرد، که به دنبال وجود خون در مدفوع که می تواند از پولیپ باشد است، یا از راه کولونوسکوپی برای تجسم پولیپ ها.
دو نوع پولیپ وجود دارد:
• پولیپ هایپرپلاستیک که معمولا خوش خیم هستند
• پولیپ آدنوماتوز (آدنوم)، که امکان دارد به سرطان تبدیل گردد.
درمان به صورت کلی شامل برداشتن این پولیپ ها است.
کلسترول محرک خیلی از فرآیندهای متابولیک است و نویسندگان مطالعه نشان دادند که کلسترول سبب ایجاد سرطان در این سلول ها می شود و رشد تومورها را آغاز می کند.
دکتر «میثاق کریمی»، انکولوژیست پزشکی متخصص سرطان های دستگاه گوارش در مرکز سرطان بنیاد لنار کالیفرنیا، اظهار داشت: «مطالعات قبلی نشان داده اند که کلسترول بالا می تواند سبب فعالیت سلول های بدخیم و کاهش پاسخ ایمنی به سلول های سرطانی شود.»
وی تصریح کرد: «همچنین مطالعات نشان داده است که تغییرات در سطح کلسترول خون در خیلی از سرطان ها شایع است، اما محققان هنوز درحال تعیین این هستند که آیا این تغییرات سبب ایجاد سرطان می شود یا نتیجه سرطان است.»
دانشمندانی که این تحقیق را انجام دادند، از تومورهای بیماران سرطانی هم ارگانوئیدهایی ساختند تا سطح این متابولیت ها را بررسی نمایند. آنها برای آزمایش اثربخشی یک استاتین معمول تجویز شده، معروف به آتورواستاتین، در مهار رشد سلول هایی با سطوح پایین PKC مورد استفاده قرار گرفتند.
استاتین ها یکی از رایج ترین داروهایی هستند که با کاهش میزان کلسترول خون، خطر حوادث قلبی عمده را می کاهد.
طراحی یک کارآزمایی جهت بررسی این که آیا استاتین ها می توانند به افرادی که پولیپ برداشته شده اند کمک کنند، یک بررسی طولانی مدت است، چونکه حدود ۵ سال طول می کشد تا پولیپ ها بازگردند.
دکتر کریمی اظهار داشت: «شواهدی در حال افزایش می باشد که استاتین ها می توانند به کاهش خطر ابتلاء به چندین نوع سرطان کمک کنند.»
در حال حاضر معمولا استاتین ها برای کاهش خطر سرطان تجویز نمی شوند.
بهترین راه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ، انتخاب شیوه زندگی سالم و درک خطر ژنتیکی فردی برای این بیماری است.


منبع:

1402/10/13
09:16:52
5.0 / 5
240
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد