3 استان رکورددار اهدای خون در 9 ماهه سال جاری

3 استان رکورددار اهدای خون در 9 ماهه سال جاری

به گزارش سلامت باشی، بنابر اعلام سخنگوی سازمان انتقال خون، میزان اهدای خون ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ با رسیدن به عدد ۱ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۳۴ واحد اهدای خون، رشد بیشتر از ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان داده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی - سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد: استان لرستان با رشدی نزدیک به ۲۹ درصد، استان خراسان شمالی نزدیک به ۲۰ درصد و استان کرمان نزدیک به ۱۳ درصد بالاترین رشد آمار اهدای خون را در بین استان ها به خود اختصاص دادند.
حاجی بیگی همینطور ضمن اشاره به رشد شاخص اهدای مستمر خون اظهار داشت: این شاخص الان در کشور بیشتر از ۵۴ درصد است و استان های سمنان با شاخص نزدیک به ۶۹ درصد، یزد نزدیک به ۶۴ درصد و گلستان نزدیک به ۶۳ درصد بالاترین شاخص اهدای مستمر کشور را به خود اختصاص داده اند.
سخنگوی سازمان با تکیه بر اهمیت افزایش مشارکت بانوان در امر اهدای خون اظهار داشت: متاسفانه این شاخص در خور بانوان مشارکت جوی کشورمان نیست و الان تنها کمی بیشتر از ۴ درصد بانوان کشورمان اهدا کننده خون هستند.
بنابر اعلام روابط عمومی روابط عمومی، وی ادامه داد: استانهای لرستان با بیشتر از ۸ درصد، خراسان شمالی با نزدیک به ۸ درصد و کردستان با نزدیک به ۷ درصد بیشترین درصد اهدای خون بانوان در بین استانهای کشور را به خود اختصاص داده اند.
حاجی بیگی ضمن اشاره به کارآمدی شبکه ملی خونرسانی در تأمین ذخایر خون استان ها خصوصا در فصل های سرد سال اظهار داشت: میزان ارسال خون بین استان ها در شبکه ملی خونرسانی در ۹ ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه با رشد نزدیک به ۱۴ درصدی روبرو بوده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون از هموطنان خواست تا با عنایت به فصل سرما، اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند، چونکه احتیاج به خون مستمر و همیشگی است اما آلودگی هوا، افزایش نزولات جوی، برودت هوا و ترافیک می تواند در ماه های پیش رو منجر به کاهش ذخایر خون شود که سخاوت و ایثار هموطنان همچون همیشه می تواند پشتوانه سلامت بیماران باشد.
منبع:

1402/10/10
14:26:29
5.0 / 5
218
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد