محققان هشدار می دهند؛

سیگار کشیدن می تواند مغز را کوچک کند

سیگار کشیدن می تواند مغز را کوچک کند

به گزارش سلامت باشی، یک مطالعه جدید اخطار می دهد که سیگار کشیدن مغز انسان را کوچک می کند و هنگامی که توده مغزی از بین رفت، برای همیشه از بین می رود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، اسکن مغز بیشتر از ۳۲۰۰۰ نفر، ارتباط قوی ای بین سابقه مصرف سیگار با کاهش تدریجی حجم مغز نشان داده است. در واقع، محققان دریافتند که هر چه تعداد بسته های سیگار مصرفی در روز بیشتر باشد، حجم مغز او کمتر می شود.
«لورا بیروت»، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد روانپزشکی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، اظهار داشت: «کاهش حجم مغز با افزایش سن مطابقت دارد. این مورد با افزایش سن جمعیت مهم می باشد، چونکه پیری و سیگار کشیدن هر دو از عوامل خطر زوال عقل هستند.»
این مطالعه به توضیح مطالعات قبلی کمک می نماید که سیگاری ها بیشتر در معرض خطر ابتلاء به زوال مغز در رابطه با افزایش سن و بیماری آلزایمر هستند.
بیروت اظهار داشت: «تا همین اواخر، دانشمندان اثرات سیگار کشیدن بر مغز را نادیده می گرفتند، تا حدی به این علت که ما بر روی تمام اثرات وحشتناک سیگار بر ریه ها و قلب تمرکز کرده بودیم. اما همانطور که ما آغاز به بررسی دقیق تر مغز کردیم، مشخص شد که سیگار کشیدن برای مغز هم بسیار مضر است.»
دانشمندان مدت هاست که می دانند سیگار کشیدن و حجم کمتر مغز با هم مرتبط هستند، اما نتوانسته اند بفهمند که چه چیزی سبب دیگری می شود.
آنها پی بردند عامل سومی هم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: ژنتیک. هم اندازه مغز و هم رفتار سیگار کشیدن تحت تاثیر ژنتیک است. در واقع، حدود نیمی از خطر سیگار کشیدن افراد را میتوان به ژن آنها نسبت داد.
محققان برای پی بردن به این رابطه، تاریخچه سیگار کشیدن، داده های ژنتیکی و اسکن مغزی بیشتر از ۳۲۰۰۰ نفر را که بعنوان بخشی از پایگاه داده بزرگ بریتانیا جمع آوری شده بودند، تحلیل و بررسی کردند.
بررسی ها نشان داد که استعداد ژنتیکی فرد منجر به سیگار کشیدن می شود و سیگار کشیدن سبب کاهش حجم مغز می شود.
متأسفانه به نظر می آید این کوچک شدن غیرقابل برگشت باشد. داده ها نشان داده است مغز افرادی که سال ها قبل سیگار را ترک کرده بودند برای همیشه کوچک تر از مغز افرادی بود که هیچگاه سیگار نمی کشیدند.
به گفته محققان، «شما نمی توانید صدمه ای را که قبلاً وارد شده است خنثی کنید، اما می توانید از ایجاد صدمه بیشتر جلوگیری کنید. سیگار یک عامل خطر قابل تغییر است. برای پیشگیری از پیری مغز و قرار دادن خود در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل، می توانید یک چیز را تغییر دهید و آن ترک سیگار است.»


منبع:

1402/09/27
12:06:34
5.0 / 5
236
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد