رئیس سازمان غذا و دارو:

در تلاشیم نیازهای زائرین امام رضا(ع) را در حوزه غذاودارو تأمین کنیم

در تلاشیم نیازهای زائرین امام رضا(ع) را در حوزه غذاودارو تأمین کنیم

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: افزایش توزیع شیرخشک نشان از افزایش سرعت تأمین و توزیع دارد و از آن حکایت می کند که کمبود شیرخشک رو به پایان است و بازار به سمت اشباع پیش می رود.سیدحیدر محمدی در اجلاس شورای کلان منطقه ۹ کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، اظهار نمود: در جهت اصلاح سیاست های ارزی شیرخشک و به منظور اطمینان از مدیریت صحیح زنجیره تأمین شیرخشک برای نوزادان، سازمان غذا و دارو مبادرت به برگزاری گروههای نظارتی گسترده در سطح کشور کرد؛ بدین ترتیب که شرکتهای توزیع کننده شیرخشک، در سطح کشور به صورت همزمان مورد بازرسی قرار می گیرند.

وی با اعلان اینکه در مجموع ۳۰ روز آبان ماه، ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار عدد قوطی شیرخشک معمولی (رگولار) در کشور توزیع شد که عددی بی سابقه است، خاطرنشان کرد: این در حالیست که سال قبل که وضعیت عادی بود، ماهانه بین ۵ میلیون تا ۵ میلیون و۵۰۰ هزار عدد قوطی توزیع شده است. به این ترتیب، این افزایش توزیع نشان از افزایش سرعت تأمین و توزیع دارد و حاکی از آنست که کمبود شیرخشک رو به پایان است و بازار به سمت اشباع پیش می رود.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: کشور در شرایط جنگ اقتصادی بوده و متناسب با آن تدابیر لازم در تمامی حوزه ها همچون حوزه سلامت اندیشیده شده است، حوزه سلامت وابسته به نرخ ارز بوده و یکی از مواردی که رابطه تنگاتنگ با مسائل ارزی دارد بحث تأمین دارو، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی و شیرخشک بوده است.

وی با ذکر این نکته که ما امنیتمان مرهون خون های پاک شهدای عزیز است و تلاشمان این بوده که به خوبی ادامه دهنده راهشان باشیم، تاکید کرد: باید اشاره نماییم که در سخت ترین شرایط تحریمی عملکرد بسیارخوبی با مدیریت جهادی مدیران ولایی و انقلابی داریم و تحت هیچ شرایطی اجازه ندادیم که کشور در حوزه غذا ودارو با توجه به این شرایط بسیارسخت گرفتار مشکل شود.

محمدی اضافه کرد: ما برای تأمین دارو، اقلام دارویی و شیرخشک از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی استفاده می نماییم و با وجود آنکه در بودجه سالیانه اتباع و زائرین و گردشگران غیرایرانی دیده نشده، اما ما در برنامه ریزیمان این گروه ها را هم دیده ایم؛ البته مشکلاتی هم با ارزهای غیررسمی ۵۰ هزار تومانی و بیشتر داریم، اما تلاشمان این بوده که با همکاری بانک مرکزی خریدهایمان بر اساس ۳ ارز رسمی باشد.

رئیس سازمان غذا ودارو اضافه کرد: خوشبختانه در آبان ماه وضعیت خوبی در بحث تأمین شیرخشک داشتیم و امیدواریم که این وضعیت مطلوب و حتی بهتر از آنرا در آذر ماه هم ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه دارو به ثبات نسبی رسیدیم و در زمینه اقلام و مواد آرایشی و بهداشتی هم مشکلی نداریم و ما در تمامی بخش های در رابطه با حوزه غذا ودارو نظارت جدی داریم.

محمدی با اعلان اینکه یکی از اشکالات ما مطالبات بیمه ها بوده که در پرداختی ها به شرکتهای خصوصی هم مشکل بوجود آورده است، اشاره کرد: از بیمه ها می خواهیم که عملکرد بهتری در بحث پرداخت به شرکت ها، داروخانه ها و بیمارستان ها داشته باشند.

وی افزود: همینطور سازمان برنامه و بودجه قول پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان را به وزارت خانه و دانشگاه ها و دانشکده های تابعه در بحث دارو داده است، موضوعی که طبق دستور معاون اول رئیس جمهور بوده و امیدواریم که این پرداختی در اسرع وقت و بدون تأخیر انجام شود؛ همینطور خواهان اختصاص تسهیلات و اعتبارات موردنیاز از جانب بانکهای عامل هستیم تا در حوزه ارزی به مشکل نخوریم.

منابع ۲۰ میلیون دلاری به تمامی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور از محل بانک جهانی تخصیص می یابد

همچنین فرشته میرزازاده، سرپرست معاونت توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی سازمان غذاودارو هم در این اجلاس، اظهار داشت: معاونت توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی سازمان غذاودارو پشتیبان و حامی کلیه دانشگاه ها و دانشکده ها همچون قطب ۹ و شهر مشهد بوده و تمامی قطب ها، دانشگاه ها و دانشکده ها را هم از لحاظ مالی و هم در حوزه نیروی انسانی مورد پشتیبانی قرار می دهد.

وی اضافه کرد: برای لابراتوار ها، انبارها و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی مورد نیاز برپایه نیازهای دانشگاه ها حمایت لازم را داریم و طبق اعتبارات پیشبینی شده منابع ۲۰ میلیون دلاری از محل بانک جهانی تخصیص می یابد که بخشی از آن به قطب ۹ و دانشگاه علوم پزشکی مشهد که سالانه میزبان میلیونها زائر ایرانی و غیرایرانی بوده اختصاص می یابد.

سرپرست معاونت توسعه، مدیریت، منابع و برنامه ریزی سازمان غذاودارو با اشاره به این که بابت فعالیتهای حوزه بازرسی، نظارت بر موضوعات دارو، مواد آرایشی و بهداشتی و شیرخشک اعتبار ویژه نظارتی پیشبینی شده است، بیان نمود: این اعتبار در تمامی حوزه ها بخصوص در بحث تولید شیرخشک که در خراسان رضوی و مشهد که یکی از تولیدکنندگان برتر کشور بوده خواهیم داشت.

میرزازاده تاکید کرد: همینطور نظارت ویژه ای بابت این که شیرخشک تولیدی به دست مصرف کننده حقیقی برسد داریم و مطابق قانون با کسانی که هرنوع تخلف و سوءاستفاده ای در این زمینه داشته باشند به صورت قاطع برخورد خواهد شد و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که امنیت غذایی شیرخوارانمان به خطر بیفتد.

خواستار تخصیص دارو و شیرخشک متناسب با جمعیت زائرین و مجاوران شهر امام هشتم(ع) هستیم

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس شورای کلان منطقه ۹ آمایشی کشور اظهار داشت: ما به جهت اینکه بتوانیم در حوزه غذاودارو به خوبی پاسخگو باشیم خواهان تخصیص دارو و شیرخشک متناسب با جمعیت زائرین و مجاوران شهر امام هشتم(ع) هستیم.

محمود شبستری با اعلان اینکه علاوه بر جمعیت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار مشهدی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار اتباع در مشهد، سالانه بیشتر از ۳۰ میلیون زائر به این شهر وارد می شوند، اظهار نمود: دریافت کنندگان خدمات حوزه سلامت در مشهد صرفا مشهدی ها و خراسانی ها نیستند و ما به تمامی اتباع و زائرین ایرانی و غیرایرانی هم خدمات رسانی می نماییم.

رئیس شورای کلان منطقه ۹ آمایشی کشور با ذکر این نکته که ما هنوز در فصل پائیز هستیم و فصل زمستان و روزهای سرد سال را در پیش داریم، تاکید کرد: در این ایام بیماری های ویروسی بیشتر می شود و به همان نسبت احتیاج به داروهای در رابطه با این حوزه هم بیشتر می شود و از مسؤلان سازمان غذاودارو می خواهیم که نگاهی ویژه به مشهد در بحث توزیع و تخصیص دارو و شیرخشک داشته باشند.

همواره در تلاش هستیم تا نیازهای زائرین و مجاوران امام رضا(ع) در حوزه غذاودارو را به خوبی تأمین نماییم

در این اجلاس علی روحبخش، سرپرست معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان نمود: جمعیت زیر پوشش منطقه ۹، ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار هستند که ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از آنها در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.

وی تاکید کرد: مشهد سالانه بیشتر از ۳۰ میلیون زائر دارد که اوج آن در روزهای نوروز و دهه پایانی ماه صفر است. تلاشمان این بوده که نیازهای زائرین و مجاوران امام رضا(ع) در حوزه غذاودارو را به خوبی تأمین نماییم.

سرپرست معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که دانشکده داروسازی مشهد جزو برترین دانشکده های کشور در این زمینه بوده، دانشکده ای که بیشترین نخبه یک درصدی شرق کشور را دارد، خاطرنشان کرد: همینطور باید به شرکتهای برتر فعال در حوزه های سرم، دارو و شیرخشک اشاره نماییم و نمونه بارز آن تولید انواع شیرخشک ها، سرم ها و داروها همچون داروی فاکتور ۸ بوده است.

روحبخش با اعلان اینکه بیشترین میزان خدمات دارویی در خراسان بزرگ در مشهد عرضه می شود، اشاره کرد: حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۴۹ بیمارستان، ۷۷۰۲ تخت بیمارستانی، ۹۴۰ داروخانه خصوصی، ۶۱ داروخانه دولتی، ۶۵۰ مرکز درمان سوء مصرف مواد، ۱۳۵۹ کارخانه مواد غذایی و آشامیدنی، ۱۱۱۳ کارخانه آرایشی و بهداشتی، ۶۳ کارخانه تجهیزات پزشکی و ۱۲ کارخانه فرآورده طبیعی، مکمل و شیرخشک، ۱۶۷ پست مصوب و ۱۴۳ شاغل در حوزه غذاودارو دارد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی افزود: ۴۶۱ هزار و ۱۷۸ کد ملی ثبت شده در حوزه خدمات دارویی عرضه شده در داروخانه ها در ارتباط با افراد غیربومی بوده که ۳۷.۶۹ درصد مجموع دریافت کنندگان این خدمات را شامل می شود، عددی که با جمعیت اتباع و زائرین غیرایرانی بیشتر هم هست.

سرپرست معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد تجربیات موفق زیادی در حوزه غذاودارو داشته که همچون آن میتوان به طراحی داشبورد مصرف منطقی ملزومات پزشکی، طراحی و اجرای داروی تک قلمی، ساماندهی عرضه داروهای پیوندی، ساماندهی و تأمین داروی پروپوفول مصرفی در مراکز آندوسکوپی و کولونوسکوپی، تدوین و اجرای شیوه نامه توزیع و عرضه داروی متیل فنیدیت در داروخانه های منتخب، توزیع داروهای سهمیه ای غیرخاص به ۶ گروه از داروخانه های مشهد، تدوین و اجرای برنامه ارزیابی مبتنی بر عملکرد مدیریت ها و تهیه و بهره برداری سامانه مدیریت نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی (FMS) اشاره نمود.

منبع:

1402/09/12
09:27:53
5.0 / 5
212
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد