اخطار رئیس سازمان نظام پزشکی در رابطه با ظرفیتهای خالی برخی دوره های تخصصی

اخطار رئیس سازمان نظام پزشکی در رابطه با ظرفیتهای خالی برخی دوره های تخصصی

به گزارش سلامت باشی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی به اظهاراتی در خصوص پذیرش دانشجوی تخصصی پزشکی از مقطع دیپلم یا کارشناسی واکنش نشان داد و اظهار داشت: اخطار می دهم که تنه تنومند پزشکی کشور دارد گرفتار آفت می شود. ما این آفات را می بینیم؛ مسئولین بیایند و در بازدیدهای میدانی مشکلات را ببینند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی؛ دکتر محمد رئیس زاده به اظهاراتی در خصوص پذیرش دانشجوی تخصصی پزشکی از مقطع دیپلم یا کارشناسی واکنش نشان داد و اظهار داشت: همین افراد اذعان دارند که پزشکی کشور در منطقه از کیفیت خوبی برخودار است؛ در اینصورت دلایل و زیر ساخت های آنرا هم باید در نظر بگیریم و به این زیر ساخت ها و دلایل احترام بگذاریم.
ایشان در ادامه اضافه کرد: فکر نکنید اگر این دلایل و عوامل را کنار بگذاریم و با فلان رشته بیایید در مورد آموزش پزشکی تصمیم بگیرید، کیفیت حفظ می شود؛ خیر؛ در صورت چنین تصمیماتی «کیفیت» با سر بر زمین می خورد. حالا تصور کنید جوان ۱۸ساله ای در کنکور شرکت کرده است و ما تصور نماییم، تصمیم بگیرد کدام تخصص پزشکی را انتخاب کند؟ ببینید این حرف چقدر از حقیقت ماجرا و بحث کارشناسی فاصله دارد.
رئیس زاده برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در حوزه آموزش پزشکی را ناشی از کوشش برای ساده انگاری علم پزشکی عنوان نمود و اظهار داشت: بحث پذیرش دانشجوی تخصصی پزشکی از مقطع دیپلم یا کارشناسی، بحث خامی است. با عنایت به سوابقی که در دوسال اخیر شاهد بودیم، طرح چنین مباحثی اخطار دهنده است.
وی ضمن ابراز نگرانی از اجرایی شدن چنین افکار خامی تصریح کرد: ما نگرانیم، بشدت نگرانیم که این افکار خام منشاء تصمیمات اجرایی شود. کمااینکه در گذشته هم شاهد بودیم. یک روندی بویژه در دو سال گذشته تشدید شده که هر کسی از هر زوایه ای و با هر نیتی می خواهد در حوزه بهداشت و درمان کشور ایفای نقش کند و این بسیار خطرناک و مغایر قانون است. اگر خواسته ای از سر دلسوزی برای مردم است از وزارت بهداشت بخواهید نه این که خودتان ورود کنید و هر کسی تصمیمی بگیرد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تکیه بر این که حفظ تولیت بهداشت و درمان کشور اصل اول است، عنوان کرد: اگر این تولیت چندپاره شود و یکی در مجلس برای تعداد پزشکان تصمیم بگیرد و یکی برای گرفتن متخصص، یکی برای پزشکان طرحی، یکی برای دارو و تجهیزات پزشکی و بیمارستان؛ ازاین رو تولیتی وجود ندارد و این تصمیم گیری چندگانه به ضرر مردم، کشور و سلامت است. این اصل را خیلی از مسئولین باید رعایت نمایند.
رئیس زاده ضمن اخطار مجدد نسبت به برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در حوزه سلامت کشور اظهار داشت: با این نوع سیاست گذاری، جهت گیری، تصمیم گیری، ورود غیر کارشناسی به حوزه تخصصی پزشکی و فوق تخصصی کشور، حوزه افتخارآمیز کنونی را در توانمندی علم پزشکی و کیفیت و خودکفایی در آینده نخواهیم داشت.
وی بعنوان مثال به مساله کمبود جراح قلب اطفال در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: مسئولین با نظارت میدانی در بیمارستان ها بررسی نمایند تا ببینند چرا ما جراح قلب اطفال در آینده نخواهیم داشت؟ نمانیده مجلس شورای اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی بروند و وضعیت جراحان قلب اطفال کشور را در همین بیمارستان شهید رجایی و مرکز طبی اطفال از نزدیک بررسی نمایند و از پزشکان بپرسند چرا از تخصص جراحی قلب کودکان استقبال نمی کنند؟ حضور مسئولین که در سیل و زلزله و حوادث… حضور خوبی است؛ یک حضور میدانی هم به بیمارستان جراحی قلب اطفال داشته باشند و شرایط عمل جراحی قلب اطفال را ببینند و از متخصصان بپرسند چرا کسی تمایلی ندارد راه جراحان قلب اطفال ادامه را ادامه دهد؟. این که بگویند از دیپلم جراح قلب اطفال پذیرش نماییم که راه حلش نیست.
رئیس زاده همینطور با طرح این پرسش که چرا کسی حاضر نیست رشته بیهوشی بخواند؟ اظهار داشت: در یک دانشگاهی ۱۲ نفر ظرفیت بیهوشی رزیدنتی است که پارسال تنها یک نفر سال ورود کرده است در دانشگاه دیگری از ۸ نفر ظرفیت تنها یک نفربه رشته بیهوشی ورود کرده است. بروند در اتاق عمل ها و از متخصصان و رزیدنت های بیهوشی بپرسند چرا کسی حاضر نیست بیهوشی بخواند؟
رئیس کل سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: اخطار می دهم که تنه تنومند پزشکی کشور دارد گرفتار آفت می شود. ما این آفات را می بینیم مسئولین بیایند و در بازدیدهای میدانی مشکلات را ببینند.
منبع:

1402/09/05
09:04:29
5.0 / 5
198
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد