مدیركل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو اعلام كرد

رفع مشکل تولید داروی بیماران هموفیلی

رفع مشکل تولید داروی بیماران هموفیلی

به گزارش سلامت باشی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه 31 خط جدید تولیدی در چند ماه گذشته راه اندازی و 69 داروی جدید نیز وارد بازار شده است، اظهار داشت: همین طور نسل جدید انسولین ها در دست تامین است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمد پیکان پور در نشست خبری روز داروساز که در وزارت بهداشت برگزار گردید، اظهار داشت: اگر بخواهیم وضعیت حاضر را با وضعیت مطلوب مقایسه نماییم فاصله بسیاری داریم و هرجایی هم که با عزیزان بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نشست داریم اشاره می نماییم که باید به سمت وضعیت مطلوب حرکت نماییم.
وی به ۴۲۰ قلم کمبود دارویی در سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: در مهرماه سال قبل این مشکل وجود داشت و تا فروردین ماه به ۸۵ قلم کم شد و یا در مورد کمبود سرم توانستیم مشکل را برطرف نماییم و الان موجودی داروهای پرمصرف همچون اعصاب و روان، بیهوشی، سرم و... نیز نسبت به سال قبل وضعیت بهتری دارند؛ به گونه ای که در اردیبهشت ماه رکورد عرضه سرم در کشور شکسته شد و به بالای ۲۲ میلیون عدد در ماه رسیدیم و مجموع سرم عرضه شده از مهرماه سال قبل تا حالا به بیش از ۲۰۷ میلیون سرم رسیده است.
او اشاره کرد: در مورد داروی بیماران هموفیلی نیز مشکلاتی در روند تولید به وجود آمده بود که حالا برطرف شده است.
وی ادامه داد: سال قبل بیش از ۲۵ روز عملکرد حواله جات ارزی طول می کشید که با پیگیری موارد مشکلات تا حد قابل توجهی رفع شد. امروز گزارش عملکرد ۵ ماهه می گوید که نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار اسناد ارز در عرصه دارو و مواد اولیه به بانک مرکزی ارسال شده که روند تامین آن اعمال می شود.
وی در ادامه بیان کرد: ۳۱ خط جدید تولیدی در چند ماه گذشته افتتاح شد و ۶۹ داروی جدید نیز وارد بازار شده است. داروهای جدیدی که وارد لیست دارویی کشور شد سبب شد تا به بیماران CF هم توجه گردد و امروز این مشکل برطرف شود و نسل جدید انسولین ها نیز در دست تامین است.
وی ادامه داد: ۳۴۰ هزار لیتر پلاسما به خارج از کشور ارسال شده است که افزایش ظرفیت داشتیم و در سال آینده مشکلات در مورد شاخصهای خونی و آلبومین به حداقل می رسد.
به گفته ی ایشان، با اجرای طرح دارویاری ۶۲ درصد کاهش قاچاق داروی ایرانی را شاهد بوده ایم و ارتباطات بین منطقه ای دراین زمینه به خوبی در حال انجام می باشد.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اضافه کرد: درباب تامین واکسن با وجود کاهش منابع که ممکن بود بحران شکل گیرد اما شرایط مدیریت شد و واکسن آنفلوآنزا تولید داخل و وارداتی تامین شده است؛ درحالی که سنوات قبل ممکن بود مهر یا آبان تازه واکسن تامین گردد.
او اشاره کرد: در مورد داروهای تک نسخه ای در شرایطی که بیش از ۴ ماه در ثبت دارو انتظار لازم بود اما حالا به کمتر از ۱۰ روز رسیده است و ۴۰ درصد میانگین قیمت داروهای تک نسخه ای کم شده و ۵.۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشتیم.
وی همین طور اظهار داشت: سامانه هایی تخصصی هم در دست طراحی است تا روند بررسی و رصد کارهای دارویی به شکل کامل صورت گیرد.
منبع:

1402/06/06
10:02:17
5.0 / 5
316
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد