مطالعه جدید نشان می دهد؛

تأثیر گرمای شدید بر حافظه و مهارت فکری سالمندان

تأثیر گرمای شدید بر حافظه و مهارت فکری سالمندان

سلامت باشی: به گزارش سلامت باشی، در حالیکه پیشبینی می شود سال ۲۰۲۳ گرم ترین سال تاریخ باشد، یک مطالعه جدید به عوارض بالقوه دیگری از موج گرما اشاره می کند: کاهش سریع تر حافظه و مهارت های فکری در افراد مسن.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این مطالعه که بر روی ۹۵۰۰ بزرگسال آمریکایی انجام شد، نشان داد افرادی که در خلال ۱۲ سال در معرض امواج گرما قرار داشتند، کاهش شدیدتری در عملکرد شناختی و مهارت های ذهنی مانند حافظه، استدلال و قضاوت نشان دادند.
«یونیانگ چوی»، محقق ارشد، از دانشگاه نیویورک، اظهار داشت: «زوال شناختی پیچیده است و تحت تاثیر عوامل بسیاری است. تفکیک تاثیر خاص گرمای شدید از این شبکه پیچیده، اقدامی چالش برانگیز است.»
به گفته چوی، «در عین حال، دلایلی وجود دارد که قرار گرفتن مکرر در معرض امواج گرما می تواند بر قدرت ذهنی افراد مسن تاثیر بگذارد.»
وی در ادامه می افزاید: «گرمای شدید می تواند عملکرد ذهنی را در کوتاه مدت کسل کننده کند، و قرار گرفتن در معرض مداوم در طول زمان امکان دارد سبب التهاب شود و به سلول های مغز صدمه برساند.»
برخی از بیماری های قلبی عروقی و متابولیک، همچون فشار خون بالا، دیابت و بیماری قلبی، با افزایش ریسک ابتلاء به اختلالات شناختی مرتبط هستند- احتمالا به این علت که جریان خون به مغز را مختل می کنند. گرمای شدید امکان دارد این شرایط را بدتر کند.
چوی اظهار داشت: «فراتر از آن، گرمای طاقت فرسا خوابیدن یا خروج از خانه را برای ورزش یا فعالیتهای اجتماعی سخت می کند. همه این ها می توانند بر شناخت افراد مسن تاثیر بگذارند.»
این یافته ها بر مبنای ۹۴۴۸ بزرگسال آمریکایی ۵۰ ساله و بالاتر است که در خلال ۱۲ سال به صورت مکرر تست های شناختی انجام داده اند. محققان از داده های دما از یک پایگاه داده دولتی برای برآورد قرار گرفتن طولانی مدت شرکت کنندگان در معرض امواج گرما استفاده کردند.
تیم چوی دریافت که قرار گرفتن در معرض گرما در ابتدا با نمرات شناختی افراد مسن مرتبط نیست.
اما زمانیکه آنها افراد را در طول زمان بررسی کردند، تصویر متفاوت بود: قرار گرفتن در معرض گرمای شدید با کاهش سریع تر نمرات شناختی مرتبط بود.


منبع:

1402/06/05
13:17:04
5.0 / 5
319
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد