معاون وزارت بهداشت اعلام كرد

ساخت ابربیمارستان ها برای نخستین بار در دولت سیزدهم

ساخت ابربیمارستان ها برای نخستین بار در دولت سیزدهم

به گزارش سلامت باشی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به اینکه افتتاح چند اَبَر بیمارستان را طی دو سال قبل شاهد بودیم و بعد از انقلاب نخستین بیمارستان های ۱۰۰۰ تخت خوابی در این دولت ساخته شد، اظهار داشت: بین ۸ تا ۱۰ بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی دیگر هم در دست ساخت، طراحی و تأمین مالی است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر بهروز رحیمی در نشست خبری روایت سلامت در دولت مردمی، اظهار داشت: سیاست ما توزیع متوازن در نظام سلامت بدون حاشیه است. یکی از اتفاقات مثبت، توسعه زیرساخت منابع فیزیکی در نظام سلامت بود که در حوزه بهداشت، درمان و آموزش انجام شد. افتتاح چند اَبَر بیمارستان را طی دو سال قبل شاهد بودیم که کاری بسیار سنگین بود و ما هم تجربه ساخت آنرا نداشتیم و بعد از انقلاب نخستین بیمارستان های ۱۰۰۰ تخت خوابی در این دولت ساخته شد.
وی ادامه داد: در این زمان بیشتر از ۱۵ هزار تحت بیمارستانی تحویل داده شد و کل تخت های ما ۱۵۰ هزار تخت است. جریان خدمت با آغاز به کار کلان بیمارستان غدیر و مهدی(عج) ادامه دارد. ان شاءالله تا آخر سال مقرر است ۷۰۰۰ تخت بیمارستانی دیگر تحویل دهیم و سر جمع تا پایان سال جاری ۲۲ هزار تخت بیمارستانی را تحویل خواهیم داد.
وی با تکیه بر این که توسعه تخت های بیمارستانی به زیرساخت های دیگری همچون نیروی انسانی نیاز دارد، بیان نمود: کار مهم برای ما حالا توجه به حوزه بهداشت است. در این بخش تفاهمنامه ۴۰۴۰ را داریم؛ بشکلی که ذیل این طرح، ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی شامل مراکز آموزش بهورزی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری، مراکز جامع خدمات روستایی، پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت، لابراتوار مرکزی، زیست پزشک و... ساخته و افتتاح می شوند. از این ۴۰۴۰ پروژه تابحال به لطف خداوند نزدیک به ۱۶۶۰ پروژه تعیین تکلیف و تحویل داده شده است و ۳۴۰ پروژه هم همین روزها افتتاح می گردد.
رحیمی افزود: چندین سال از حوزه بهداشت غافل بودیم و باید به زیرساخت های آن توجه کافی نماییم. در این حوزه جذب ۲۰۰۰ بهورز از اقدامات مثبت بود.
وی ادامه داد: بیشتر از یک میلیون و ۲۵۰ هزار مترمربع در حوزه بهداشت در دست ساخت است و تا پایان هفته دولت سال آتی کل ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی را تحویل می دهیم. در حوزه درمان ۷۹ پروژه مهم بیمارستانی دیگر داریم و بین ۸ تا ۱۰ بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی هم در دست ساخت، طراحی و تأمین مالی است. در آینده اداره بیمارستان ها می خواهیم مدیریت واحد بیمارستانی را برقرار نماییم تا مشکل ضریب اشغال تخت ها برطرف شود.
رحیمی افزود: در حوزه آموزش حدود ۱۱۵ مرکز آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی تحویل دادیم که همچون آن میتوان به دانشکده پیراپزشکی تربت حیدریه، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی بوشهر، خوابگاه شهید حججی اصفهان، خوابگاه شهر های ساوه و زنجان و... اشاره نمود. در آینده نزدیک هم مقرر است پروژه ای در استان البرز به بهره برداری برسد که شاید نظام آموزشی در این استان را متحول کند. تا پایان سالجاری ۵۳ پروژه آموزشی و کمک آموزشی را با ۳۱۰هزار متر مربع تحویل می دهیم.
وی به سفرهای استانی ریاست جمهوری اشاره نمود و اظهار داشت: این سفرها پرارزش بود چونکه کار مطالعاتی و کارشناسی سنگینی پیش از سفر برای آن انجام می شد و ۳۸۸ مصوبه خوب در سفرها داشتیم و یکی از الگوهای ما اینست که پروژه هایی که در دل سفر قرار می گیرد را به اتمام برسانیم. ۳۵ پروژه را با استفاده از همین ظرفیت پیش بردیم و به شکلی ۳۸۸ هزار متر مربع بنا را در این راه افتتاح نماییم. اعتباراتی که در این سفرها صورت می گیرد ۳۸ درصد در سازمان برنامه داریم که نسبت به دوره چهارساله خود عدد خوب و امیدوارکننده ای است که تکالیف ستاد وزارت و دانشگاه های علوم پزشکی از عدد ۵۰ درصد عبور کرده است که برای کمتر از ۲ سالی که از عمر این سفرها می گذرد، عدد بسیار خوبی است.
رحیمی اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم توجه به سرمایه انسانی است. به علت شرایط ویژه ای که داریم حفظ و نگه داشت نیروها اهمیت ویژه دارد. با استفاده از ظرفیت تبدیل وضعیت جامعه ایثارگری قریب ۷۰ هزار نفر از همکارانی که شامل این قانون می شدند، تبدیل وضعیت شدند و امیدواریم با طرح ساماندهی کارکنان دولت که دو سال است در مجلس روی آن کار می شود، بتوانیم این باب نیروهای شرکتی و قراردادهای نامتعارف را در نظام سلامت را ببندیم؛ چون برای همه دغدغه بوجود می آورد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تصریح کرد: مجوز استخدام ۲۵ هزار نفر نیرو از اقدامات خوبی بود که انجام شد که برای بهداشت، درمان و... خواهد بود. مدیریت کردیم که سهم بهداشت و فوریت پزشکی افزایش یابد تا کمبود نیروها جبران شود. اخیرا هم پیشنهادی به سازمان اداری استخدامی دادیم که آن هم اصلاح محاسبه اضافه کار بود چون قیمت های اضافه کار بر مبنای شرایطی که حساب می شود ناچیز است و امیدواریم این پیشنهاد پذیرفته شود تا میزان خروج این سرمایه انسانی از کشور را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: ۲۰ هزار نفر ساعت آموزش مدیران ارشد نظام سلامت را با استفاده از ظرفیت مرکز تحول داشتیم و حتی ذیل گروه G۵ آموزش مدیران سلامت کشورهای دیگر را هم در دستور کار قرار دادیم.
رحیمی تصریح کرد: شاخصهای بهره وری در کشور قابل دفاع نیست و باید تلاش نماییم که سهم بهره وری افزایش یابد و در این حوزه بازبینی برخی آئین نامه ها در دستور کار قرار گرفت. از سال ۹۲ به بعد چارت وزارت بهداشت تغییر نداشته است که در آینده نزدیک بازبینی خواهد شد. باید مدلهای ارائه ی خدمت در نظام سلامت تغییرات اساسی و کاربردی داشته باشد.
وی به مبحث شفافیت مالی در نظام سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: مرکز بودجه وزارت بهداشت پایش و ارزیابی همه دانشگاه ها را انجام داد و نقاطی برای اصلاح فرایندها پیدا کردیم و سعی کردیم از خطاها و بحران های مالی جلوگیری نماییم. بیشتر از ۷۰ حوزه مختلف غیر از وزارت بهداشت درحال کار در نظام سلامت هستند و باید با شرکای خود هم افزایی نماییم. سال قبل یکی از کارهای خوبی که انجام شد پایدار شدن یک درصد مالیات سلامت و یک درصد ارزش افزوده بود که از سال قبل بهتر پرداخت می شود و مشکلات حوزه بهداشت را کاهش داده است. امیدواریم با تأمین پایدار منابع دیگر بتوانیم خدمات بهتری عرضه دهیم.
معاون وزارت بهداشت اضافه کرد: برنامه دیگری با سازمان بهداشت جهانی در دست کار داریم که دیده بانی نظام سلامت از زاویه منابع انسانی است؛ چون مشکل تأمین منابع انسانی و انتقال افراد برجسته بین کشورها دغدغه همه است و انتقال دارایی بین کشورها اتفاق می افتد و در اجلاسیه سازمان بهداشت جهانی که فروردین ماه تشکیل شد یکی از موضوعات اساسی همین است.
رحیمی تصریح کرد: بیشتر از ۶۱ سفر استانی انجام شده است و قریب به ۲۰۰ شهر و شهرستان در کشور مورد بازدید قرار گرفته است و امیدواریم در این بازدیدها مشکلات را بهتر درک نماییم. روز قبل هم از مناطق مرزی بازدید داشتیم و شاهد می باشیم که حوزه بهداشت در حال عرضه خدمات است تا زوار اربعین با آرامش و سلامت به زیارت بروند.
وی ادامه داد: ۲۳۹ پروژه بیماستانی با بیشتر از ۶۰ هزار تخت درمانی در وزارت بهداشت در دست ساخت داریم و این برنامه آتی ما است و اولویت ما هم بسته به نیاز منطقه است. از ابتدای کار در تهران ۹۶۳۶ تخت بیماستانی را در دست ساخت قرار دادیم که بیشتر از ۳۰۰۰ تخت آن تحویل داده شد. از طرفی برخی پروژه ها مانند بیمارستان ۳۳۰ تخت خوابی شهریار پس از نزدیک ۳۰ سال به بالای ۹۸ درصد پیشرفت رسیده است و در چندماه آینده افتتاح می گردد. توجه ما در نظام سلامت به یک اندازه به تمام نقاط کشور است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمورد تکمیل زیرساخت های الکترونیک سازی عرضه خدمات سلامت، اظهار داشت: هرچقدر بتوانیم سطح عرضه خدمات را با استفاده از هوش مصنوعی ارتقا دهیم سهم هزینه ها کاسته شده و در عین حال دسترسی افزایش خواهد یافت.
او تصریح کرد: سهم بیکاری در نظام سلامت بسیار پایین است. در روزهای کرونا مجوز تمدید طرح همکاران ما در نظام سلامت عرضه شد و عزیزان ما مردانه ایستادند و در کرونا خدمت کردند. بیش از ۳۵۰ شهید مدافع سلامت داشتیم و حتی اطرافیان پزشکان و کادر درمان هم در خطر بودند. هم اکنون دیدگاه ما اینست که تمام همکاران شاغل در زمان کرونا باید همچنان در ادامه مسیر در کنار ما باشند و سهمیه برای این عزیزان درنظر گرفته شده است. برآوردهای ما نشان داده است اغلب این عزیزان پس از برگزاری آزمون بعید است همچنان بیکار بمانند.
وی ادامه داد: خدماتی که در نظام سلامت عرضه می شود تعرفه منطقی ندارد همیشه تورم نظام سلامت از تورم جامعه بالاتر است و بنابراین است که میزان انباشت بدهی ها در نظام سلامت بیشتر است. یکی از موضوعات مهم برای ما در اولویت قرار گرفتن پرداخت های پرسنلی است. بدهی کارانه ما تا ۱۸ ماه بود که حالا به کمتر از ۸ ماه رسیده است هرچند که همین عدد هم خوب نیست ولی تلاش خویش را کردیم که عمق بدهی کارانه ها کاهش پیدا کند. اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم در این دوره شروع شد و با ورود به سرانه سلامت مشکلات کمتر می شود. طی روزهای آتی هم دستورالعملی از جانب وزیر بهداشت برای اصلاح اشکالات قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری ابلاغ خواهد گردید.
ادامه داردمنبع:

1402/06/04
14:36:07
5.0 / 5
341
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد